.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Standardy lokali socjalnych - wymogi prawne a praktyka gmin

• Data: 24-05-2024 • Autor: Krzysztof Bigoszewski

Sytuacja jest następująca: gmina musi wskazać lokatorom lokal sojalny na podstawie wyroku sądu. Lokale, które posiada, nie mają bieżącej wody (dostępna na zewnątrz) ani WC wewnątrz budynku, oraz są usytuowane na terenie gminy w odległości 9 km od poprzedniego miejsca zamieszkania eksmitowanych. Będą kursować autobusy szkolne. Lokale są czyste i higieniczne. Pytania: czy gmina jest zobowiązana zapewnić lokatorom sprzęt do sporządzania posiłków oraz ogrzania pomieszczenia, jeśli mieszkanie ma dostęp do prądu? Jakie standardy powinien spełniać lokal socjalny? Czy odległość od poprzedniego miejsca przebywania lokatorów nie jest zbyt duża?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Standardy lokali socjalnych - wymogi prawne a praktyka gmin

Warunki jakie powinien spełniać lokal socjalny?

Warunki, jakie winien spełniać lokal socjalny, określone zostały w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z powyższymi przepisami przez pojęcie „lokal socjalny” należy rozumieć „lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie”.

Obniżony standard nie oznacza pozbawienia lokatorów w ogóle dostępu do pewnych urządzeń czy pomieszczeń, ale może je stosownie ograniczać, np. poprzez umiejscowienie jednej wspólnej łazienki lub WC na korytarzu.

Pomieszczenie zastępcze, do którego można eksmitować dłużnika, oprócz wskazanych wcześniej warunków, powinno spełniać jeszcze następujące:

  • posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby znajdowały się poza budynkiem;
  • posiadać oświetlenie elektryczne i naturalne;
  • posiadać możliwość ogrzewania [wydaje się, że wymaganie to jest spełnione, jeżeli w pomieszczeniu tym są sprawne kontakty elektryczne umożliwiające podłączenie piecyków elektrycznych; możliwość ogrzewania powinna raczej być zapewniona w każdym z pokoi (izb) pomieszczenia zastępczego];
  • posiadać niezawilgocone przegrody budowlane;
  • zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków (niewymagane wobec tego jest zapewnienie samego urządzenia, ale np. albo zainstalowanie instalacji gazowej, albo poprzestanie na kontaktach elektrycznych, dzięki którym może funkcjonować kuchenka elektryczna i inne urządzenia umożliwiające przygotowanie posiłków).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

W jakiej odległości od poprzedniego miejsca zamieszkania powinien znajdować się lokal zastępczy wskazany przez gminę?

Pomieszczeniem zastępczym, jak się podkreśla w nauce prawa, nie może być noclegowania.

Dodatkowo wymaga się, by lokum to znajdowało się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych, z tym że od tego wymagania (podobnie jak od warunku dotyczącego metrażu lokalu) można odstąpić za zgodą osoby przekwaterowywanej.

Za tą samą miejscowość w przypadku lokalu zamiennego uważać należy, podobnie jak w przypadku miejsca zamieszkania użytego w art. 25 Kodeksu cywilnego, miasto, wieś albo inną mniejszą miejscowość. Oznacza to, że pojęcie miejscowości nie jest tożsame z pojęciem gminy, a zatem lokal umiejscowiony w tej samej nawet gminie, jednak w innej miejscowości, nie będzie spełniał powyższych warunków. Bez znaczenia jest jednak odległość tego lokalu od wcześniejszego miejsca zamieszkania osób przekwaterowywanych, jeżeli po przekwaterowaniu będą one wciąż mieszkać w tej samej miejscowości.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1 - Rodzina z Małym Dzieckiem

Pani Anna wraz z mężem i dwuletnim synem zostali eksmitowani z mieszkania komunalnego w centrum miasta. Gmina wskazała im lokal socjalny, który znajduje się 9 km od poprzedniego miejsca zamieszkania, w niewielkiej wsi. Lokal ten jest czysty, jednak nie ma bieżącej wody wewnątrz, a toaleta jest wspólna i umieszczona na zewnątrz budynku. Pani Anna martwi się, że brak kuchni utrudni przygotowywanie posiłków dla dziecka. Gmina poinformowała ją, że lokal ma dostęp do prądu, co umożliwia podłączenie kuchenki elektrycznej. Rodzina korzysta z autobusu szkolnego, który kursuje między wsią a miastem, co ułatwia codzienne funkcjonowanie.

 

Przykład 2 - Starsza Pani z Problemami Zdrowotnymi

Pani Zofia, starsza kobieta cierpiąca na nadciśnienie, została eksmitowana z mieszkania, które wynajmowała przez wiele lat. Gmina zaoferowała jej lokal socjalny w odległej wsi, 9 km od jej dotychczasowego miejsca zamieszkania. Mieszkanie nie ma łazienki wewnątrz, a dostęp do wody jest na zewnątrz budynku. Pani Zofia obawia się, że zimą będzie jej trudno korzystać z toalety na zewnątrz oraz ogrzać mieszkanie. Gmina wyjaśniła, że może zainstalować elektryczny grzejnik, a prąd jest dostępny, co pozwala na podłączenie podstawowych urządzeń. Autobusy szkolne umożliwiają jej dojazd do miasta na wizyty lekarskie.

 

Przykład 3 - Samotny Mężczyzna

Pan Janusz, samotny mężczyzna po pięćdziesiątce, stracił swoje mieszkanie na skutek eksmisji. Gmina przydzieliła mu lokal socjalny oddalony o 9 km od jego wcześniejszego miejsca zamieszkania. Lokal ten, choć ma obniżony standard, jest czysty i higieniczny, ale nie posiada wewnętrznej toalety ani bieżącej wody wewnątrz budynku. Pan Janusz, pracujący jako ochroniarz na nocnych zmianach, ma wątpliwości, czy będzie w stanie dobrze funkcjonować bez odpowiednich warunków do przygotowywania posiłków i ogrzewania mieszkania. Gmina zapewniła, że prąd w lokalu umożliwia korzystanie z kuchenki elektrycznej oraz grzejnika, co powinno zaspokoić jego potrzeby. Autobusy szkolne kursujące między wsią a miastem pomagają mu w dojazdach do pracy.

Podsumowanie

Gmina, wypełniając obowiązek zapewnienia lokali socjalnych dla eksmitowanych mieszkańców, oferuje mieszkania oddalone o 9 km od ich dotychczasowego miejsca zamieszkania, bez bieżącej wody i wewnętrznych toalet. Mieszkania te spełniają minimalne standardy higieniczne i techniczne, zapewniając dostęp do prądu umożliwiający przygotowanie posiłków i ogrzanie pomieszczeń. Mimo obniżonego standardu, dostępne są autobusy szkolne, które ułatwiają dojazd do miasta.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowywaniu pism dotyczących kwestii mieszkaniowych i eksmisji, aby zapewnić Państwu wsparcie w trudnych sytuacjach prawnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną i szybką pomoc prawną. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Krzysztof Bigoszewski

Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację adwokacką ukończył przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał w renomowanych trójmiejskich kancelariach prawniczych oraz udzielając porad prawnych przez internet. Świadczy pomoc prawną z zakresu obrotu gospodarczego, w tym zamówień publicznych i procesu inwestycyjnego, prawa pracy, ubezpieczeń i odszkodowań oraz szeroko rozumianego prawa rzeczowego, rodzinnego, spadkowego i karnego, jak również egzekucji i spraw z zakresu prawa administracyjnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu