Umowa dotycząca szkolenia a rezygnacja z pracy

Zostałam zatrudniona w pewnej firmie i wysłana na szkolenie. Nie podpisano ze mną żadnej umowy – przed, w trakcie ani po szkoleniu. Podjęłam pracę. Dopytywałam się o umowę i miała być wysłana na mój adres domowy. Wciąż jej jednak jej nie dostałam. Chciałabym zrezygnować z tej pracy, ale podobno w umowie jest zapis o lojalności przez pewien czas. Czy jak w końcu odbiorę tę umowę, to mogę jej nie podpisać? Z czym musze się liczyć?

Umowa lojalnościowa

Jeśli Pani stosunek z pracodawcą jest stosunkiem pracy, to powinna Panią wiązać umowa o pracę (która co do zasady powinna być zawarta na piśmie, ale w razie braku pisemnej formy i tak uważa się umowę za zawartą, jeśli wykonuje Pani pracę). W takim wypadku odnośnie umowy lojalnościowej obowiązują Panią przepisy Kodeksu pracy. Natomiast jeśli stosunek łączący Panią z pracodawcą miałby być na podstawie umowy-zlecenia, wówczas przepisy Kodeksu pracy nie obowiązują.

Zgodnie z art. 1034 ustawy Kodeks pracy „pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie”.

Umowa, o której mowa wyżej, nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy niniejszego rozdziału.

Nie ma obowiązku zawarcia umowy, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Zawarcie umowy jest obowiązkowe w przypadku, gdy pracodawca zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W pozostałych przypadkach, a więc w razie braku nałożenia takiego zobowiązania na pracownika, zawarcie umowy nie jest konieczne. Jednak nawet wówczas warto sporządzić taką umowę, szczególnie w razie gdy pracodawca zamierza przyznać pracownikowi określone świadczenia dodatkowe, których przyznanie pozostawione zostało do decyzji pracodawcy. Uregulowanie przedmiotowych kwestii w drodze umowy zapewni obu stronom stosunku pracy pewność co do ustalonych zasad podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika.

Umowa szkoleniowa

Przepis art. 1034 § 1, stanowi, iż umowę szkoleniową zawiera się na piśmie. Forma pisemna zastrzeżona została dla celów dowodowych, co oznacza, że jej niezachowanie nie skutkuje nieważnością umowy, niemniej w interesie zarówno pracownika jak i pracodawcy jest określenie na piśmie szczegółów związanych z podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika, tak aby w razie zaistnienia ewentualnego sporu w tym zakresie strony umowy mogły przedstawić dowód zawartych ustaleń.

Z powyższego wynika, ze co do zasady pracodawca powinien był zawrzeć z Panią pisemną umowę o szkolenie przed jego rozpoczęciem. Teraz nie ma Pani obowiązku podpisywania takiej umowy, gdyż nie ma obowiązku podpisywania dokumentów pracowych wstecz. Jednakże brak umowy na piśmie nie oznacza, że umowa nie obowiązuje.

Zwrot kosztów szkolenia

Tak wiec co do zasady nawet jak Pani nie podpisze tej umowy i zrezygnuje z pracy, nie zwracając pracodawcy kosztów szkolenia, będzie on mógł iść do sądu i domagać się od Pani zwrotu owych kosztów. Jednak będzie musiał udowodnić, ze mimo niepodpisania umowy wiedziała Pani o warunkach owej umowy (bo na przykład w zakładzie pracy jest ona zawierana ze wszystkimi, którzy są wysyłani na szkolenia). Na Pani niekorzyść przemawia to, że to Pani dopytywała o umowę (w tym umowę szkolenia), a więc pracodawca ma świadków, ze wiedziała Pani o jej istnieniu. Na niekorzyść pracodawcy działa to, że mimo iż Pani o umowę spytała, nadal jej Pani nie otrzymała.

Jak jednak zdecyduje sąd, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli takie umowy są zawierane ze wszystkimi szkolonymi pracownikami – ma Pani dużą szansę na przegranie sprawy w sądzie.