Działka ROD dzierżawiona przez żonę, czy mąż ma prawo do zawarcia umowy dzierżawy?

• Opublikowano: 10-11-2022 • Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński

Wszedłem w konflikt z małżonką, ona zabroniła mi korzystać z działki ROD. To ona jest jej dzierżawcą, ale na podstawie lektury przepisów sądzę, że mogę żądać wpisania mnie jako współwłaściciela. Chciałbym się co do tego upewnić. Ogródek uprawialiśmy od 13 lat, żona otrzymała go od swoich dziadków. Włożyliśmy wspólnie sporo pieniędzy, aby go zagospodarować, bo był bardzo zaniedbany. Ja przy tym włożyłem tam dużo swojej pracy, co potwierdzą sąsiedzi. W regulaminie i statucie oraz ustawie o ROD nie widnieje zapis, że muszę uzyskać zgodę małżonka. Czy zatem mogę złożyć wniosek do Rodzinnych Ogródków Działkowych o zawarcie ze mną umowy dzierżawy bez podpisu żony? Czy mam szanse uzyskać prawo do ogrodu?

Działka ROD dzierżawiona przez żonę, czy mąż ma prawo do zawarcia umowy dzierżawy?

Umowa dzierżawy działkowej w ROD

Ustawodawca nie przewidział możliwości wspólnego zawarcia umowy dzierżawy działkowej przez współmałżonków. Prawo wnioskowania o zawarcie umowy dzierżawy działkowej przysługuje bowiem małżonkowi działkowca. Działkowcem jest natomiast dopiero osoba fizyczna, która uprzednio uzyskała prawa do działki. Tym samym możliwość wnioskowania o ustanowienie wspólnego tytułu do działki dotyczy jedynie osób, których małżonkowie uprzednio uzyskali prawo do działki. W wyniku wniosku małżonka działkowca o ustanowienie wspólnego tytułu prawnego do działki powinno dojść do zawarcia umowy dzierżawy działkowej z wnioskodawcą. Literalne brzmienie ustawy wskazuje, iż z wnioskodawcą zawiera się umowę dzierżawy działkowej. Z ustawy nie wynika jednak, czy jest to odrębna umowa od uprzednio zawartej z małżonkiem wnioskodawcy, czy też wnioskodawca staje się stroną uprzednio zawartej umowy. Należy jednak przyjąć, iż w wyniku wniosku współmałżonka działkowca powinno dojść do wstąpienia wnioskodawcy jako drugiego dzierżawcy do uprzednio zawartej umowy dzierżawy działkowej.

Zgoda na zawarcie umowy dzierżawy działki w ROD ze współmałżonkiem

Zawarcie umowy ze współmałżonkiem działkowca i ustanowienie na jej podstawie prawa do działki na rzecz tego współmałżonka stanowi ograniczenie praw działkowca. Ustanowienie prawa do działki na rzecz małżonka działkowca w postaci dzierżawy działkowej tej samej działki, która jest już wydzierżawiona temu działkowcowi, w żaden sposób nie jest powiązane ze zgodą działkowca. Stąd też zgoda żony nie byłaby konieczna. W większości statutów jednak zawarte są zapisy wskazujące na potrzebę uzyskania uprzedniej zgody małżonka. Zapisy te są zgodne z ustawą. Stąd też może się zdarzyć, iż Pana wniosek powinien być podpisany przez żonę (z adnotacją o jej zgodzie).

W związku z brakiem wymogu uzyskania zgody działkowca na zawarcie umowy dzierżawy działkowej z jego małżonkiem pojawia się kwestia odszkodowania za ograniczenie jego prawa do działki.

Oczywistym jest, iż wniosek nie jest wiążący dla stowarzyszenia, stąd też może ono zawrzeć umowę z Panem, ale nie musi. W razie odmowy nie będzie Pan miał możliwości uzyskania praw do działki. Pozostaną Panu roszczenia o rozliczenie nakładów na działkę, przy czym stosowne roszczenie będzie przysługiwać wobec żony, a nie stowarzyszenia.

Podstawa prawna: art. 27 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku (Dz. U. 2021 r., poz. 1073).