
Indywidualne porady prawne
Jakie warunki powinien spełniać lokal socjalny?Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 23.04.2022 • Zaktualizowane: 24.04.2022 |
Sytuacja jest następująca: gmina musi wskazać lokatorom lokal sojalny na podstawie wyroku sądu. Lokale, które posiada, nie mają bieżącej wody (dostępna na zewnątrz) ani WC wewnątrz budynku, oraz są usytuowane na terenie gminy w odległości 9 km od poprzedniego miejsca zamieszkania eksmitowanych. Będą kursować autobusy szkolne. Lokale są czyste i higieniczne. Pytania: czy gmina jest zobowiązana zapewnić lokatorom sprzęt do sporządzania posiłków oraz ogrzania pomieszczenia, jeśli mieszkanie ma dostęp do prądu? Jakie standardy powinien spełniać lokal socjalny? Czy odległość od poprzedniego miejsca przebywania lokatorów nie jest zbyt duża? |
![]() |
Warunki jakie powinien spełniać lokal socjalny?Warunki, jakie winien spełniać lokal socjalny, określone zostały w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 z późn. zm.).
Zgodnie z powyższymi przepisami przez pojęcie „lokal socjalny” należy rozumieć „lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie”.
Obniżony standard nie oznacza pozbawienia lokatorów w ogóle dostępu do pewnych urządzeń czy pomieszczeń, ale może je stosownie ograniczać, np. poprzez umiejscowienie jednej wspólnej łazienki lub WC na korytarzu.
Pomieszczenie zastępcze, do którego można eksmitować dłużnika, oprócz wskazanych wcześniej warunków, powinno spełniać jeszcze następujące:
W jakiej odległości od poprzedniego miejsca zamieszkania powinien znajdować się lokal zastępczy wskazany przez gminę?Pomieszczeniem zastępczym, jak się podkreśla w nauce prawa, nie może być noclegowania.
Dodatkowo wymaga się, by lokum to znajdowało się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych, z tym że od tego wymagania (podobnie jak od warunku dotyczącego metrażu lokalu) można odstąpić za zgodą osoby przekwaterowywanej.
Za tą samą miejscowość w przypadku lokalu zamiennego uważać należy, podobnie jak w przypadku miejsca zamieszkania użytego w art. 25 Kodeksu cywilnego, miasto, wieś albo inną mniejszą miejscowość. Oznacza to, że pojęcie miejscowości nie jest tożsame z pojęciem gminy, a zatem lokal umiejscowiony w tej samej nawet gminie, jednak w innej miejscowości, nie będzie spełniał powyższych warunków. Bez znaczenia jest jednak odległość tego lokalu od wcześniejszego miejsca zamieszkania osób przekwaterowywanych, jeżeli po przekwaterowaniu będą one wciąż mieszkać w tej samej miejscowości. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (5):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
21.11.2013
Podatniku to ja pracuję na twoje mieszkanie gminne które otrzymałeś za pół darmo od kolesi.Na moje nie musisz pracować bo pies w budzie ma lepiej.
podatniczek
18.10.2013
A JEŚLI LOKAL ZOSTAŁ DANY Z POWODÓW INNYCH ,JAK NP DWIE RODZINY,OSOBNE LOKALE,OSOBNE WEJSCIA. A MIASTO CHCIAŁO,DAC JEDEN WSPÓLNY LOKAL. I MY TEŻ JAKO LOKATORZY SOCJALNI PŁACIMY PODATKI ,NIE JESTEŚMY GORSZYM SPOŁECZEŃSTWEM TYLKO DLATEGO BO MIESZKAMY W SOCJALACH!!!!!
KRASZKA
02.12.2012
"Pamiętaj ze to są mieszkania socjalne za które my płacimy -podatnicy" - Zaznaczyć chciałabym, iż taki mądry ale wziałbyś pod uwage, iż nie wszyscy którzy dostali eksmisje do mieszkania socjalnego, dostali z powodu nie płacenia czynszu, libacji etc. Zgadzam się z Basią, iż w tych czasach proponować "mieszkanie socjalne" to przewaznie nie są mieszkania tylko baraki lub jakieś nory bez wc, łazienki, zawilgocone ciany czy grzyb to wstyd!!!! Płace podatki, składki więc coś chciałabym od państwa naszego. Jak nam zabierają 3/4 pensji to niech coś dadzą w zamian...a jeżeli jak sam napisałeś polska nie nalezy do państw opiekunczych to niech państwo jakie jest polska nie nakłada wogóle żadnych podatków, niech nie zabiera ostatniego grosza od człowieka nie wiadomo na co...to nikt nie będzie miał pretensji, że dają nore bez podstawowych rzeczy jakie jest WC. Jak lubisz robić w kubeł i w kuble się myć to współczuje Tobie....
Agata
10.11.2012
Pamiętaj ze to są mieszkania socjalne za które my płacimy -podatnicy. A mieszkanie socjalne to nie jest nagroda za niepłacenie czynszu. Ale po twojej wypowiedzi widać ze należysz do grupy ludzi którzy uważają że im się wszystko należy- niestety Polska nie należy do państw opiekunczych
egon
23.10.2012
Ale wstyd! Takie małe mieszkania ma tylko państwo polskie do zaoferowania - 10 m kwadratowych bez łazienki. Zastanawiam się, w jakich czasach my żyjemy - chyba w średniowieczu? Wstyd, to chyba w Rosji mają lepiej. Ja myślałam, że w 21 wieku standard mieszkania to łazienka, kuchnia i 2 pokoje, z tego co sobie przypominam, to łazienki na korytarzach były przed wojną w niemieckich kamienicach - czyli około 100 lat temu. To za komuny lub za PRL-u było lepiej, bo budowało się nowoczesne bloki. Myślę, że takie mieszkania wstyd ludziom dawać, którzy przeciętnie na takie mieszkania czekają bardzo długo.
Basia