.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakaz konkurencji dla lekarza dentysty

• Data: 08-08-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

W umowie, którą mam podpisać, jest wpisany zakaz konkurencji (załączam fragment umowy). Mój zleceniodawca to klinika stomatologiczna, która zatrudnia mnie jako lekarza dentystę oraz jako dyrektora medycznego. Interesują mnie trzy rzeczy:

1) Czy, jak zapewnia mnie zleceniodawca, zakaz konkurencji nie wyklucza możliwości podjęcia przeze mnie pracy w innej klinice? Czy zakaz dotyczy tylko założenia własnej działalności?

2) Czy mógłbym zatrudnić się w klinice, której właścicielem byłaby np. moja mama albo żona?

3) Czy wpisanie zakazu konkurencji, za który nie należą się żadne świadczenia pieniężne, jest zgodne z przepisami i praktyką?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakaz konkurencji dla lekarza dentysty

Praca w innej klinice stomatologicznej a zakaz konkurencji

Zgodnie z nadesłanym fragmentem zakaz konkurencji w terminie 12 miesięcy po rozwiązaniu umowy dotyczy prowadzenia własnej działalności, ale nie tylko samodzielnie, bo i za pośrednictwem osoby trzeciej (a zatem np. znajomy, żona, matka itp. otwiera, a Pan tam pracuje – takie działanie też ów zakaz naruszy). Tak samo bycie wspólnikiem, udziałowcem, partnerem, pełnomocnikiem czy agentem takiego podmiotu. Zatem ten dopisek: „za pośrednictwem osoby trzeciej” stwarza ryzyko, że nawet praca u kogoś innego, kto taki podmiot założył, będzie naruszeniem zakazu – wszak jest bardzo niedookreślony i może być w razie sporu różnie interpretowany. Ów dopisek należałoby z umowy usunąć albo usunąć i wyraźnie dodać, że zakaz nie dotyczy podejmowania współpracy B2B, zlecenia, etatu w podmiotach konkurencyjnych.

 

Nadto w czasie samej umowy (pkt 2) nie może Pan pracować na jakiejkolwiek podstawie dla podmiotu konkurencyjnego (poza wyjątkami z pkt 3).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zakaz konkurencji w przypadku zlecenia

Przy zleceniu można wpisywać zakaz konkurencji bez świadczeń, ponieważ wynagrodzenie za okres powstrzymywania się od pracy konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia dotyczy tylko zatrudnienia na etat (umowa o pracę). Do zakazu konkurencji po ustaniu umowy cywilnoprawnej należy stosować zasadę wyrażoną w art. 3531 Kodeksu cywilnego tzw. zasadę swobody umów. Zgodnie z treścią tej zasady „strony mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego”. Na tej podstawie można przyjąć, że zakaz konkurencji w czasie trwania umowy cywilnoprawnej oraz po jej wygaśnięciu jest co do zasady wiążący dla stron umowy, nawet jeżeli umowa nie przewiduje wynagrodzenia z tego tytułu.

 

Takie zakazy można jednak podważać, gdy są bezwzględne, np. zakazują w ogóle pracy w zawodzie przez okres trwania zakazu. Gdy jednak zakazują np. tylko otwierania podmiotu leczniczego, ale nie zatrudnienia w nim po ustaniu umowy, to są co do zasady skuteczne. W Pana umowie ten dopisek „za pośrednictwem podmiotów trzecich” jest tak ogólny, że może wywoływać spory, co oznacza w praktyce. W mojej ocenie otwarcie podmiotu przez żonę/matkę i zatrudnienie w nim Pana np. na B2B czy zlecenie będzie naruszało ów zakaz.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Dr. Ewa Kowalska pracuje jako lekarz dentysta w dużej klinice stomatologicznej w Warszawie. Po kilku latach pracy postanowiła otworzyć własny gabinet stomatologiczny, który będzie się specjalizował w ortodoncji. Umowa, którą podpisała z obecną kliniką, zawierała klauzulę zakazu konkurencji, która obowiązuje przez 12 miesięcy po zakończeniu współpracy i dotyczy prowadzenia działalności konkurencyjnej, zarówno samodzielnie, jak i przez osoby trzecie. Dr. Kowalska zdecydowała się na konsultację z prawnikiem, aby upewnić się, że jej plan nie narusza postanowień umowy, gdyż obawiała się, że współpraca z inną kliniką na zasadzie umowy zlecenia również może zostać uznana za złamanie zakazu.

 

Dr. Marek Nowicki, inny dentysta, został zatrudniony w klinice stomatologicznej na podstawie umowy zlecenia. Po pewnym czasie dr. Nowicki zaczął planować otwarcie nowego gabinetu dentystycznego, formalnie należącego do jego żony. Miał tam pracować na zasadzie umowy B2B, wierząc, że w ten sposób obejdzie zakaz konkurencji zawarty w jego obecnej umowie. Jednakże zapis w umowie mówiący o zakazie konkurencji przez pośrednictwo osób trzecich wzbudził wątpliwości co do legalności takiego działania. Po konsultacji prawnej dowiedział się, że takie rozwiązanie mogłoby zostać uznane za naruszenie klauzuli, i w związku z tym postanowił zmienić swoje plany, by uniknąć potencjalnych problemów prawnych.

 

Dr. Anny Wiśniewskiej, która zakończyła współpracę z kliniką i planowała podjąć pracę w innej placówce stomatologicznej. Umowa zawierała jednak zakaz konkurencji, który nie przewidywał żadnego wynagrodzenia za okres powstrzymywania się od konkurencyjnej działalności po ustaniu zatrudnienia. Dr. Wiśniewska była zaniepokojona, czy brak wynagrodzenia za ten zakaz jest zgodny z prawem. Po zasięgnięciu opinii prawnej dowiedziała się, że w przypadku umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenia, takie postanowienie jest zgodne z zasadami swobody umów. Dowiedziała się również, że zakaz nie powinien uniemożliwiać jej całkowicie wykonywania zawodu, a jedynie ograniczać prowadzenie działalności konkurencyjnej, co pozwoliło jej bez obaw podjąć pracę w innej klinice.

Podsumowanie

Zakaz konkurencji w umowach cywilnoprawnych dla lekarzy dentystów może prowadzić do licznych niejasności i potencjalnych sporów prawnych. Klauzula ta często obejmuje nie tylko prowadzenie własnej działalności, ale również współpracę z konkurencyjnymi podmiotami za pośrednictwem osób trzecich, co wymaga precyzyjnego sformułowania zapisów umowy. Ważne jest, aby lekarze dokładnie analizowali i konsultowali takie klauzule, aby uniknąć naruszenia umowy oraz upewnić się, że nie ograniczają one ich zawodowej działalności w sposób nieuzasadniony.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism, które pomogą Ci zrozumieć i rozwiązać kwestie związane z zakazem konkurencji oraz innymi aspektami prawnymi umów cywilnoprawnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualne wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu