.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Budynek gospodarczy do 35 m2 na działce rolnej

• Opublikowano: 08-02-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Dostałam w darowiźnie działkę rolną klasy IVb. Nigdy nie było na niej żadnej zabudowy. Wiem, że mogę ją ogrodzić ogrodzeniem do 2,2 m bez zgłoszeń czy zezwoleń. Chciałabym jednak wiedzieć, czy mogę zgłosić i postawić na niej niewielki budynek gospodarczy (35 m2), np. blaszany garaż albo domek narzędziowy parterowy. Do tego wyłożyć go np. kostką brukową, żeby nie utopił się w glinie. Nie potrafię tego ustalić w urzędach, gdy pytam, tylko mnie odsyłają z gminy do starostwa i z powrotem – bez konkretów. Nadmienię, że nie mam statusu rolnika, czy więc warto w ogóle angażować się w ten temat? Jakie mam możliwości, aby taki domek postawić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Budynek gospodarczy do 35 m2 na działce rolnej

Odrolnienie działki w celu jej nierolniczego zagospodarowania

Niestety, skoro nie jest Pani rolnikiem, to by móc na działce budować: czy to na mocy pozwolenia na budowę, czy to na mocy zgłoszenia, musi Pani odrolnić działkę.

 

Odrolnienia działki dokonuje gmina, dokonując zmiany przeznaczenia gruntów z rolnych na nierolnicze w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Następnie mamy kolejną formalność, bowiem starosta musi wydać decyzję o wyłączeniu terenu z produkcji rolnej. Jako że gleba ma słabą klasę, nie będzie w tym wypadku potrzebna zgoda ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

 

Jeśli natomiast działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, musi Pani wystąpić wobec niej najpierw o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a następnie o wyłączenie działki z produkcji rolnej. Wniosek w sprawie wydania decyzji o wyłączenie działki z produkcji rolnej składa się do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami urzędu, właściwego dla gminy, w której położona jest Pani działka. Cały ten proces do łatwych nie należy. Procedura nie jest łatwa z uwagi na to, że działka musi spełniać warunku wymagane ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, m.in.: nie może być położona na żyznych gruntach i musi mieć dostęp do drogi (pozostałe warunki wskazane są w art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Oczywiście cały ten proces kosztuje. Koszt odrolnienia działki klasy 4 znajduje się w tabeli zamieszczonej w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Budynek do celów prowadzenia działalności rolniczej – korzystniejsze przepisy dla rolników

Gdyby była Pani rolnikiem, sytuacja byłaby zgoła inna, bowiem mogłaby Pani postawić budynek gospodarczym na zgłoszenie na działce rolnej w celach wykorzystywania go do prowadzenia działalności rolnej, oczywiście stosując się do wymogów miejscowego planu lub decyzji o warunkach zabudowy.

 

Natomiast wskazuję, że przepisy dotyczące zmiany przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze nie mają zastosowania do tych gruntów rolnych, które są położone w granicach administracyjnych miast, na co wskazuje art. 10a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ten wyjątek nie obejmuje jednak opłat za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, czyli ta opłata będzie należna.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu