Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak dowiedzieć się o stanie zdrowia poszkodowanego w wypadku?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 04.04.2018

Mąż spowodował wypadek pod wpływem alkoholu (0,43 w wydychanym powietrzu), pokrzywdzony trafił do szpitala. Jak możemy dowiedzieć się o stan zdrowia poszkodowanego? Jakie konsekwencje może ponieść mąż?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż informacji o stanie zdrowia poszkodowanego mąż nie uzyska, bowiem nie jest osobą do tego uprawnioną (o ile nie jest to osoba z tzw. najbliższej rodziny). W chwili obecnej do czasu postawienia mężowi zarzutów – art. 177 § 1 i art. 178a § 1 Kodeksu karnego mąż nawet nie jest stroną postępowania. Jedyne, co mąż może teraz uczynić, by można to było wykorzystać w przyszłości, to skierować do policji pismo – listem poleconym – z którego będzie wynikało, iż prosi o podanie informacji o stanie zdrowia poszkodowanego w wypadku, który będzie możliwy do identyfikacji po dacie zdarzenia i miejscu zdarzenia. Choć list taki pozostanie bez odpowiedzi, to jednak mąż będzie miał ślad – dokument na przyszłość, że próbował dowiedzieć się, co się dzieje z pokrzywdzonym. Zainteresowanie stanem zdrowia pokrzywdzonego będzie natomiast uwzględniane przez sąd. Mąż nie musi bowiem wcale wiedzieć, że organy ścigania takiej informacji mu nie udzielą.

 

Sytuacja poprawi się z chwilą, kiedy mężowi zostaną postawione zarzuty spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości oraz prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. O tym, jakie będą tego zdarzenia konsekwencje, zależy głównie od tego, czy mąż dojdzie do porozumienia z pokrzywdzonym w przedmiocie zadośćuczynienia, odszkodowania oraz co spowodowało, że zasiadł za kierownicą tego feralnego dni,a będąc w stanie nietrzeźwości.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jak dowiedzieć się o stanie zdrowia poszkodowanego w wypadku?

 

Pragnę w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na przepis art. 42 § 2, zgodnie z którym sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177. Innymi słowy sąd jest zobligowany do orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. Jedyną szansą uniknięcia zakazu jest warunkowe umorzenie postępowania karnego. W przypadku Pani męża będzie to niezwykle trudne, ale nie oznacza, że nie niemożliwe.

 

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Największym problem będzie przekonanie sądu, że społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna. Nie sposób bowiem nie dostrzec, że czyn Pani męża jest w chwili obecnej powszechnie potępiany i krytykowany. Istotne znaczenie dla męża będzie miało to, o której godzinie wypadek miał miejsce, czy tylko pojazd pokrzywdzonej był na jego linii, czy też ruch w tym czasie był spory i spowodował zagrożenie także dla innych uczestników ruchu drogowego. Wina bowiem męża nie ulega wątpliwości. Bez wątpienia także przy podwyższeniu kwoty zadośćuczynienia i grzywny możliwe będzie wskazanie, że mąż nie popełni przestępstwa w przyszłości.

 

Choć szanse na warunkowe umorzenie postępowania, a co za tym idzie, na uniknięcie utraty prawa jazdy na okres 3 lat są znikome, to jednak każdy tego rodzaju przypadek wymaga uwagi i oceny pod indywidualnym kątem. Zachodzi pytanie, dlaczego Pani mąż zdecydował się na kierowanie pojazdem. Czy był ku temu jakiś szczególny powód? Jeżeli mamy mówić o warunkowym umorzeniu postępowania to dobrze byłoby gdyby miał coś bardzo ważnego na swoje usprawiedliwienie.

 

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Dogłębna analiza doktryny i orzecznictwa w przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania karnego, a także stosunek art. 67 § 3 do art. 42 § 2 pozwala wyprowadzić poniższe wnioski. Regulacja ta była przedmiotem zainteresowania Sądu Najwyższego, który w postanowieniu z dnia 29 stycznia 2002 r. (sygn. akt I KZP 33/01) stwierdził, iż „zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w sytuacji, w której postępowanie karne zostaje warunkowo umorzone, pozostaje fakultatywny”. Powyższe karze także ustalić, na jakiej drodze doszło do zatrzymanie (czy była to droga ruchliwa, czy też nie), jaki samochód mąż prowadził.

 

Nie podejmując walki, mąż nie przekona się, czy postępowanie ulegnie warunkowemu umorzeniu, czy też nie. Wyraźnie podkreślić należy jednak, iż na Pani mężu będzie spoczywał ciężar wykazania, że sytuacja nadzwyczajna miała miejsce. Innymi słowy będzie ją musiał udowodnić. Jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, zawsze należy zawalczyć.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Niestawienie się na odbycie kary w zakładzie karnym z przyczyn zdrowotnych

Mój syn ze względu na stan zdrowia nie zgłosił się w odpowiednim terminie do zakładu karnego na odbycie wyroku. Czy ma szansę uniknąć więzienia i odbyć jakąś zamienną karę na wolności?

Transport roweru czy jazda po pijanemu?

Będąc nietrzeźwą (I próba – 0,31 mg/dm 3 ; II próba – 0,22 mg/dm 3 ), siedziałam na siodełku niesprawnego roweru (spadł łańcuch) i odpychając się nogami, jechałam po chodniku pustej ulicy nocą. Jaka jest kwalifikacja prawna takiego czynu? Czy niesprawny rower jest nadal po

Wyrok z art. 286 K.k. i możliwość otrzymania kopii jego treści

W 2004 roku z art. 286 § 1 Kodeksu karnego, w zawiązku z art. 12 K.k., zostałem skazany na 1,5 roku ograniczenia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Po wyroku spłacałem bankowi zadłużenie. Potem wyjechałem za granicę i dalej spłacałem należności za pośrednictwem mojego ojca, kt
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »