Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żona ogranicza kontakty z dzieckiem

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 24.03.2009

Od jakiegoś czasu żona utrudnia mi kontakt z córką. Straszy mnie policją, obserwuje mnie na każdym kroku, gdy bawię się z dzieckiem. Żona po pracy nie wraca do domu, a dziecko zaprowadza do swoich rodziców lub gdzie indziej (nie wiem gdzie). Ja sam utrzymuję dom i starszego syna. Przypuszczam, że żona chce złożyć pozew i szuka obciążających mnie dowodów. Już raz zadzwoniła po policję, ale policjant ze mną nie rozmawiał. Jak się bronić? Czy jako ojciec mam prawo wiedzieć, gdzie przebywa moja córka? Czy powinienem zgłosić na policję nieobecność w domu dziecka w nocy? Do dziecka żona mówi: „To nie twój tata, tylko pan”. Jak chronić siebie i dziecko?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Żona ogranicza kontakty z dzieckiem

Czy rodzice powinni uzgadniać sposób wychowywania dziecka?

Przede wszystkim należy stwierdzić, że jeżeli Pana władza rodzicielska nad dzieckiem nie została ograniczona, to przysługuje Panu pełnia władzy rodzicielskiej. Również żonie przysługuje pełnia tej władzy.

 

Konsekwencją wspólnego sprawowania władzy rodzicielskiej jest obowiązek uzgadniania między rodzicami sposobu wychowywania dziecka i załatwiania jego spraw.

 

Stosownie do art. 24 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie rozstrzygają wspólnie o istotnych sprawach rodziny.

 

Pan jako ojciec dziecka ma prawo wiedzieć, gdzie przebywa córka i co się z nią dzieje. To, że matka dziecka, a Pana żona, ogranicza Panu kontakty z dzieckiem i nie informuje Pana, gdzie przebywa dziecko, nie jest postępowaniem prawidłowym.

 

Działania żony, które utrudniają Panu kontakty z dzieckiem, są działaniami niezgodnymi z dobrem dziecka. Mogą też świadczyć o nadużywaniu przez matkę dziecka władzy rodzicielskiej. Również to, że przedstawia Pana dziecku jako „pana”, a nie jako ojca, jest działaniem na szkodę dziecka. Dziecko zdaje się w tej sytuacji narzędziem w konflikcie, jaki powstał pomiędzy Panem a żoną.

Konflikt między rodzicami i brak porozumienia co do sposobu wychowywania dziecka

To, że w Pana małżeństwie pojawiły się konflikty i żyje Pan z żoną w separacji faktycznej, jest dla dziecka sytuacją zapewne trudną. Dziecko nie rozumie, dlaczego rodzice nie są razem i dlaczego się kłócą. W konflikcie pomiędzy rodzicami powinni oni dołożyć starań, aby w sytuacji, w której pożycie małżeńskie uległo rozkładowi, dobro dziecka nie było zagrożone oraz aby zminimalizować negatywny wpływ rozbicia rodziny na dziecko.

 

Jak już wspomniałem, w razie braku zgody co do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem i podejmowania decyzji w sprawie dziecka, a także w przypadku braku porozumienia i uzgodnień co do sposobu wychowywania dziecka i załatwiania jego spraw – władny do wydania rozstrzygnięcia jest sąd opiekuńczy.

 

Stosownie do art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia.

Sąd rodzinny może m.in. zobowiązać rodziców do określonego postępowania z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.

 

Sąd rodzinny może również wydać zarządzenia, jeżeli jedno z rodziców nienależycie sprawuje władzę rodzicielską.

Jak zmusić żonę do informowania o miejscu pobytu dziecka?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby w Pana wypadku zwrócenie się z wnioskiem do sądu rodzinnego o wydanie odpowiednich zarządzeń. Może Pan żądać, by sąd zobowiązał Pana żonę do informowania Pana, gdzie przebywa dziecko, jeżeli nie jest w miejscu swojego stałego pobytu.

 

Może się Pan również zwrócić do sądu z wnioskiem, aby sąd ustalił Pana kontakty z dzieckiem w określonym miejscu i czasie.

 

Można by się zastanowić, czy nie zwrócić się do sądu o poddanie władzy rodzicielskiej nadzorowi kuratora. Być może taki nadzór wpłynąłby na postępowanie matki dziecka.

 

W ewentualnym wniosku do sądu powinien wskazać Pan te okoliczności, które wpływają na to, że dobro dziecka jest zagrożone (utrudnianie dziecku kontaktu z ojcem), a władza rodzicielska nie jest należycie sprawowana przez Pana żonę. Musi Pan opisać sytuację, w jakiej się Pan znalazł i jakie są jej przyczyny.

 

Jeżeli chodzi o zgłoszenie na policji, to z Pana pytania wynika, że policjanci nie podjęli interwencji. Z pytania nie wynika również, żeby policja podjęła jakiekolwiek postępowanie – byłby Pan o tym poinformowany.

Poddanie władzy rodzicielskiej kontroli 

Policja nie rozstrzygnie kwestii sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem i nie podejmie rozstrzygnięć w sprawie dziecka. Władny do takich działań jest wyłącznie sąd rodzinny. Tylko sąd rodzinny może wydać zarządzenia w celu ochrony dobra dziecka oraz poddać władzę rodzicielską kontroli.

 

Zgłoszenie na policji, że dziecko nie przebywa w domu na noc, niewiele Panu da, zwłaszcza jeżeli dziecko przebywa w tym czasie z matką. Jak już wspomniałem, policja nie jest w stanie rozstrzygnąć sprawy związanej z dzieckiem. Policja zapewne skieruje Pana do sądu rodzinnego.

Jak wpłynąć na postępowanie matki nastawiającej dziecko przeciwko ojcu?

Moim zdaniem w Pana sytuacji warto wszcząć postępowanie w sprawie dziecka w sądzie rodzinnym. Być może ingerencja sądu rodzinnego wpłynie na postępowanie matki, a także pomoże Panu i żonie w sprawowaniu władzy rodzicielskiej.

 

Z Pana pytania wynika, że sytuacja Pana rodziny jest skomplikowana. Posiadacie Państwo też syna, który – jak Pan pisze – jest na Pana utrzymaniu. Oznacza to, że żona zaniedbuje swoje obowiązki wobec syna. Oboje rodzice winni dbać o rozwój swoich dzieci, wychowywać je i utrzymywać. Te niezdrowe stosunki w rodzinie z pewnością mogą odbić się negatywnie na dzieciach i dlatego ingerencja sądu rodzinnego wydaje się zasadna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus cztery =

»Podobne materiały

Odwiedziny ojca biologicznego i dziadków u adoptowanego dziecka

Dziecko zostało adoptowane, ojciec zrzekł się praw rodzicielskich. Dziecko wcześniej przez pewien czas mieszkało u dziadków. Czy ojciec biologiczny lub dziadkowie mają prawo widywać się z dzieckiem, jeśli matka nie wyraża na to zgody?

 

Prawa ojca do dziecka urodzonego w Anglii

Sama wychowuję dziecko, jestem jego jedynym opiekunem prawnym. Nie mam ślubu z ojcem dziecka i nie jesteśmy razem. Nie jest on również podany w akcie urodzenia dziecka. Ojciec chce uzyskać teraz prawa do dziecka (które ma już trzy lata), na co ja nie wyrażam zgody. Chciałabym wiedzieć, co on może zr

 

Jednoczesne wniesienie pozwu rozwodowego i wniosku o ustalenie rozdzielności majątkowej

Dostałem pozew o ustalenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, ponieważ z żoną mieszkamy osobno już trzy lata. W tym samym czasie sam złożyłem pozew rozwodowy. Czy mogę wnioskować o odrzucenie pozwu o ustalenie rozdzielności, skoro po rozwodzie automatycznie nasz majątek zostanie podzielony? C

 

Wkład męża w utrzymanie domu

Mój mąż zarabia kilkakrotnie więcej niż ja, jednak daje mi niewiele pieniędzy na utrzymanie rodziny; tymczasem ja wydaję na dom całą swoją pensję. Mąż przy tym praktycznie nie uczestniczy w wychowaniu dzieci, prawie nie gotuje ani nie sprząta. Co mogę zrobić, aby poprawić tę sytuację? Czy wkład męża

 

Czy mogę ubiegać się o całkowite przejecie praw rodzicielskich?

Jestem samotnym ojcem wychowującym dwójkę dzieci. Ponad trzy lata temu opuściła mnie żona, która jest matką naszych dzieci. Przebywa ona za granicą. Napisała mi list, że zaczęła nowe życie i już do nas nie wróci. Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o całkowite przejęcie praw rodzicielskich?

 

Czysta kartka z podpisem – czy można uznać ją za weksel?

Mam czystą kartkę papieru podpisaną przez osobę, której pożyczyłam pieniądze. Chcę potraktować ją jak weksel in blanco. Czy mając taki weksel, mogę to zakomunikować komornikowi przed licytacją nieruchomości dłużnika i zaspokoić roszczenie? Dodam, że licytacja odbywa się w związku z innymi zaległości

 

Definicja budynku wielorodzinnego

Jestem właścicielem części budynku, który aktem notarialnym został wydzielony jako osobna nieruchomość. Budynek mój ma inny numer niż pozostałe 2 mieszkania, które się w nim znajdują. Ma również swoją niezależną księgę wieczystą. W swojej części prowadziłem bar. Od dwóch lat bar stał zamknięty, a te

 

Dalsze zwolnienie chorobowe po urlopie wychowawczym

Na skutek choroby przebywałam na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni. Po tym czasie rozpoczęłam urlop wychowawczy i korzystałam z niego przez 6 miesięcy. Zbliża się termin mojego powrotu do pracy, lecz z powodu nawrotu choroby będę musiała kontynuować leczenie. Czy jeśli będę na zwolnieniu lekarskim

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »