Konsekwencje potrącenia pieszego przez rowerzystę

• Opublikowano: 20-01-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Dzisiaj rano, jadąc rowerem po chodniku (20m przed miejscem gdzie zaczyna się ścieżka rowerowa – chociaż nic to nie zmienia), potrąciłem delikatnie pieszego. W skutek tego rozerwałem pudełko, które pan niósł w ręce. Pan nie upadł, nie przewrócił się ani nie stracił przytomności. Według jego słów jest miesiąc po przebytej operacji i poczuł lekki ból przy uderzeniu. Nalegał na wezwanie policji – zadzwoniłem, jednak finalnie zrezygnował z niej (po tym, jak operator wspomniał, że będzie długi czas oczekiwania na radiowóz), na pytanie operatora, czy wezwać karetkę – stwierdził, że nie. Nalegał, bym podał mu swój numer telefonu – podałem, nie zapisał jednak ani imienia, ani nazwiska, nie mówiąc już o numerze dowodu osobistego (chociaż to zapewne nie problem, bo numer jest zarejestrowany). Co może mi grozić za takie zdarzenie i jakie mogę ponieść konsekwencje? Mam świadomość, że jestem winny zdarzenia, gdyż jechałem chodnikiem, gdy powinienem korzystać z jezdni. W jakim czasie pan może złożyć ewentualne zgłoszenie na policję? Czy postępowanie zakończy się mandatem, czy sprawą w sądzie? Pierwszy raz zdarzyła mi się taka sytuacja, więc jestem zagubiony. Jestem studentem i nie chciałbym, aby taka sytuacja zrujnowała mi przyszłość.

Konsekwencje potrącenia pieszego przez rowerzystę

Długość uszczerbku na zdrowiu

Punktem wyjścia jest tzw. długość uszczerbku na zdrowiu. Długość taką bada bowiem lekarz medycyny sądowej na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. O ile pieszy zdecyduje się powiadomić organy ścigania, ma na to 10 lat. Oczywiście im dłużej będzie zwlekał, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakwalifikowania zdarzenia jako takiego, które rodzi skutki powyżej 7 dni. Dopiero kiedy uszczerbek na zdrowiu trwa dłużej aniżeli 7 dni, wówczas mamy do czynienia z czynem ściganym z urzędu. Rozstrój zdrowia trwający nie dłużej aniżeli 7 dni powoduje, że czyn jest ścigany z oskarżenia prywatnego. Powyższe jednak skutkuje krótszym niż ww. okres przedawnienia karalności. Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia. Pragnę jednak Pana wyraźnie uspokoić. Nawet gdyby ów pieszy powiadomił organy ścigania, to co do zasady, o ile dotychczas nie był Pan karany za przestępstwo umyślne, dojdzie do tzw. warunkowego umorzenia postępowania karnego.

Warunkowe umorzenie postępowania

Warunkowe umorzenie postępowania nie jest bowiem skazaniem w rozumieniu karnoprocesowym. Wskazać należy na postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 17 maja 2000 r., sygn. akt I KZP 7/2000, zgodnie z którym „w trybie przewidzianym w art. 387 kpk dopuszczalne jest tylko wydanie wyroku skazującego, a nie wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne.” Sąd Najwyższy rozróżnia zatem skazanie od warunkowego umorzenie postępowania.

Podobne stanowisko przyjmowane jest w doktrynie. Podkreśla się, iż wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne nie jest wyrokiem skazującym (zob. np. A. Bulsiewicz i inni, Przebieg postępowania karnego, Toruń 1999, s. 163).

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności. Warunkowe umorzenie następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia. Umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd może w okresie próby oddać sprawcę pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym.