Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie zaliczki przekazanej bez pokwitowania

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 09.02.2019

Pracowała u mnie firma X, która wykonała prace w domu. Prace zostały wykonane i rozliczone. Dogadałem się z pracownikami na kolejną pracę, mieli wykonać ocieplenie poddasza i montaż płyt KG. Na poczet prac na poddaszu dałem im zaliczkę w wysokości 3000 zł. Zaliczkę dałem bez jakiegokolwiek pokwitowania, po prostu zaufałem firmie X. Mieli się odezwać, lecz telefon milczy, więc zaczęliśmy z żoną dzwonić, aby zapytać, jak wygląda sytuacja, lecz firma nie odbiera. Czy jest szansa na odzyskanie zaliczki przekazanej z „€žręki do ręki”,€ na zasadzie zaufania, bez jakiegokolwiek pokwitowania.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety niejednokrotnie można natknąć się na nieuczciwych kontrahentów, co trudno jest przewidzieć i przygotować się na to. Przekonał się Pan, że niestety praktycznie nikomu nie można ufać. Trudno jest mi udzielić konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jest to uzależnione od wielu okoliczności.

 

Domyślam się, że nie była spisana umowa, jednak to porozumienie spełnia warunki umowy o dzieło. Umowa o dzieło została uregulowana w art. 627 i następnych Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią tegoż artykułu przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

 

W opisanym przez Pana przypadku w ogóle umowa nie została wykonana, natomiast została już wypłacona część wynagrodzenia. Nie ma obowiązku, aby umowa taka była zawarta w formie pisemnej, aczkolwiek stanowi to pewne ułatwienie. Konieczne będzie wykazanie, że umowa ta została zawarta, jaka była mniej więcej jej treść – przede wszystkim zakres prac oraz wynagrodzenie. Najważniejsze będzie tutaj oczywiście udowodnienie, że pieniądze zostały wypłacone. Nie ma żadnych ograniczeń dowodowych w tym przypadku i można to udowadniać wszelkimi dostępnymi i prawnie dopuszczalnymi środkami. Zgodnie z art. 233 Kodeksu postępowania cywilnego sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału dowodowego. W tej sprawie tak naprawdę właśnie wszystko będzie uzależnione od kwestii dowodowych (gdyby trafiła do sądu). Nie ma przeszkód, by udowadniać to za pomocą zeznań Pana, a także Pana żony. Jednakże istnieje tutaj ryzyko, że sąd uzna, że fakt zapłaty tej zaliczki nie został dostatecznie udowodniony i wtedy oddali powództwo. Dobrze by było mieć np. jakiś dowód w postaci SMS-a czy innej formy wiadomości, gdzie przyznałby, że tak, dostał pieniądze, ale ich nie zwróci. Trudno jednakże mieć taką pewność. Można zawsze spróbować napisać czy zadzwonić z innego numeru, może wtedy byłby to jakiś dodatkowy dowód potwierdzający ten fakt.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Odzyskanie zaliczki przekazanej bez pokwitowania

 

Trudno mi jednoznacznie stwierdzić, jakie są szanse na uzyskanie pozytywnego dla Państwa wyroku – jest to uzależnione od osoby sędziego, tego, czy uzna on, że został przekonany, a Państwo w należyty sposób wykazali istnienie swojego roszczenia.  Zależy to także od zachowania strony przeciwnej, ale istnieje realna możliwość, że będzie wszystkiego się wypierać, a wówczas będzie trudniej. Nie ma jednak przeszkód, żeby założyć sprawę, zawsze istnieje szansa na powodzenie.

 

Podstawą do wszczęcia postępowania są przepisy dotyczące niewykonania zobowiązania umownego. Zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego dłużnik jest obowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba ze owo niewykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. W takim wypadku można nie tylko domagać się zwrotu zapłaconej sumy, ale również ewentualnie innych kosztów, jakie zostały z ich winy poniesiona.

 

Można zacząć na początek od oficjalnego pisma, wezwania do zapłaty pobranej sumy z zaznaczeniem, że sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego i Państwo zobaczą, jaka będzie reakcja. Nie stoi to również na przeszkodzie do wszczęcia sprawy sądowej tak czy siak.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Montaż licznika przez ZGKiM – nie zgadzam się na zapisy w umowie

Zakładałam ostatnio tzw. podlicznik w swoim domu. W umowie, którą otrzymałam od ZGKiM, napisano, że „ZGKiM ma prawo kontroli instalacji kanalizacyjnej dostawcy (ścieków). Przedstawiciele odbiorcy (ścieków) są uprawnieni do wstępu do wszystkich pomieszczeń i miejsc wyposażonych w

Zmiana zapisów w akcie notarialnym

Kupiłam z mężem mieszkanie od dewelopera, podpisaliśmy akt notarialny z zaznaczeniem, że 80% mieszkania będzie stanowiło mój majątek osobisty, a 20% to wspólnota majątkowa. Obecnie jednak chciałabym zmienić ten zapis, tak by udziały męża i mój wynosiły 50%. Czy mogę anulować pod

Jak odzyskać pożyczone pieniądze znajomemu gdy unika spłaty i kontaktów

Jak odzyskać pożyczone pieniądze znajomemu gdy unika spłaty i kontaktów. Pożyczyłam znajomemu znaczną kwotę pieniędzy – umowy pisemnej nie zawarłam. Pożyczkobiorca, pomimo że upłynął już ponad rok, nie rozpoczął spłaty długu i kontaktów ze mną unika. Mam dwóch świadkó
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »