.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Bezpodstawne wpisy w BIK i obniżenie zdolności kredytowej - czy można żądać odszkodowania?

Autor: Marek Gola

Starałam się mieć dobrą historię w BIK-u i pilnowałam tego. Bank ocenił moją zdolność na 700 tys. zł kredytu hipotecznego, chciałam wziąć tylko 500 tys. zł – złożyłam wniosek i odmówiono mi kredytu. Pobrałam ponownie historię z BIK-u i zobaczyłam, że mam dwa wpisy i obniżoną moją wiarygodność. Złożyłam reklamację do BIK-u oraz firmy windykacyjnej, która dokonała bezpodstawnych wpisów. Wpisy zniknęły, a moja zdolność to teraz 450 tys. zł lub kredyt na firmę pod zastaw. Czy warto domagać się odszkodowania, a jeśli tak, jak to policzyć? Obecnie wszystkie oferty straciły ważność i wszystko w budowlance strasznie drożeje, a ja jestem uziemiona pewnie na cały rok we wspólnym domu rodzinnym.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Bezpodstawne wpisy w BIK i obniżenie zdolności kredytowej - czy można żądać odszkodowania?

Reklamacja bezpodstawnych wpisów do BIK-u

W pierwszej kolejności zasadne byłoby ustalenie, dlaczego wierzyciel złożył wniosek o wykreślenie Pani z BIK-u? Co było tego powodem? W piśmie, które Pani przesłała, wskazuje się, że reklamacje zostały uwzględnione. Zachodzi zatem pytanie, co leżało u podstawy ich uwzględnienia? Co firma ma na myśli, pisząc §rozstrzygnięcia w sprawach złożonych reklamacji”. W jakim zakresie i gdzie Pani skierowała reklamacje? 

Uzyskanie odszkodowania za wpisy do BIK-u

Jeśli bowiem wpis w BIK udałoby się Pani podważyć poprzez uzyskanie pisma, w którym wnioskodawca przyznaje się do błędu, wówczas możliwe byłoby dochodzenie odszkodowania, którego wysokość stanowiłby koszt zwiększonego kredytu do kwoty 700 000 zł. Nie dostrzegam możliwości uzyskania odszkodowania w kwocie 250 000 zł, chyba że kwota ta byłaby Pani wypłacana w ratach – adekwatnych do rat kredytu, z jednoczesnym obowiązkiem ich zwrotu w późniejszym okresie. Innymi słowy osoba, z której wniosku niesłusznie byłaby Pani wpisana do BIK-u, musiałaby Pani pożyczyć pieniądze, zaś Pani byłaby zobowiązana je zwrócić na warunkach kredytu. Innej możliwości osobiście nie dostrzegam, gdyż sąd na pewno nie przyzna Pani odszkodowania w kwocie 250 000 zł. Drugą część odszkodowania stanowiłaby kwota będąca różnicą między cenami mieszkania/domu, który chciała Pani kupić – w tym celu jednak konieczne byłoby wykazanie, jaka była cena pierwotna, następnie wykazanie korelacji czasowej z wpisem w BIK-u i utratą ważności ofert kredytowych i zakupem nieruchomości. Obawiam się jednak, iż bez zakupu nieruchomości nie uda się Pani wykazać szkody, bowiem sąd nie może orzekać o hipotetycznej szkodzie, a jedynie o szkodzie realnej. 

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl