Wypadek samochodu na ukraińskich tablicach rejestracyjnych, jakie konsekwencje?

• Opublikowano: 24-02-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Samochód obywatela Ukrainy z rejestracją ukraińską nieposiadający zielonej karty miał wypadek z innym samochodem na tablicach ukraińskich na terytorium Polski. Co grozi w takim przypadku i jakie konsekwencje czekają kierowcę – mandat, odszkodowanie, areszt samochodu? W jaki sposób ściągają się należności?

Wypadek samochodu na ukraińskich tablicach rejestracyjnych, jakie konsekwencje?

Wypadek w Polsce

Co do zasady (o ile przepisy nie stanowią inaczej) prawem właściwym dla zobowiązania pozaumownego wynikającego z czynu niedozwolonego jest prawo państwa, w którym powstaje szkoda, niezależnie od tego, w jakim państwie miało miejsce zdarzenie powodujące szkodę?, oraz niezależnie od tego, w jakim państwie lub państwach występują? skutki pośrednie tego zdarzenia. Z uwagi na powyższe w Polsce podstawową zasadą jest stosowanie prawa polskiego do sytuacji dotyczącej wypadku samochodowego. Jednakże w przypadku, gdy osoba, której przypisuje się? odpowiedzialność, oraz poszkodowany maja? w chwili powstania szkody miejsce zwykłego pobytu w tym samym państwie, stosuje się? prawo tego państwa.

Ponadto Konwencja haska w niektórych przypadkach przewiduje stosowanie prawa kraju rejestracji pojazdu lub pojazdów, które uczestniczyły w wypadku. Jeżeli uczestniczyło w nim wiele pojazdów, prawo państwa rejestracji jest właściwe tylko wówczas, gdy wszystkie pojazdy są zarejestrowane w tym samym państwie.

Brak ważnych dokumentów

Wskazuję również, że obecnie w Polsce za brak OC powyżej 14 dni właścicielom samochodów osobowych grozi kara w wysokości 6020 zł. Konsekwencje mogą być jeszcze bardziej poważne, jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy nieubezpieczonym autem. Zatem wjeżdżając do Polski z Ukrainy samochodem na ukraińskiej rejestracji, należy skorzystać z zielonej karty, która jest potwierdzeniem polisy OC. Jeśli właściciel auta nie ma zielonej karty, po przekroczeniu granicy Polski potrzebne jest ubezpieczenie graniczne.

Trzeba mieć również na uwadze, że ukraińskie przepisy o ruchu drogowym w pewnym stopniu różnią się od polskich. Niemniej jednak ukraińskie ustawodawstwo również nakłada obowiązek posiadania polisy ubezpieczeniowej. Zatem samochód bez zielonej karty lub innego przygranicznego ubezpieczenia traktowany będzie najprawdopodobniej jak pojazd bez ważnego OC samochodu. Zaś w Polsce za brak ważnego ubezpieczenia grozi mandat.

Niestety nie wiem, jak podejdzie ubezpieczyciel ukraiński do kwestii wypłaty odszkodowania w przypadku, gdy zdarzenie miało miejsce na terenie Polski, a pojazd nie miał ważnego ubezpieczenia w rozumieniu polskich przepisów prawa, jako że jest to kwestia wyłącznie ustawodawstwa ukraińskiego, nie polskiego.

Nadto wskazuję, że informacje o tym, jakie grożą konsekwencje za jazdę poza granicami danego kraju bez odpowiedniego ubezpieczenia, zazwyczaj znajdują się w umowie zawartej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC lub tez w Ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Niemniej jednak jedną z najsurowszych konsekwencji braku ważnego ubezpieczenia może być konieczność pokrycia szkody u poszkodowanego z własnych środków sprawcy kolizji.