Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niemożność odbycia kary ze względu na zły stan zdrowia

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 18.12.2009

W 2003 roku zostałem skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności za działanie w przestępczej grupie zorganizowanej. W więzieniu przebywałem prawie 4 lata, potem zostałem czasowo zwolniony ze względu na zły stan zdrowia. Cierpię na bardzo ciężkie i nieuleczalne schorzenia neurologiczne. W połowie 2008 roku wróciłem do więzienia w celu odbycia reszty kary, ale komisja lekarska stwierdziła, że nie mogę być leczony w żadnym zakładzie karnym. Do przedterminowego zwolnienia brakuje mi 7 miesięcy. Czy powinienem złożyć teraz wniosek o zawieszenie reszty kary czy o dalszą przerwę – a może jakiś inny wniosek? Dodam, że mam status osoby niepełnosprawnej i otrzymuję zasiłek z pomocy społecznej.

Krzysztof Bigoszewski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiadając na Pana pytanie, przede wszystkim wskazać należy, iż zgodnie z art. 150 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego „wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody”.

 

Z kolei art. 153 § 1 tegoż kodeksu stanowi, że „sąd penitencjarny udziela przerwy w wykonaniu kary w wypadku określonym w art. 150 § 1 do czasu ustania przeszkody”.

 

Jak zatem wynika z powyższych przepisów, sąd w przypadku ciężkiej choroby skazanego nie określa z góry okresu, na jaki udziela przerwy, ale powinien co pewien czas kontrolować stan zdrowia skazanego, np. poprzez organizowanie lub kierowanie na badania i w przypadku uznania przez lekarza, że stan zdrowia skazanego uległ poprawie, zarządzić dalsze wykonanie kary.

 

Oznacza to również, że jeżeli stan zdrowia skazanego nie ulega poprawie, przerwa będzie w dalszym ciągu trwała, niekiedy nawet do końca życia skazanego.

 

Jeżeli natomiast chodzi o kwestię warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary, to istnieją tu dwie możliwości – jedna wynikająca z przepisów Kodeksu karnego wykonawczego (art. 155), druga z przepisów Kodeksu karnego (art. 78).

 

W przypadku pierwszej możliwości orzeczona kara nie może przekraczać 3 lat, a w przypadku drugiej, mając na względzie popełnienie przez Pana przestępstwa w warunkach zorganizowanej grupy przestępczej, warunkowe przedterminowe zwolnienie możliwe jest po odbyciu trzech czwartych kary; nie wcześniej jednak niż po odbyciu co najmniej jednego roku kary pozbawienia wolności.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Dlatego też w zasadzie, w świetle przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, żadna z powyższych przesłanek udzielenia Panu warunkowego przedterminowego zwolnienia nie zachodzi.

 

Uznać zatem należy, że najwłaściwsze w Pana sprawie jest kontynuowanie udzielonej Panu przerwy, która, o ile Pański stan zdrowia nie ulegnie poprawie, może trwać nawet do końca Pana życia.

 

Należy mieć jednak na uwadze, że sąd udziela przerwy w odbywaniu kary ze względów zdrowotnych po to, aby skazany mógł korzystać z odpowiedniego leczenia i rehabilitacji w warunkach wolności, gdyż pobyt w zakładzie karnym zagrażałby jego życiu i zdrowiu. Dlatego też ważne jest, aby w sytuacji, w której sąd zechce ponownie sprawdzić Pański stan zdrowia, mógł Pan wykazać, że korzysta Pan z udzielonej przerwy i prowadzi leczenie.

 

Od skazanego oczekuje się również, iż będzie przestrzegał porządku prawnego podczas okresu przerwy, a jego naruszenie może być podstawą do odwołania przerwy i zarządzenie dalszego wykonywania kary.

 

Jeżeli zatem sąd w postanowieniu o udzieleniu Panu przerwy w odbywaniu kary nie wskazał terminu zakończenia tej przerwy, to w zasadzie nie musi Pan w tym zakresie podejmować żadnych konkretnych działań, poza wypełnianiem obowiązków nałożonych przez sąd jako warunek udzielenia Panu przerwy (kontakt z sądowym kuratorem zawodowym w miejscu pobytu, niezmienianie bez jego zgody miejsca pobytu, podjęcie starań o znalezienie pracy zarobkowej lub meldowanie się we wskazanej jednostce policji).

 

Jeśli jednak sąd oznaczył konkretną datę zakończenia Pańskiej przerwy, warto by złożyć w sądzie wniosek o jej kontynuację wraz z odpowiednim uzasadnieniem (przede wszystkim opisać bardzo ciężkie warunki zdrowotne, nienaganne zachowanie, wypełnianie obowiązków), a także z załączeniem dokumentów wskazujących na konieczność ciągłego leczenia, które w takim wymiarze jest niewykonalne w warunkach odbywania kary w zakładzie karnym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak sobie pomóc przed sprawą sądową?

Kilka dni temu byłem sprawcą kolizji – nie udzieliłem pierwszeństwa innemu pojazdowi (powodem była bardzo zła widoczność). Policja zatrzymała moje prawo jazdy. Wiem, że w sądzie jeszcze nie ma mojej sprawy. Czy mogę sobie jakoś pomóc? Nie mogę inaczej niż samochodem dojeżdżać do pracy (brak komunikacji). Może napisać jakiś wniosek?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »