Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeznaczenie pieniędzy na budowę domu ze sprzedaży domu od mamy

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 07.08.2019

Moja mama ma 92 lata, jest wprawdzie sprawna umysłowo, ale nie chodzi, choruje. Mieszka ze mną w moim mieszkaniu. Mama posiada stary dom, który mi zapisała w testamencie. Jestem jej jedyną spadkobierczynią. Chciałabym ten dom sprzedać. Jak to najlepiej zrobić? Czy mama powinna mi go przekazać za życia w formie darowizny, czy lepiej abym go odziedziczyła po jej śmierci? Chodzi mi głównie o koszty podatkowe i notarialne. Pieniądze ze sprzedaży tego domu chciałabym przeznaczyć na budowę własnego.

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z podatkowego punktu widzenia darowizna i spadek to czynności prawne o podobnym charakterze. Zarówno bowiem darowizna nieruchomości, jak i przekazanie jej w ramach testamentu niesie ze sobą takie same konsekwencje. Zwolnienie w podatku od spadków i darowizn – na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn – przysługuje najbliższej rodzinie: małżonkowi, zstępnym (np. dzieciom, wnukom), wstępnym (np. rodzicom, dziadkom), pasierbom, rodzeństwu, ojczymowi i macosze, którzy nabyli rzeczy lub prawa. Zatem nabycie domu przez Panią, czy to w ramach darowizny, czy też w ramach spadku, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

 

Dla osoby obdarowanej spadkiem lub darowizną forma wejścia w posiadanie nieruchomości nie ma tu zatem większego znaczenia. Zasadnicza różnica leży po stronie Pani mamy jako osoby obdarowującej. Ewentualna umowa darowizny nieruchomości na Pani rzecz musi być sporządzona przed notariuszem, a więc pobrana zostanie taksa notarialna. Wynosi ona dla nieruchomości wartych więcej niż 60 000 złotych 1010 złotych + 0,4% nadwyżki powyżej 60 000 złotych. Notariusz też zgłasza tak sporządzoną darowiznę do urzędu skarbowego. Natomiast w przypadku sporządzenia testamentu, który również sporządzony powinien być notarialnie, koszty są niższe, wynoszą około 200 złotych. Niemniej jednak Pani jako spadkobierca, musi w ciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) poinformować urząd skarbowy o fakcie przyjęcia domu w spadku na druku pod nazwą „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych” (formularz SD-Z2.). Jest to o tyle istotne, iż brak zgłoszenia nieruchomości otrzymanej w spadku w powyższym terminie spowoduje konieczność zapłacenia podatku na podstawie ustawy podatkowej od spadków i darowizn.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Przeznaczenie pieniędzy na budowę domu ze sprzedaży domu od mamy

 

Czym innym jest natomiast podatek dochodowy od osób fizycznych. Konieczność jego zapłaty pojawia się w obu przypadkach, jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana w ciągu 5 lat od daty wejścia w jej posiadanie bądź to na podstawie testamentu, bądź na podstawie darowizny. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 361; dalej – ustawy o PIT) – podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku (testamentu) pięcioletni termin, o którym mowa powyżej, winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku.

 

Można uniknąć tego podatku, nawet jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem owych 5 lat, o ile uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną wydane na tzw. własne cele mieszkaniowe. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT – wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później jednak niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Wydatkiem na cele mieszkaniowe jest między innymi:

 

  • nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału,
  • nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność,
  • nabycie gruntu budowlanego lub udziału w takim gruncie.

 

Oprócz tego do grupy wydatków mieszkaniowych zalicza się również:

 

  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
  • rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego,
  • spłatę kredytu na cele mieszkaniowe (zaciągniętego przed dniem sprzedaży odziedziczonej nieruchomości).

 

Przepisy ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 2009 r. wymagają tylko, aby Pani jako podatnik złożyła PIT-39, w którym rozliczy sprzedaż nieruchomości. Musi Pani to zrobić do 30 kwietnia następnego roku, po roku w którym nastąpiło zbycie lokalu. W formularzu tym określa się dochód ze sprzedaży oraz deklaruje, jaka kwota dochodu zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe, co równoznaczne jest ze zwolnieniem z opodatkowania kwoty uzyskanego dochodu w tej wysokości. Jeśli nie zna Pani dokładnej kwoty, jaką w ciągu dwóch lat wyda na cele mieszkaniowe, do wzoru wstawia Pani w takim razie planowaną kwotę. Jeśli później okaże się, że była ona inna, niż Pani szacowała, należy złożyć korektę. Jeżeli jednak w ciągu dwóch lat nie wykorzysta Pani na cele mieszkaniowe zadeklarowanej kwoty, będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku w wysokości 19% od niewydanej części wraz z odsetkami za zwłokę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy można podważyć umowę dożywocia?

Mieszkam w USA na stałe. Rodzice moi mieli spory majątek (nieruchomości), który umową o dożywocie przekazali w całości jednej córce (czyli mojej siostrze) i jej mężowi. Druga siostra zrzekła się prawnie majątku, ale ja nie. Siostra, która opiekowała się moją mamą, zmarła, a jej m

Jak przekazać część domu rodzinie?

Jestem współwłaścicielką 1/4 domu, chciałabym przekazać tę część własności rodzinie, na brata lub jego córkę. W jaki sposób można to zrobić?

Jaką umową zabezpieczyć nieruchomość dla córki?

Chcemy wraz z mężem obdarować córkę nowo wybudowanym dla niej domem. Córka jest mężatką, ma dzieci i wraz ze swoim mężem zamieszkuje w tym domu od23 lat. Jak skonstruować umowę darowizny, żeby nie stracić domu przez np. lekkomyślne kredyty zięcia i zabezpieczyć nieruchomość dla c
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »