Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szkolenia a umowy lojalnościowe

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.10.2019

Pracuję w ASO w Warszawie, naprawiam samochody. Byłem na jednym szkoleniu (podpisałem umowę lojalnościową 3-letnią miesiąc temu). Teraz pracodawca wysyła mnie na nowe szkolenie, ale ja odmawiam podpisania lojalki (informacja przekazana przez mistrza:jeżeli nie podpiszę, to mnie zwolnią). Odpowiedziałem, że nie odmawiam szkolenia, tylko odmawiam podpisania lojalki. Czy mogą mnie zwolnić dyscyplinarnie? Szkolenie obejmuje nowe metody naprawy nadwozi, wymagane jest przez producenta dla warsztatów z autoryzacją. W internecie wyczytałem, że przy takim szkoleniu lojalki nie powinny być stosowane. Ponadto jestem zatrudniony na umowę na czas określony jeszcze na rok. Czy lojalki wygasają z dniem wygaśnięcia umowy o pracę, nawet gdy są podpisane na dłuższy okres? Czy jeżeli podpisałbym nową umowę potem na tych samych zasadach, to lojalki mnie do niczego nie zobowiązują?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Szkolenia a umowy lojalnościowe

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 100 ustawy Kodeks pracy skierowanie pracownika na szkolenie jest poleceniem służbowym, które wiąże pracownika, o ile nie jest ono niezgodne z przepisami prawa lub umową o pracę. Tak więc pracownik co do zasady nie może odmówić udziału w szkoleniu odbywającym się w godzinach jego pracy, gdy obowiązek podnoszenia przez niego kwalifikacji wynika z przepisów prawa powszechnego lub z norm prawa pracy. Skoro więc takie szkolenia są dla Pana obowiązkowe, nie może Pan odmówić udziału w nim.

 

Inaczej ma się kwestia umowy lojalnościowej. Jest to bowiem umowa dwustronna, wiec co do zasady pracownik ma prawo odmówić jej podpisania. Jednak musi się w takim przypadku liczyć z konsekwencjami swojego działania. W przypadku braku zgody na podpisanie umowy pracodawca nie skieruje pracownika na szkolenie, a to może skutkować tym, że pracownik nie nabędzie odpowiednich kwalifikacji i w konsekwencji otrzyma wypowiedzenie.

 

Słowem – może Pan odmówić podpisania umowy, ale pracodawca ma prawo Pana za to zwolnić z pracy.

 

Co do umowy na czas określony – jej nieprzedłużenie (nawet jeśli to Pan nie wyrazi zgody na zawarcie kolejnej umowy) nie powoduje konieczności zwrotu kosztów szkolenia. Z kolei jeśli podpisze Pan kolejną umowę, umowa lojalnościowa będzie Pana nadal obowiązywała.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus pięć =

»Podobne materiały

Odpowiedzialność kierowcy za dokumentację techniczną pojazdów

Jestem kierowcą, pracuję w firmie, która zajmuje się przewozem materiałów niebezpiecznych w cysternach. Każdy kierowca jest odpowiedzialny za poprawność dokumentów związanych ze sprzętem – przeglądy, terminy ważności wyposażenia, świadectwa. Kilka miesięcy temu na polecenie prz

Odmowa wykonania polecenia służbowego

Mój pracodawca zaczyna współpracę z firmą prowadzącą działalność w Brazylii. Zamierza delegować tam pracowników na dwumiesięczne delegacje. Uważam, że to miejsce niebezpieczne i nie chcę tam wyjeżdżać. Czy mogę powołać się na jakiś przepis, odmawiając wykonania polecenia sł

Upomnienie pracownika za zdarzenie spoza miejsca pracy

Pracodawca opłaca mi ubezpieczenie zdrowotne w pewnej firmie, dlatego mogę korzystać z usług medycznych kilku prywatnych klinik. Tydzień temu, w sobotę, źle się poczułem i udałem się do lekarza w jednej z tych przychodni. W rejestracji zostałem potraktowany bardzo nieuprzejmie, a lekar
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »