Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaproszenie cudzoziemca

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 06.03.2013

Mój znajomy (obywatel Białorusi) otrzymał wizę Schengen na podstawie mojego zaproszenia. Człowiek ten przyjechał do Polski, gdzie przebywał niecały miesiąc. Następnie znajomy wyjechał do innego państwa UE, lecz po dwóch tygodniach wrócił na Białoruś. Wydaje mi się, że wiza, którą otrzymał, była na 60 dni i miała ważność co najmniej pół roku. Niestety znajomy okazał się osobą nieuczciwą. Prawdopodobnie w terminie późniejszym przebywał na terenie strefy Schengen na podstawie wizy wystawionej w oparciu o moje zaproszenie. Jaka byłaby w takiej sytuacji moja odpowiedzialność w związku z zaproszeniem cudzoziemca? Chodzi mi o ewentualną konieczność poniesienia kosztów wydalenia cudzoziemca z kraju. Dodam jeszcze, że gdy dowiedziałem się o nieuczciwości znajomego, wysłałem e-maila do konsulatu z prośbą o anulowanie zaproszenia.

 

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż obowiązek pokrycia przez zapraszającego kosztów wydalenia cudzoziemca określony został w art. 16 ust. 2 pkt 4 i w art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2003 r. Nr 234, poz. 1694 ze zm., dalej jako „ustawa”).

 

Zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt 4 ustawy w zaproszeniu zamieszcza się zobowiązanie zapraszającego do pokrycia kosztów związanych z pobytem i wyjazdem zapraszanego cudzoziemca, w tym kosztów ewentualnego leczenia oraz kosztów wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podkreślić tutaj należy, iż sam fakt podpisania zobowiązania nie rodzi jeszcze obowiązku pokrycia kosztów wydalenia cudzoziemca. Zapraszający może być zobowiązany do pokrycia takich kosztów, jeżeli dodatkowo zostaną spełnione przesłanki określone w art. 96 ust. 2 ustawy.

 

„Art. 96. 1. Koszty wydalenia cudzoziemca z wyłączeniem przypadków, o których mowa w ust. 2-3, ponosi cudzoziemiec.

 

2. Zapraszający ponosi koszty wydalenia, w przypadku gdy cudzoziemiec, którego zaprosił, wjechał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie, na który został zaproszony, i okoliczności uzasadniające jego wydalenie wystąpiły:

 

1) podczas pobytu na tym terytorium w okresie objętym zaproszeniem lub


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

2) po upływie okresu objętego zaproszeniem, gdy cudzoziemiec nie uzyskał przedłużenia wizy, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub nie korzysta z ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w art. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i pozostał na tym terytorium”.

 

Odnosząc się do Pana pytań, informuję, iż nie ma możliwości cofnięcia zaproszenia po uzyskaniu przez zaproszonego cudzoziemca wizy. Zaproszenie ma charakter zabezpieczenia pobytu cudzoziemca w kraju. Może być cofnięte jedynie do czasu rozpoczęcia procedury uzyskania wizy. Polski ustawodawca nie przewidział procedury cofnięcia zaproszenia. Dokonując zaproszenia, przyjął Pan na siebie szereg zobowiązań – głównie natury finansowej. Nie oznacza to, iż może Pan mieć jakikolwiek wpływ na decyzje czy działania cudzoziemca. Jednakże z drugiej strony nie zwalnia to Pana z przyjętych zobowiązań.

 

Organ administracji, chcąc zobowiązać Pana do zwrotu kosztów, np. wydalenia cudzoziemca, nie może opierać się na dowolności. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. W wyroku z dnia 22 stycznia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (V SA/Wa 1746/2008, LexPolonica nr 2045057) stwierdził:

 

„Organ orzekający winien wykazać, że osoba, na którą nakłada obowiązek pokrycia kosztów wydalenia cudzoziemca: po pierwsze nie wywiązała się z obowiązków przyjętych przez podpisanie zaproszenia, po wtóre że niewywiązanie się z obowiązków było przyczyną wydalenia”.

 

Odpowiedzialność ma charakter odpowiedzialności ustawowej i konieczne będzie udowodnienie, iż zaproszony cudzoziemiec wyjechał z kraju. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 czerwca 2009 r. (V SA/Wa 2469/2008, LexPolonica nr 2271712).

 

Sam fakt wyjazdu cudzoziemca z powrotem na Białoruś, jak też Pana interwencje mogą przemawiać na Pana rzecz, jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wykluczają odpowiedzialności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Małżeństwo z obywatelką Ukrainy – wiza, zaproszenie, zgoda rodzica na wyjazd zagraniczny dziecka

Jestem rozwodnikiem, od dłuższego czasu jestem w związku z obywatelką Ukrainy (również po rozwodzie), która przebywa w swoim kraju. Chciałbym sprowadzić ją do Polski i się z nią ożenić. Co będzie jej potrzebne do zawarcia małżeństwa ze mną? Oczywiście najpierw musi jakoś przyjechać do Polski, wiem, że potrzebna jej jest wiza i zaproszenie. Moja narzeczona ma z eksmężem dwóch synów: jeden ma 11 lat (jest u niej w paszporcie), natomiast młodszy ma 4 lata i na jego wyjazd do Polski potrzebna jest zgoda eksmałżonka. Sama wychowuje dzieci, nie dostaje od niego żadnych alimentów, on od rozpadu małżeństwa nie interesuje się dziećmi i jej nic nie pomaga. Gdybyśmy się pobrali, jak wyglądałaby sprawa przysposobienia dzieci?

Wiza dla Tunezyjczyka

Mam narzeczonego, który jest Tunezyjczykiem. Za rok planujemy wziąć ślub i zamieszkać razem w Polsce. Chciałabym, aby narzeczony przyjechał do mnie i poznał całą rodzinę. Dowiedziałam się, że muszę załatwić zaproszenie dla cudzoziemca. Co ma się znaleźć w tym zaproszeniu? Jak zwiększyć szansę na uzyskanie wizy dla Tunezyjczyka? Dodam, że mój ojciec ma własną firmę. Ja i tata chcielibyśmy, aby mój narzeczony w przyszłości pracował w tej firmie. Jak uzyskać odpowiednie zezwolenie na pracę?

Dokumenty dla cudzoziemca uprawniające do pobytu w Polsce

Potrzebuję pomocy w określeniu dokumentów, które muszę skompletować dla cudzoziemca – moje narzeczonej z Madagaskaru. Chciałbym załatwić jej wizę, ale nie wiem, gdzie należy złożyć wniosek. A może mógłbym pomóc jej znaleźć pracę, żeby mogła zostać w Polsce dłużej? Czy warto (i jak) wystawić jej zaproszenie?

Wiza dla cudzoziemca

Moja przyjaciółka pochodząca spoza Unii Europejskiej starała się w zeszłym roku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce na podstawie ustawy o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców, ale otrzymała odpowiedź negatywną (załączam stosowne dokumenty). Czy może ubiegać się o wizę dla cudzoziemca, zmieniając uzasadnienie wniosku?

Karta pobytu dla Ukraińca

Jestem obywatelem Ukrainy. Posiadam Kartę Polaka. Chciałbym otrzymać kartę stałego pobytu, a następnie obywatelstwo polskie. Jak powinienem po kolei postępować? Na Ukrainie prowadzę działalność gospodarczą. Słyszałem, że muszę w Polsce kupić mieszkanie i mieć meldunek. Czy to prawda?

Zatrudnienie Ukraińca

Ukrainiec posiada ważną wizę wydaną przez polski konsulat. Cel wydania wizy to 08 (prowadzenie działalności gospodarczej). W przypadku zarejestrowania w urzędzie pracy gotowości zatrudnienia Ukraińca otrzymuje on dokument uprawniający do starania się o wizę – cel wydania 04 (podjęcie pracy). Problem tkwi w tym, że obecnie posiadana wiza (04) ma jeszcze 1,5 roku ważności, a wydawana w celu 08 ma ważność tylko 0,5 roku. Czy mogę przyjąć do pracy Ukraińca na podstawie zarejestrowanego w urzędzie pracy oświadczenia o gotowości jego zatrudnienia (ponieważ wizę wjazdową 04 ma ważną), czy oprócz tego muszę posiadać kopię jego wizy z celem wydania 08?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »