Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jaka umowa lojalnościowa przy umowie-zleceniu?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 12.03.2015

Z pewną młodą osobą zawarłam umowę-zlecenie. Chciałabym tę osobę wysłać na szkolenie, za które zapłacę, a następnie chciałabym potrącać z wynagrodzenia tej osoby 1/12 ceny szkolenia. Jak powinna wyglądać umowa lojalnościowa pomiędzy nami regulująca koszty szkolenia? Czy mogłaby to być na przykład pożyczka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie, pragnę zauważyć, że w opisanej sytuacji nie mamy do czynienia z umową o pracę, w której stronami są pracodawca i pracownik. Jedna ze stron jest zleceniodawcą, co wskazuje na cywilnoprawny charakter umowy, a więc stosować do niej należy przepisy Kodeksu cywilnego, w tym te, które dotyczą swobody umów.

 

Wobec tego, skoro nie mamy do czynienia z umową regulowaną przepisami Kodeksu pracy, należy podkreślić, że przepisy dotyczące umów między pracownikiem a pracodawcą odnośnie dopłat do szkolenia nie będą miały tutaj zastosowania.

 

Umowa-zlecenie charakteryzuje się tym, że podlega zasadzie swobody umów. Innymi słowy – to, co obie strony stosunku prawnego uznają za uzgodnione – to będzie obowiązywać.

 

Przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują szczególnych zapisów dotyczących dopłat zleceniodawcy do kształcenia zleceniobiorcy i ewentualnego potrącania później kosztów szkolenia z wynagrodzenia zleceniobiorcy.

 

Jeśli jednak Pani zawrze w umowie zapis o pokryciu kosztów szkolenia zleceniobiorcy pod warunkiem późniejszego ich zwrotu, a zleceniobiorca je zaakceptuje – zapisy te będą obowiązywać od momentu podpisania umowy-zlecenia. W innym przypadku nie ma takiej możliwości.

 

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zawarła Pani umowę pożyczki ze zleceniobiorcą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus 4 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki