Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy przedsiębiorca może odstąpić od umowy?

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 07.01.2015

Zawarłem umowę z firmą na zakup pewnego urządzenia medycznego. Sprzedawca był u mnie w domu, gdzie dla kilku osób zrobił pokaz i namawiał do kupna. Namówił mnie do zakupu tego urządzenia nie prywatnie lecz na firmę. Podpisałem z nim umowę kupna jako przedsiębiorca. Jednak następnego dnia, po analizie zdecydowałem, że chcę odstąpić od umowy, odesłałem towar z pismem, ale tu zaczęły się problemy, bo zawarłem ją jako przedsiębiorca. Faktura nie została jeszcze wystawiona, termin zapłaty 14 dni według umowy. Prowadzę firmę budowlaną, czy istnieje możliwość odstąpienia od tej umowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kiedy przedsiębiorca może odstąpić od umowy?

Fot. Fotolia

Czy przedsiębiorca może odstąpić od umowy kupna?

Niestety sprzedawca był spryciarzem i wiedział, co robi, namawiając Pana na zawarcie umowy, w której nie występuje Pan jako osoba fizyczna, tylko jako przedsiębiorca. Ma to bowiem taki skutek, że wobec zawartej przez Pana transakcji nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Zbieranie ofert zakupu w czasie odwiedzin u przedsiębiorcy lub osoby działającej w jej imieniu w miejscu pracy lub mieszkaniu konsumenta

Ustawę stosuje się również do zbierania ofert konsumentów w czasie odwiedzin przedsiębiorcy lub osoby działającej w jego imieniu w miejscu pracy konsumenta, w jego mieszkaniu albo w innym miejscu jego prywatnego pobytu (art. 1 ust. 3 ww. ustawy). Niemniej jednak ma ona zastosowanie jedynie do konsumentów, którymi w świetle tej ustawy są wyłącznie osoby fizyczne, dokonujące czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą lub zawodową,  w związku z czym nie będzie Pan mógł odstąpić od umowy zawartej na odległość na podstawie niniejszych przepisów, czyli w ciągu 10 dni od zawarcia umowy.

Jak odstąpić od umowy kupna będąc przedsiębiorcą?

W tej sytuacji może Pan oprzeć się jedynie na przepisach Kodeksu cywilnego, a w szczególności na art. 560, który stanowi, że:

 

„§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne”.

Reklamacja do sprzedawcy przez zawiadomienie o wadach sprzętu

To oznacza, że może Pan na podstawie przywołanego art. 560 wysłać reklamację do sprzedawcy, z zawiadomieniem o wadach sprzętu (jeżeli takowe są) z żądaniem wymiany sprzętu na nowy bądź z wolą odstąpienia od umowy, o ile taka wymiana niezwłocznie nie nastąpi.

Postanowienia zawarte w umowie pozwalające na odstąpienia od umowy zakupu

Poza tym należałoby się dobrze przyjrzeć postanowieniom zawartej umowy, bo być może zawiera ona zapis pozwalający na odstąpienie od umowy. Jeśli takie postanowienie będzie w umowie ujęte, to przy zachowaniu warunków do odstąpienia określonych w tej umowie warto się na taki zapis powołać. Niewykluczone, że odstąpienie będzie możliwe za zapłatą odstępnego.

 

I wreszcie, aby uznać, że transakcja doszła do skutku, sprzedawca winien Panu doręczyć fakturę VAT, zgodnie z dyspozycją przepisu art. 106 ust. 1 ustawy o VAT. Fakturę taką sprzedawca powinien wystawić w ciągu 7 dni od dnia dostawy do Pana towaru. Zatem jeżeli sprzedawca jest podatnikiem VAT, sama treść umowy jest niewystarczająca do zapłaty przez Pana za dostarczony towar.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus 0 =

»Podobne materiały

Odstąpienie od sprzedaży przez sprzedającego

Sprzedałam na Allegro fortepian; w opisie aukcji zaznaczyłam, że instrument jest w stanie idealnym, jednak po późniejszych oględzinach przez fachowca okazało się, że wymaga renowacji. Ja mogę odstąpić od umowy, jednak kupujący, kiedy poinformowałam go o sytuacji, stwierdził, że specjalnie zepsu

 

Rozwiązanie umowy zawartej na odległość między przedsiębiorcami

Prowadzę działalność gospodarczą. W zeszłym miesiącu zadzwonił do mnie przedstawiciel reklamowego portalu internetowego, który namówił mnie do zareklamowania mojej firmy na tym portalu. Zawarłam ustną umowę na odległość (uprzedzono mnie, że rozmowa jest nagrywana). Po kilku dniach uznałam, że jednak

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »