Darowizna pieniężna od babci po śmierci dziadka w trakcie sprawy spadkowej

• Opublikowano: 28-06-2023 • Autor: Marcin Sądej

Babcia chce podarować mi darowiznę w formie pieniężnej. 3 lata temu zmarł dziadek, nie pozostawił testamentu. Babcia i dziadek posiadają 2 córki: moją mamę i bezdzietną ciocię. Po śmierci dziadka rozpoczęła się sprawa spadkowa, został sporządzony spis majątku wspólnego i ta sprawa nadal się toczy, gdyż ciocia walczy o konkretną nieruchomość. Pieniądze, które chce ofiarować mi babcia, nie były spisane w inwentarzu – odkładane były do przysłowiowej skarpety. Pytanie: czy darowizna, która zostałaby mi przekazana od babci, może w jakiś sposób wpłynąć na toczące się postępowanie spadkowe po dziadku? Czy sąd może dowiedzieć się o tej darowiźnie i wliczyć ją na poczet spadku po dziadku? Babcia posiada pieniądze od swojej mamy – przekazanie z ręki do ręki, reszta oszczędzana kilkadziesiąt lat, nieruchomości kupowali wspólnie z dziadkiem.

Darowizna pieniężna od babci po śmierci dziadka w trakcie sprawy spadkowej

Uzupełniający spis inwentarza w razie ujawnienia przedmiotu należącego do spadku

W przedstawionym opisie wskazuje Pani, że został sporządzony spis majątku w spadku po dziadku. Jak wnioskuje chodzi o spis inwentarza.

Na mocy art. 638(8) Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) – w spisie inwentarza zamieszcza się przedmioty należące do spadku i przedmioty zapisów windykacyjnych, z zaznaczeniem wartości każdego z tych przedmiotów, oraz długi spadkowe ze wskazaniem wysokości każdego z nich. Wartość przedmiotów należących do spadku i przedmiotów zapisów windykacyjnych ustala według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a wysokość długów spadkowych – według stanu z chwili otwarcia spadku.

Na mocy art. 638(11) K.p.c. – w razie ujawnienia przedmiotu należącego do spadku, przedmiotu zapisu windykacyjnego lub długu spadkowego niezamieszczonego w spisie inwentarza sąd spadku wydaje postanowienie o sporządzeniu uzupełniającego spisu inwentarza. W przypadkach, w których postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza wydaje się z urzędu, postanowienie o sporządzeniu uzupełniającego spisu inwentarza wydaje się również z urzędu.

Jak widać, w spisie należy ująć przedmioty należące do spadku według ich stanu z dnia otwarcia spadku. Na mocy art. 924 Kodeksu cywilnego (K.c.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Ustalenie źródła pochodzenia pieniędzy

W opisie wskazała Pani, że pieniądze nie zostały wymienione w spisie. Ponadto pieniądze te mają zostać przekazane w drodze umowy darowizny. Pojawia się zatem pytanie, czy środki te stanowią wyłącznie majątek osobisty babci, czy też były objęte wspólnością majątkową z dziadkiem. Mówiąc inaczej – chodzi o ustalenie źródła pochodzenia tych pieniędzy, tzn. czy przykładowo pochodziły z pracy zarobkowej babci (wtedy stanowią majątek wspólny) czy też przykładowo ze sprzedaży ziemi stanowiącej wyłącznie majątek babci (wtedy mowa jest o majątku osobistym babci, który do spadku po dziadku nie wchodzi). Wynika to z treści art. 31 oraz art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Można zatem postawić tezę, że jeżeli pieniądze te stanowiły składnik majątku wspólnego dziadków, to połowa ich wartości powinna zostać wykazana w spisie inwentarza po dziadku. W myśl bowiem art. 43 § 1 KRO oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

W opisanej sprawie kluczowe jest przede wszystkim ustalenie źródła pochodzenia pieniędzy – czy pochodzą z majątku wspólnego dziadków, czy też wyłącznie z majątku osobistego babci.