Jak załatwić sprawę spadkową gdy spadkobierca mieszka za granicą?

Moja mama niedawno zmarła. W spadku zostawiła swoim dzieciom niewielkie mieszkanie. Zanim mama zapadła w stan demencji uniemożliwiający jakiekolwiek nasze, tj. dzieci, działania (np. darowizna), napisała testament na zwykłej kartce, bez notariusza. Testament napisała odręcznie, podpisała, działała w pełni władz umysłowych. Mieszkanie zapisała dwóm córkom. Córki te się dogadują i jedna chce się zrzec na rzecz drugiej prawa do mieszkania. Problem w tym, że jest jeszcze jedna córka, pominięta w testamencie, bo dawno wyjechała za granicę, rzadko się komunikowała, nie zajmowała się matką. Ta córka umarła na raka kilka miesięcy przed matką, ale zostawiła 11-letnie dziecko, syna, który nie mówi po polsku, nie może przyjechać ze Szwecji, bo pandemia, będzie problem, aby z nim się skontaktować, na pewno nie wystąpi nigdy ani on, ani jego ojciec o zachowek. Siostra przed śmiercią podpisała pismo, że nigdy nie będzie się ubiegać o spadek po mamie. Wiem, że w świetle prawa to pismo nie jest nic warte. Jak załatwić sprawę spadkową gdy spadkobierca mieszka za granicą? Czy zwrócić się do sądu, czy do notariusza, czy da się to załatwić bez obecności syna zmarłej siostry, która została wydziedziczona właściwie? Mieszkanie musi mieć nowego właściciela, bo wymaga remontu.

Jak załatwić sprawę spadkową gdy spadkobierca mieszka za granicą?

Pełnomocnik do działań w sprawie spadku w imieniu siostrzeńca

Niestety, jeżeli syn siostry wchodzi do grona spadkobierców ustawowych – a formalnie wchodzi – to jego obecność przed notariuszem jest konieczna. Sytuacja wygląda trochę inaczej w sądzie, bowiem jego fizyczna obecność nie jest konieczna, ale dla szybkości sprawy, proponuję, aby ustanowił w Polsce profesjonalnego pełnomocnika, który potwierdzi opisaną przez Panią wersję lub ewentualnie ustosunkuje się do testamentu na piśmie lub w drodze wideokonferencji.

Zgodnie bowiem z treścią art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku następuje na wniosek i – co do zasady – w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. Celem tego postępowania jest ustalenie wszystkich spadkobierców, którzy doszli do dziedziczenia (art. 677 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku są bowiem wszystkie osoby, które mogą być uznane za zainteresowane – czyli, jak wskazałam, spadkobiercy ustawowi oraz testamentowi.

Złożenie testamentu

Syn siostry jest spadkobiercą ustawowym, a wiec będzie uczestnikiem takiego postępowania i nie można pominąć jego obecności. Zgodnie z art. 670 sąd bada w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, kto jest spadkobiercą, a także czy spadkodawca pozostawił testament. Sąd może przy tym wezwać osobę, co do której zostanie uprawdopodobnione, że dysponuje testamentem, do złożenia tego dokumentu. W takim przypadku sąd dokona otwarcia i ogłoszenia testamentu. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub skierować sprawę do dowolnego notariusza.

Jeżeli nie ma możliwości, aby syn siostry przyjechał na sprawę, zasadna jest jedynie droga sądowa, bowiem w przypadku spadkobrania u notariusza konieczna jest Państwa osobista obecność.

Wniosek o przeprowadzenie sprawy spadkowej

Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy, skrócone odpisy aktów urodzenia uczestników postępowania, a także w przypadku zawarcia związku małżeńskiego, także skrócone odpisy aktów małżeństwa. Należy złożyć testament- najlepiej oryginał, albowiem sąd może zakwestionować kopię.

Łączna opłata od wniosku to 100 zł oraz 5 zł. Polecam więc w pierwszej kolejności porozmawiać z synem siostry – jego opiekunem prawnym – i ustalić jak najlepszy plan działania w celu zakończenia sprawy. Jeżeli nie ma możliwości przyjazdu do Polski, polecam sprawę sądową i ewentualną wideokonferencje z opiekunem prawnym syna siostry w celu potwierdzenia Państwa wersji spadkobrania.