Jak zmienić kategorię wojskową z B na A?

• Opublikowano: 06-12-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Proszę o poradę, jak zmienić kategorię zdolności wojskowej z B na A? Kategorię B przyznano na komisji wojskowej 6 miesięcy temu, teraz zwróciłem się do lekarzy prywatnych, przyszedłem badania i dostałem wyniki, że wszystko jest w porządku i nie mam dolegliwości fizycznych lub psychicznych.

Jak zmienić kategorię wojskową z B na A?

Kategorie wojskowe

Zgodnie z art. 58 ust. 8 ustawy o Obronie Ojczyzny kategoria A oznacza: „zdolny do służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju służby wojskowej, o której mowa w art. 129, a także zdolność do odbywania służby zastępczej”; z kolei kategoria B oznacza „czasowo niezdolny do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju”.

Owa ustawa weszła w życie 23 kwietnia 2022 r. i zastąpiła ustawę o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawę o powszechnym obowiązku obrony RP, jak i liczne rozporządzenia wykonawcze do nich.

Odwołanie od orzeczenia komisji wojskowej

Art. 64 ust. 2 stanowi, iż od orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej przysługuje osobie stawiającej się do kwalifikacji wojskowej i szefowi wojskowego centrum rekrutacji odwołanie do wojewódzkiej komisji lekarskiej w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Orzeczenie to może być zmienione przez wojewódzką komisję lekarską również z urzędu, jeżeli zostało wydane z naruszeniem przepisów prawa. Jak rozumiem, Pan się nie odwołał w ww. terminie. Ustęp 4 wyżej wskazanego artykułu wskazuje zatem, że ostateczne orzeczenie powiatowej komisji lekarskiej ustalające czasową niezdolność do służby wojskowej osób, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju, może być zmienione przez powiatową komisję lekarską z urzędu albo na pisemny wniosek osoby stawiającej się do kwalifikacji wojskowej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji, jeżeli stan zdrowia tej osoby uległ istotnej zmianie. Ustęp 6 ustawy o Obronie Ojczyzny wskazuje, że „wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej składa się za pośrednictwem szefa wojskowego centrum rekrutacji. Do wniosku osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej dołącza zaświadczenie lekarskie stwierdzające zmiany w jej stanie zdrowia, jakie nastąpiły od dnia ostatniego orzeczenia ustalającego kategorię zdolności do służby wojskowej”.

Wniosek o zmianę kategorii

Skoro zatem nie odwołał się Pan od orzeczenia powiatowej komisji w terminie 14 dni, to pozostaje Panu na mocy art. 64 ustęp 6 spróbować wnieść wniosek o zmianę kategorii z B na A za pośrednictwem szefa wojskowego centrum rekrutacji do komisji, załączając do niego zaświadczenia lekarskie stwierdzające zmiany w Pana stanie zdrowia mające miejsce od wydania orzeczenia ustalającego kategorię zdolności do służby wojskowej – wykazujące, że nie ma Pan już stwierdzonych w owym orzeczeniu dolegliwości.

Nie ma jednak gwarancji, że wniosek zostanie uwzględniony, bowiem co do zasady art. 64 ust. 9 wskazuje, że ostateczne orzeczenia komisji lekarskich są wiążące dla szefów wojskowych centrów rekrutacji. Zatem komisja musi nie mieć wątpliwości co do stanu faktycznego jaki wynika z zaświadczeń lekarskich, jakie Pan przedłoży.