Ustalenie miejsca zamieszkania ojca w UK

• Autor: Iryna Kowalczuk

Mieszkam i pracuję w UK. Do moich rodziców w Polsce przyszedł list z sądu z prośbą o podanie mojego miejsca zamieszkania w UK celem podwyższenia alimentów. Nie wiem co robić?

Ustalenie miejsca zamieszkania ojca w UK

Postępowanie o podwyższenie alimentów a brak adresu zamieszkania pozwanego

W Pana sytuacji radziłabym podać swój adres zamieszkania, aby móc bronić się przed podwyższeniem alimentów przed sądem.

To, że adres zamieszkania Pana jest nieznany, nie oznacza, że matka dziecka nie może starać się o podwyższenie alimentów. Przepisy prawa zawierają rozwiązania, które pozwalają na prowadzenie sprawy, mimo że adres pozwanego jest nieznany.

Brak Pana adresu spowoduje, oczywiście, przedłużenie postępowania o podwyższenie alimentów, ale nie sprawi, że sąd odrzuci pozew.

Jeśli Pana miejsce zamieszkanie nie zostanie ustalone to matka dziecka w pozwie o podwyższenie alimentów na pewno zaznaczy, że miejsce zamieszkania Pana jest nieznane i będzie wnioskować o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu.

Stosownie do art. 143 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, to do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika doręczenie może nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający.

Kurator dla pozwanego o alimenty nieznanego z miejsca pobytu

Natomiast według art. 144 § 1 K.p.c. przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o ustalenie ojcostwa i o związane z tym roszczenia przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego.

Przed ustanowieniem kuratora sąd wezwie matkę dziecka do wskazania kandydata na takiego kuratora. Matka dziecka na pewno wskaże jako kandydata osobę z Pana rodziny: rodziców, rodzeństwo itp.

Jak zatem wynika z powyższego, jeżeli Pana miejsce zamieszkania będzie nieznane – matka dziecka lub samo pełnoletnie dziecko ma możliwość prowadzenia sprawy o podwyższenie alimentów.

Radziłabym Panu podjąć działania w sprawie, aby postarać się obronić swoje interesy i uzyskać jak najmniejszą podwyżkę alimentów. Bierność w tej sprawie nie przyniesie Panu żadnych korzyści.