Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrócenie darowizny pieniędzy - czy należy się podatek?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 15.04.2019

Córka otrzymała od szwagierki (żony brata) przelewem na konto dwukrotnie pewną znaczną kwotę pieniędzy – w tytule przelewu wpisana była darowizna. Następnie w niedługim czasie obie darowizny zwróciła darczyńcy. Jednocześnie zgłosiła obie darowizny do US. Otrzymała dwie decyzje określające kwotę podatku do zapłacenia. Czy podatek słusznie się należy, skoro pieniądze zostały zwrócone? Dlaczego córka, zwracając darowiznę i fizycznie nie mając tych pieniędzy, musi zapłacić podatek? Czy jest podstawa wystąpić o anulowanie decyzji? Czy szwagierka, otrzymując zwrot darowizny, powinna zgłosić ten fakt do US i zapłacić podatek?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Córka otrzymała darowiznę od szwagierki (żony brata). Darowizna co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wprawdzie występuje w ustawie całkowite zwolnienie od podatku, jednakże dotyczy ono wyłącznie darowizn dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny. W świetle ustawy do najbliższej rodziny nie należy szwagier bądź szwagierka.

 

W rezultacie otrzymanie darowizny od szwagierki należy zgłosić do urzędu skarbowego na druku SD-3. Na podstawie tego zeznania organ podatkowy wymierzy podatek od spadków i darowizn. Rozumiem, że w opisanej sprawie miało miejsce odwołanie darowizny. Córka zwróciła otrzymane pieniądze.

 

Niestety, odwołanie darowizny nie unicestwia skutków jej dokonania. Oznacza to, że pomimo faktu eż pieniądze zostały zwrócone i córka ich fizycznie nie posiada, to podatek wciąż jest należny. Wskazał na to NSA w wyroku z 11 maja 1993 r., III SA 209/93. Sąd orzekł, że z chwilą przyjęcia darowizny powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, którego nie unicestwia późniejsze odwołanie darowizny. Należy zatem podatek zapłacić, a jeżeli już został zapłacony, to nie ma możliwości jego zwrotu.

 

Dobrą natomiast informacją jest to, że szwagierka, która odzyskała pieniądze, nie musi rozliczać się z tego tytułu z urzędem skarbowym, nie musi składać żadnej deklaracji oraz nie musi płacić podatku. Odwołanie darowizny nie jest bowiem czynnością podlegającą opodatkowaniu, co potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 25 sierpnia 2016 r., sygn. IBPB-2-1/4515-179/16-1/MD.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zwrócenie darowizny pieniędzy - czy należy się podatek?

 

Podsumowując:

 

  1. Podatek jest zasadny.
  2. Córka musi zapłacić podatek, chociaż nie posiada fizycznie pieniędzy, ponieważ odwołanie darowizny nie unicestwia skutku, jaki wywołało dokonanie darowizny.
  3. W świetle wyroków i orzecznictwa brak podstaw do anulowania decyzji.
  4. Żona brata, otrzymując zwrot darowizny, nie zgłasza tego do US i nie płaci żadnego podatku.

 

I drugi wariant: Jeśli nie było podpisanej żadnej umowy między stronami i córka nie złożyła pisemnego oświadczenia, że przyjmuje darowiznę, to może ją odrzucić. W przypadku nieprzyjęcia darowizny i zwrotu pieniędzy podatek od spadków i darowizn nie wystąpi, ponieważ nie doszło do dokonania darowizny (darowizna bowiem jest umową i dla swej skuteczności wymaga zgody obu stron).

 

Zaznaczam jednak, że przy założeniu, że darowizna została zwrócona i córka nie złożyła oświadczenia, że przyjmuje darowizny, to i tak organ podatkowy może przyjąć, że skoro został złożony formularz SD-3, to umowa darowizny została zawarta i jest skuteczna. To w rezultacie rodzi obowiązek zapłaty podatku. Proszę jednak spróbować w urzędzie skarbowym podnieść argument, że darowizny nie było, a druk SD-3 został złożony przez pomyłkę, może organ przychyli się do wniosku i nie będzie potrzeby pisania odwołania. Wystarczy napisać zwykłe wyjaśnienie całej sytuacji i przesłać do US.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłac

Wkład mieszkaniowy odziedziczony po matce

Moi rodzice mieszkali w mieszkaniu spółdzielczym. W 2004 r. zmarła mama. Razem z bratem i tatą przyjęliśmy w sądzie prawo do spadku – wkładu mieszkaniowego (wartość ok. 10 tys. zł). W spółdzielni wraz z bratem zrzekliśmy się prawa do lokalu na rzecz taty, kt

Darowizna dla pełnoletniego dziecka

Mam otrzymać od ojca, mieszkającego poza Europą, pieniądze na zakup mieszkania. Ojciec może wysłać te pieniądze tylko poprzez konto swoich znajomych mieszkających za granicą. Czy musi sporządzić umowę przekazania darowizny lub inne oświadczenie potwierdzające fakt przekazania darowizn
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »