Działalność gospodarcza po rozwodzie bez podziału majątku

Zapytanie dotyczy prowadzenia jednoosobowej działalności przez mojego byłego męża. W czasie trwania naszego małżeństwa mąż założył działalność gospodarczą. Majątek firmy jest naszą wspólną własnością, z czym się oboje zgadzamy. Siedem lat temu nasze małżeństwo ustało poprzez rozwód. Dokonaliśmy częściowego podziału majątku. Nie podzieliliśmy tylko majątku firmy, ponieważ to spowodowałoby konieczność jej sprzedaży, a tego nie chcieliśmy z nadzieją, że kiedyś przejmie ją nasz syn. Do chwili obecnej firmę prowadzi były mąż, a ja mam możliwość wglądu w sprawy firmy. Mimo rozwodu nadal współpracujemy w dotyczących jej sprawach. Obecnie doszliśmy do wniosku, że chcemy zrezygnować z kredytu i każde z nas wpłaciło po 100 tys. zł na rachunek firmowy. Pytanie: jaki jest mój status po rozwodzie w stosunku do niepodzielonej firmy? Czy mąż powinien zapłacić PCC od mojej wpłaty na rzecz firmy? Czy odpowiadam za długi niepodzielonej po rozwodzie firmy?

Działalność gospodarcza po rozwodzie bez podziału majątku

Własność firmy powstała w trakcie trwania małżeństwa

Jak wnioskuję z opisu, działalność gospodarcza została założona w trakcie trwania Państwa wspólności majątkowej, ze środków stanowiących majątek wspólny małżonków, a nie na przykład z majątku odrębnego byłego męża. Należy bowiem podnieść, że to, z jakiego majątku pochodził nakład na działalność, jest bardzo istotne, albowiem ma wpływ na ewentualny podział majątku.

Z uwagi na powyższe, a także ze względu na przedstawiony opis, zakładam, że działalność gospodarcza powstała ze środków stanowiących majątek wspólny małżonków. Wchodzi więc w całości do majątku wspólnego i podlega podziałowi. Nie ma przy tym znaczenia, kto pracował w niniejszej działalności. Należy także podnieść, iż w trakcie trwania wspólności wszelkie dochody wypracowane w przedmiotowej działalności stanowią majątek wspólny, który podlega podziałowi.

Firma wyłączona z podziału majątku

Zatem do momentu prawomocnego uzyskania rozwodu wszystkie dochody z prowadzonej działalności, środki trwałe nabyte do tego momentu oraz inne pasywa i aktywa należały do Państwa majątku wspólnego i podlegały równemu podziałowi. Gdyby więc w trakcie dokonywania sądowego podziału majątku zaistniał między Państwem spór co do wysokości podziału – powołany zostałby biegły, który wyliczyłby stan majątku do dnia ustanowienia rozdzielności majątkowej.

Należy bowiem podnieść, iż wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków stają się składnikiem majątku wspólnego dopiero z chwilą ich pobrania. Wierzytelności z tytułu takich należności należą do majątku osobistego tego z małżonków, który wykonał pracę lub podjął inną działalność zarobkową (art. 33 pkt 7). O przynależności wynagrodzenia za pracę oraz dochodu z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków do majątku wspólnego decyduje pobranie ich w czasie trwania wspólności ustawowej, choćby były to należności z tytułu pracy lub innej działalności zarobkowej wykonywanych przed powstaniem wspólności (Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.) Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz).

Współwłasność w częściach ułamkowych po rozwodzie

Natomiast po uzyskaniu rozwodu majątek wspólny małżonków, który przed rozwodem jest niepodzielny, zmienia się we współwłasność w częściach ułamkowych. Każdy z Państwa posiada więc połowę składników majątkowych działalności gospodarczej i jest jej współwłaścicielem w częściach równych. Sąd Najwyższy stoi bowiem na stanowisku, że przedsiębiorstwo to nie rzecz, lecz zbiór rzeczy o składzie zmiennym.

Pożytki i ciężary z rzeczy wspólnej według wielkości udziałów

Jeżeli Pani udział w przedsiębiorstwie nadal istnieje – a więc istnieją środki trwałe lub obrotowe uzyskane nawet po prawomocnym rozwodzie – to owe środki objęte są wspólnością w częściach ułamkowych. Należy bowiem podnieść, iż orzecznictwo nie skupia się na realnym właścicielu, a bardziej na wartości przedmiotowej przedsiębiorstwa, której to jesteście Państwo w dalszym ciągu współwłaścicielami w częściach ułamkowych. Co więcej, byłemu małżonkowi, a więc Pani, należy się połowa dochodu pochodzącego z przedsiębiorstwa, a wypracowanego od dnia ustania wspólności do dnia rozliczenia. Zgodnie bowiem z treścią art. 207 Kodeksu cywilnego (K.c.) – pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Zatem odpowiedź na Pani ostatnie pytanie wynika wprost z powyższego przepisu – albowiem tak samo uczestniczy Pani w zyskach działalności, jak ponosi Pani wydatki i ciężary związane z majątkiem firmy.

W art. 207 K.c. ustawodawca uregulował zasadę partycypowania współwłaścicieli w pożytkach i innych dochodach z rzeczy według wielkości posiadanego udziału. Analogicznie określił zakres ponoszonych przez współwłaścicieli obciążeń z tytułu wydatków i ciężarów związanych z rzeczą wspólną.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych: „Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c) (uchylona)

d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e) umowy dożywocia,

f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g) (uchylona)

h) ustanowienie hipoteki,

i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j) umowy depozytu nieprawidłowego,

k) umowy spółki; (…).”

Jak z tego wynika, spłata zadłużenia stanowi w myśl powyższej reguły darowiznę i podlega opodatkowaniu [więcej w wyroku NSA z dnia 25.01.2013 r. (II FSK 1125/11)]. Jeżeli oboje Państwo – w równych udziałach – spłacili zadłużenie, to można przyjąć, iż każdy z Państwa spłacił swoje zobowiązanie. Z uwagi na to nie ma tu żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu.