Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawa spadkowe osoby ubezwłasnowolnionej

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 18.12.2009

Jakie prawa spadkowe po śmierci rodziców posiada osoba ubezwłasnowolniona przebywająca w ośrodku pomocy społecznej i posiadająca własną rentę, jeśli istnieje testament, wedle którego majątek dziedziczy jej rodzeństwo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawa spadkowe osoby ubezwłasnowolnionej i osoby posiadającej pełną zdolność do czynności prawnej są takie same. Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie posiada bowiem zdolność prawną, a więc zdolność bycia podmiotem praw i obowiązków, np. wynikających z dziedziczenia.

 

Osoba ubezwłasnowolniona może być spadkobiercą, a także ubiegać się o zachowek. Jako że ubezwłasnowolnienie powoduje, że osoba nie ma zdolności do czynności prawnych w toku ewentualnych postępowań o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku czy o zachowek, reprezentuje ją opiekun prawny.

 

Fakt przebywania osoby ubezwłasnowolnionej w domu pomocy społecznej nie ogranicza w żaden sposób praw tej osoby związanych z nabyciem spadku lub prawem do zachowku.

 

Jeżeli zgodnie z testamentami zmarłych rodziców osoba ubezwłasnowolniona została wykluczona z dziedziczenia (a spadkobiercami rodziców jest rodzeństwo tej osoby), a testamenty są ważne, to wówczas ubezwłasnowolniony nie dziedziczy po rodzicach. Może on ubiegać się, jako pominięty w testamencie, o zachowek, o ile nie został w testamencie wydziedziczony, czyli pozbawiony prawa do zachowku (oczywiście, wszystkich czynności dokonuje w imieniu tej osoby jej opiekun prawny).

 

Na marginesie dodam, że jeden testament sporządzony wspólnie przez oboje rodziców może być testamentem nieważnym. Zgodnie bowiem z art. 942 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy”.

 

Nie narusza zakazu z art. 942 K.c. sporządzenie testamentu własnoręcznego w taki sposób, że na jednej karcie papieru zostaną umieszczone dwa testamenty – najpierw zostanie spisana wola jednego z testatorów, podpisana i opatrzona datą, a następnie poniżej druga osoba spisze swoją wolę, złoży podpis i umieści datę.

 

Stosownie do art. 991 § 1 K.c. „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

 

Ze względu na powyższy przepis opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej może żądać w jej imieniu zapłaty zachowku po rodzicach.

 

Wysokość należnego zachowku jest uzależniona od tego, jaki udział w spadku odziedziczyłaby osoba ubezwłasnowolniona, gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe, oraz od tego, czy osoba ta jest, czy nie jest trwale niezdolna do pracy (w przypadku ubezwłasnowolnionego zapewne jest on trwale niezdolny do pracy).

 

Należy też pamiętać, że dziedziczenie po rodzicach należy rozpatrywać po każdym z nich oddzielnie. I tak, spadkobiercami ustawowymi rodzica zmarłego wcześniej są: drugi rodzic (jeżeli rodzice byli małżeństwem) oraz dzieci, w równych udziałach, z tym że małżonek dziedziczy co najmniej 1/4 udziału w spadku. Natomiast spadek po drugim rodzicu (jeżeli nie ma testamentu) dziedziczą dzieci w częściach równych.

 

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 1007 § 1 Kodeksu cywilnego „roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu”.

 

W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej odnośnie przedawnienia roszczenia istotne znaczenie może mieć art. 122 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „przedawnienie względem osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od ustanowienia dla niej przedstawiciela ustawowego albo od ustania przyczyny jego ustanowienia”.

 

Tak więc reasumując, jeżeli rodzice pozostawili testamenty, w których do spadku powołali tylko część swoich dzieci, pozostałym spadkobiercom ustawowym, w tym dziecku ubezwłasnowolnionemu, przysługuje roszczenie o zachowek kierowane w stosunku do spadkobierców testamentowych. W imieniu ubezwłasnowolnionego całkowicie działa jego opiekun prawny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 4 =

»Podobne materiały

Majątek osoby ubezwłasnowolnionej

Chciałabym prosić o poradę prawną dotyczącą majątku osoby ubezwłasnowolnionej. Mam siostrę, która jest od kilku lat całkowicie ubezwłasnowolniona z powodu choroby. To ja jestem jej opiekunem prawnym – nasi rodzice nie żyją. Poza nami jest jeszcze jedna siostra, z którą w&n
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »