Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niestawienie się na odbycie kary w zakładzie karnym z przyczyn zdrowotnych

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 22.01.2010

Mój syn ze względu na stan zdrowia nie zgłosił się w odpowiednim terminie do zakładu karnego na odbycie wyroku. Czy ma szansę uniknąć więzienia i odbyć jakąś zamienną karę na wolności?

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Fakt, iż Pana syn nie stawił się na wezwanie do zakładu karnego, jest okolicznością, która działa na jego niekorzyść.

 

Zgodnie bowiem z przepisem art. 79 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego (w skrócie K.k.w.) „jeżeli skazany, mimo wezwania nie stawił się w zakładzie karnym, sąd poleca go doprowadzić. Kosztami doprowadzenia sąd obciąża skazanego”.

 

Ten przepis nie zostawia sądowi żadnej możliwości podjęcia innych działań w sytuacji, gdy skazany nie stawił się na wezwanie w terminie. Zatem skazany musi liczyć się z wizytą funkcjonariuszy policji w miejscu zamieszkania. Na polecenie sądu będą oni bowiem zobowiązani do doprowadzenia skazanego do zakładu karnego.

 

Na marginesie można dodać, iż w praktyce wizyta funkcjonariuszy nie zdarza się zbyt szybko od upływu terminu na stawienie się w zakładzie karnym, gdyż zakłady w Polsce są przepełnione i nie mają możliwości przyjęcia wszystkich skazanych w terminach wskazanych przez sąd.

 

Choroba skazanego co do zasady nie stanowi przeszkody w odbyciu kary pozbawienia wolności, gdyż istnieje wiele zakładów karnych, w których leczy się określone schorzenia. Przy przyjęciu do zakładu ocenia się m.in. stan zdrowia skazanego i klasyfikuje do odpowiedniego systemu wykonywania kary. Jeśli jednak choroba skazanego jest bardzo ciężka i uniemożliwia wykonanie kary pozbawienia wolności, to można złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary w trybie art. 150 K.k.w. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w jakim umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać jego życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Czas odroczenia wykonania kary w trybie art. 150 K.k.w. nie jest ograniczony, bowiem sąd może odroczyć wykonanie kary do czasu ustania przeszkody (to jest aż stan zdrowia skazanego będzie pozwalał na odbywanie kary).

 

Można również wnieść o odroczenie wykonania kary na okres do 6 miesięcy, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki (np. jest jedynym żywicielem rodziny). Taki wniosek można ponowić, jednak łączny okres odroczenia wykonania kary w tym trybie (art. 151 K.k.w.) nie może przekraczać roku.

 

Opisane możliwości mogą odsunąć w czasie moment rozpoczęcia odbywania kary, jednak co do zasady go nie eliminują. Sąd co prawda może umorzyć postępowanie wykonawcze, ale czyni to w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie przedawnienia wykonania kary, śmierci skazanego.

 

Jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda w ujęciu skazanego, np. ciężka choroba lub niemożliwość ujęcia go, to sąd zawiesza postępowanie wykonawcze.

 

Po wykorzystaniu środków z art. 150-151 K.k.w. oraz odbyciu co najmniej połowy kary i udowodnieniu, że:

 

  • postawa, właściwości i warunki osobiste skazanego,
  • sposób życia przed popełnieniem przestępstwa,
  • okoliczności jego popełnienia oraz
  • zachowanie po popełnieniu przestępstwa i po skazaniu

 

uzasadniają przekonanie, iż skazany będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa, to będzie można wnieść o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbywania reszty kary (art. 77-78 Kodeksu karnego w związku z art. 159 K.k.w.)

 

Pana syn może więc wnosić o odroczenie wykonania kary, o ile jego sytuacja spełnia przesłanki opisane w treści porady (ciężka choroba, ciężkie skutki dla niego lub jego rodziny).

 

Co do zasady nie ma możliwości całkowitego zwolnienia się z odbycia kary pozbawienia wolności.

 

W praktyce skutek w postaci nieodbywania kary pozbawienia wolności mógłby zaistnieć, gdyby kara została odroczona na podstawie art. 150 K.k.w. na tak długi okres, że zaistniałaby konieczność zawieszenia, a potem umorzenia postępowania wykonawczego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »