Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę odmówić pracodawcy wykonania dodatkowych uprawnień?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 13.08.2018

Jestem pracownikiem firmy pracującym w branży energetycznej. W skrócie zajmuję się uruchamianiem różnych instalacji technologicznych. Jestem pracownikiem nadzoru/kierownikiem posiadającym uprawnienia energetyczne grupy 2 i 3. W projekcie, na który w tej chwili zostałem oddelegowany, na przydzielonym mi stanowisku są wymagane uprawnienia grupy 1 (elektryczne). Pracodawca postanowił oddelegować mnie na kurs, gdzie mam takie uprawnienia zdobyć. Problem w tym, że nigdy nie byłem elektrykiem. Nie posiadam wykształcenia kierunkowego i jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego. Praca z taki uprawnieniami wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. W razie wypadku – z odpowiedzialnością karną. Czy w takiej sytuacji mogę odmówić wykonania takich dodatkowych uprawnień? Na jakich zasadach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Każdy pracodawca ma obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak po stronie pracownika obowiązku podnoszenia tych kwalifikacji. Jeśli obowiązek szkolenia się nie wynika z umowy o pracę albo z przepisów wewnętrznych pracodawcy – pracownik ma prawo odmówić udziału w szkoleniu czy kursie dokształcającym.

 

Zgodnie z art. 42 § 4 ustawy Kodeks pracy „wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika”.

 

Z przepisu wynika, że pracodawca może powierzyć pracownikowi inną niż dotychczas pracę, o ile jej wykonywanie odpowiada kwalifikacjom pracownika. Jeśli pracownik odpowiednich kwalifikacji nie posiada, nic nie stoi na przeszkodzie, aby za zgodą pracodawcy nabył je na odpowiednim kursie czy szkoleniu. Nie jest to jednak obowiązek pracownika.

 

Zgodnie z wyrokiem sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 1997 r. (sygn. akt I PKN 418/97) „za zatrudnianie pracownika bez jego zgody przy innej pracy, pracodawca może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą. Należy przyjąć, że w takiej sytuacji pracownikowi służy także roszczenie o dopuszczenie do wykonywania pracy określonej w umowie”.

 

Podkreślić także należy, że zakres podporządkowania pracownika pracodawcy określają przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z nimi polecenia szefa powinny spełnić następujące warunki:

 

  • muszą dotyczyć pracy,
  • nie mogą być sprzeczne z umową o pracę, tzn. rodzajem umówionej pracy,
  • nie mogą naruszać powszechnie obowiązującego porządku prawnego.

 

Pracodawca nie może w związku z tym wydawać pracownikowi dowolnych poleceń, w szczególności takich, które są związane z realizacją jego osobistych spraw lub interesów. Słowem – jeśli Pan nie chce podnosić kwalifikacji – nie można Pana do tego zmusić. Jednocześnie ma Pan prawo odmówić wykonywania pracy na stanowisku, do którego nie ma Pan kwalifikacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 5 =

»Podobne materiały

Odmowa wykonania polecenia służbowego

Mój pracodawca zaczyna współpracę z firmą prowadzącą działalność w Brazylii. Zamierza delegować tam pracowników na dwumiesięczne delegacje. Uważam, że to miejsce niebezpieczne i nie chcę tam wyjeżdżać. Czy mogę powołać się na jakiś przepis, odmawiając wykonania polecenia sł

Podstawowe miejsce pracy

Jestem żołnierzem zawodowym w służbie stałej (muzykiem orkiestry wojskowej). Jestem także pracownikiem na uczelni (otrzymałem zgodę dowódcy na podjęcie tej pracy). W myśl nowej ustawy o szkolnictwie wyższym uczelnia wymaga ode mnie wskazania jej jako „podstawowego miejsca pracy&rdq

Odpowiedzialność kierowcy za dokumentację techniczną pojazdów

Jestem kierowcą, pracuję w firmie, która zajmuje się przewozem materiałów niebezpiecznych w cysternach. Każdy kierowca jest odpowiedzialny za poprawność dokumentów związanych ze sprzętem – przeglądy, terminy ważności wyposażenia, świadectwa. Kilka miesięcy temu na polecenie prz
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »