Nauczycielka bezpodstawnie prześladuje ucznia - co zrobić?

Nauczycielka bezpodstawnie prześladuje ucznia. Wpisuje mu uwagi niemające związku z rzeczywistością. Sprawa jest zgłoszona wychowawczyni. Co możemy zrobić? Czy to mobbing?

Nauczycielka bezpodstawnie prześladuje ucznia - co zrobić?

Fot. Fotolia

Gdzie zgłosić naganne zachowanie nauczyciela względem ucznia?

Pojęcie mobbingu odnosi się jedynie do stosunków pracy, nie ma zastosowania w przypadku nauczyciela i ucznia. W opisanej sytuacji nie mamy więc do czynienia z mobbingiem i nie znajdą tutaj zastosowania przepisy kodeksu pracy o mobbingu. Kwestie związane z ocenianiem zachowania powinny się znaleźć w statucie szkoły i to tam należny szukać ewentualnego rozwiązania w kwestii opisanej w pytaniu.

Dodatkowo – jeśli działania nauczyciela są naganne, należy złożyć na niego oficjalną skargę do dyrektora szkoły (i polecam od razu do kuratorium). Obowiązkiem dyrektora będzie zbadać sprawę i w przypadku, gdy uzna zarzuty podniesione w skardze za uzasadnione – skierować sprawę do rzecznika dyscyplinarnego. Za działanie, jakie Pani opisuje, nauczyciel może bowiem być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela za uchybienia godności zawodu

Zgodnie z art. 75 ustawy Karta Nauczyciela „nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6”.

Nauczyciel obowiązany jest między innymi rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.