Definicja budynku wielorodzinnego

Jestem właścicielem części budynku, który aktem notarialnym został wydzielony jako osobna nieruchomość. Budynek mój ma inny numer niż pozostałe 2 mieszkania, które się w nim znajdują. Ma również swoją niezależną księgę wieczystą. W swojej części prowadziłem bar. Od dwóch lat bar stał zamknięty, a teraz interes chce przejąć moja córka. Wystąpiła do gminy o wydanie koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych, ale urzędnicy twierdzą, że potrzebna jest na to zgoda pozostałych właścicieli, bo jest to budynek wielorodzinny. Czy mają rację?

Definicja budynku wielorodzinnego

Prowadzenie działalności polegającej na sprzedaży alkoholu w budynku mieszkalnym

W opisie stanu faktycznego wspomina Pan o budynku, części budynku, a czasem wydaje mi się, że po prostu o lokalu w budynku. Lokal może stanowić odrębną od gruntu nieruchomość i mieć założoną księgę wieczystą.

Najprawdopodobniej ma Pan tzw. odrębną własność lokalu w budynku, jak widzę, składającym się z 3 lokali. I to przyjmuję za fakt na potrzeby wyjaśnień dla Pana, bo i tak decydujące znaczenie ma to, że jest to budynek w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane.

Odpowiedź na Pana pytanie jest o tyle skomplikowana, o ile wymaga sięgnięcia do więcej niż jednego aktu prawnego.

Otóż zgodnie z art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi „do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym”. Ponadto wnioskodawca winien przedłożyć m.in. dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych – art. 18 ust. 6 pkt 2 ustawy.

Przepisem tym ustawodawca uzależnił wydanie zezwolenia na prowadzenie tej działalności związanej ze sprzedażą alkoholu od warunku wstępnego w postaci pisemnej zgody (bezwarunkowej akceptacji) uprawnionych podmiotów wymienionych w przywołanym przepisie, w kolejności odzwierciedlającej stopień prawnego powiązania z wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym. W tej mierze nie można – jak trafnie wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 września 2011 r., sygn. akt II OSK 855/10, lex nr 966220 – „pomijać funkcji ochronnej wskazanej regulacji. Potencjalne ryzyka związane z negatywnymi zjawiskami towarzyszącymi prowadzeniu działalności polegającej na sprzedaży alkoholu, w zestawieniu z miejscem, w którym działalność ma być prowadzona – wielorodzinny budynek mieszkalny – muszą być konfrontowane z prawnie chronionym dobrem jakim jest mir domowy. Stąd też właśnie, oświadczenie woli uprawnionych podmiotów, o których mowa w art. 18 ust. 6 pkt 3) ustawy ma charakter podstawowego warunku wstępnego, a jego wyrażenie musi przybrać formę pisemnej zgody na sprzedaż alkoholu”.

Ten właśnie przepis jest podstawą wydania decyzji, o której Pan wspomina. Pewna trudność w udzieleniu Panu odpowiedzi ze wskazaniem podstawy prawnej z tej ustawy wynika z tego, że ustawa ta nie zawiera w ogóle definicji budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Co prawda, w art. 21 ustawy zdefiniowane są podstawowe pojęcia, aczkolwiek nie ma tam definicji budynku wielolokalowego, co powoduje, że brak jest jednolitej koncepcji, co mamy rozumieć pod tym pojęciem.

Tym niemniej, wyraźna bardzo regulacja o budynkach wielorodzinnych, zawarta także w prawie administracyjnym, tj. Prawie budowlanym, jest w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ale „ 3 pkt 3 mówi tylko o budynku mieszkalnym, przez który należy rozumieć:

  • budynek mieszkalny wielorodzinny,
  • budynek mieszkalny jednorodzinny,

Nic więcej, niestety.

Budynek wielorodzinny według prawa budowlanego

Niegdyś pojęcie budynku wielorodzinnego zostało zdefiniowane w § 3 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który mówił o budynku w ten sposób, że rozumie się przez to także budynek wielorodzinny, dom mieszkalny zawierający nie więcej niż 4 mieszkania, dom jednorodzinny oraz dom mieszkalny w zabudowie zagrodowej.

Niestety obecnie już ta definicja nie obowiązuje – więc 10 lat temu nie był to budynek wielorodzinny, a dziś niestety, obawiam się, że za budynek wielorodzinny należy przyjąć taki mający już 3 lokale.

Wynika to z tego, że należy uzupełniająco zastosować w tej kwestii ustawę Prawo budowlane, która stanowi o budynku mieszkalnym jednorodzinnym, przesądzając, iż należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku.

Poprzez analogię zatem budynek nie jest wielorodzinny, jeżeli ma co najmniej 3 lokale. Tak więc bardzo mi przykro, ale zmuszona jestem uznać, że wspominany przez Pana budynek jest wielorodzinny.

Na marginesie jeszcze wyjaśnię, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 marca 2012 roku, sygn. akt III SA/Gd 508/11, orzekając o budynku, w którym były 2 lokale mieszkalne i jeden użytkowy, przesądził, że brak pisemnej zgody współwłaściciela budynku wielorodzinnego oznacza, że decyzje zezwalające na sprzedaż napojów alkoholowych naruszają prawo i to w sposób rażący.

Tak więc przyjął tę samą interpretację jak moja, że trzy lokale to już budynek wielorodzinny.