.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nauczycielka bezpodstawnie prześladuje ucznia - co zrobić?

Nauczycielka bezpodstawnie prześladuje ucznia. Wpisuje mu uwagi niemające związku z rzeczywistością. Sprawa jest zgłoszona wychowawczyni. Co możemy zrobić? Czy to mobbing?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nauczycielka bezpodstawnie prześladuje ucznia - co zrobić?

Fot. Fotolia

Gdzie zgłosić naganne zachowanie nauczyciela względem ucznia?

Pojęcie mobbingu odnosi się jedynie do stosunków pracy, nie ma zastosowania w przypadku nauczyciela i ucznia. W opisanej sytuacji nie mamy więc do czynienia z mobbingiem i nie znajdą tutaj zastosowania przepisy kodeksu pracy o mobbingu. Kwestie związane z ocenianiem zachowania powinny się znaleźć w statucie szkoły i to tam należny szukać ewentualnego rozwiązania w kwestii opisanej w pytaniu.

 

Dodatkowo – jeśli działania nauczyciela są naganne, należy złożyć na niego oficjalną skargę do dyrektora szkoły (i polecam od razu do kuratorium). Obowiązkiem dyrektora będzie zbadać sprawę i w przypadku, gdy uzna zarzuty podniesione w skardze za uzasadnione – skierować sprawę do rzecznika dyscyplinarnego. Za działanie, jakie Pani opisuje, nauczyciel może bowiem być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela za uchybienia godności zawodu

Zgodnie z art. 75 ustawy Karta Nauczyciela „nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6”.

 

Nauczyciel obowiązany jest między innymi rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu