Nieodebranie pisma z MOPS-u

Czy nieodebranie pisma z MOPS-u jest równoznaczne z odebraniem tej przesyłki w dniu 14.? Domyślam się, że MOPS chce ode mnie pomocy dla rodziców, którzy w dzieciństwie bardzo mnie skrzywdzili.

Nieodebranie pisma z MOPS-u

Fot. Fotolia

Działanie organów pomocy społecznej reguluje ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1508). Zgodnie z art. 14 w zakresie nieuregulowanym w tej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.). Przepis ten stanowi jak niżej:

„Art. 14. W sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 oraz z 2018 r. poz. 149 i 650), jeżeli ustawa nie stanowi inaczej”.

Natomiast kwestie doręczeń na gruncie postępowania administracyjnego reguluje art. 39 i następne Kodeksu. Z punktu widzenia niniejszego pytania istotny będą zwłaszcza art. 42–44. Stanowią one jak niżej:

„Art. 42. § 1. Pisma doręcza się osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub miejscu pracy.

§ 2. Pisma mogą być doręczane również w lokalu organu administracji publicznej, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

§ 3. W razie niemożności doręczenia pisma w sposób określony w § 1 i 2, a także w razie koniecznej potrzeby, pisma doręcza się w każdym miejscu, gdzie się adresata zastanie.

Art. 43. W przypadku nieobecności adresata pismo doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi. O doręczeniu pisma sąsiadowi lub dozorcy zawiadamia się adresata, umieszczając zawiadomienie w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy to nie jest możliwe, w drzwiach mieszkania.

Art. 44. § 1. W razie niemożności doręczenia pisma w sposób wskazany w art. 42 i 43:

1) operator pocztowy w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe przechowuje pismo przez okres 14 dni w swojej placówce pocztowej - w przypadku doręczania pisma przez operatora pocztowego;

2) pismo składa się na okres czternastu dni w urzędzie właściwej gminy (miasta) - w przypadku doręczania pisma przez pracownika urzędu gminy (miasta) lub upoważnioną osobę lub organ.

§ 2. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie siedmiu dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia w miejscu określonym w § 1, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata.

§ 3. W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od daty pierwszego zawiadomienia.

§ 4. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1, a pismo pozostawia się w aktach sprawy”.

Zatem, jeżeli nie będzie można doręczyć pisma z pomocy społecznej bezpośrednio adresatowi (art. 42) lub domownikowi (art. 43), to znajdzie zastosowanie art. 44 regulujący tzw. doręczenie zastępcze.

W takiej sytuacji przesyłkę pozostawia się albo na poczcie, albo w urzędzie gminy. Jeżeli nie zostanie ona odebrana w terminie 14 dni, to pismo uznaje się za doręczone z upływem tego 14 dnia (art. 44 § 4). Jest to analogiczne rozwiązanie jak przy przesyłkach sądowych czy podatkowych.