Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do powtórnej nagrody jubileuszowej dla pracownika wojskowa

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 31.05.2018

Jestem pracownikiem wojska z 35-letnim stażem pracy. W 2011 r. otrzymałam nagrodę jubileuszową po 35 latach, wliczając w to 6 lat opieki nad trójką dzieci. W 2012 r. w związku z koniecznością uzyskania prawa do pobierania emerytury zwolniłam się na trzy dni i ponownie zawarłam nową umowę. W myśl nowych zasad naliczania okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej straciłam prawo do wypłaty jubileuszówki po 40 latach. Czy w tym roku, kiedy zgodnie z nowymi zasadami nieuwzględniającymi opieki nad dziećmi, jako nowo przyjęty pracownik mam prawo do powtórnej nagrody jubileuszowej po 35 latach pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawo do powtórnej nagrody jubileuszowej dla pracownika wojskowa

Fot. Fotolia

Pani jako pracownik, który przeszedł na emeryturę, skorzystała z prawa do nagrody jubileuszowej według zasad, jakie obowiązywały w dniu nabycia do niej prawa. Co do zasady nagroda jubileuszowa wypłacana jest po osiągnięciu przez pracownika (funkcjonariusza lub urzędnika) odpowiedniego stażu pracy.

 

Według zasad obliczania stażu pracy dla potrzeb ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej: okres 35 lat upłynął po raz pierwszy w roku 2011 oraz upłynie ponownie w roku 2017 po zmianie tych zasad. W przypadku pierwszych 35 lat otrzymała Pani nagrodę.

 

Nagroda jubileuszowa jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym przysługującym określonym pracownikom. Wypłaca się ją niezwłocznie po nabyciu do niej prawa, czyli po osiągnięciu przez osobę zatrudnioną wymaganych lat pracy. Zarówno prawo do niej, jak i jej wysokość zależą bowiem wyłącznie od stażu pracy. Zasady jego ustalania nie są jednak wszędzie jednakowe. Nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy ta sama osoba nabywa teoretycznie prawo do nagrody jubileuszowej określonego stopnia dwa razy.

 

Regulacja zatrudnienia pozwala na wcześniejszą jej wypłatę, gdy osobie odchodzącej na emeryturę lub rentę do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy. Wówczas nagroda wypłacana jest w dniu ustania stosunku pracy czy stosunku służbowego. Jeśli taka osoba w krótkim czasie po odejściu na emeryturę zdecyduje się na podjęcie pracy u pracodawcy, funkcjonującego pod rządami tej samej ustawy (przepisów), nie nabywa ona ponownie prawa do nagrody, z uwagi na to, że skorzystała już z prawa do niej.

 

Zgodnie z treścią wyroku Sądu Najwyższego z dnia 21 sierpnia 1996 r. w sprawie I PRN 62/96 „pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dacie wejścia w życie przepisów przewidujących korzystniejsze dla niego warunki jej nabycia , jeżeli ma w tym dniu wymagany staż pracy ustalony według nowych przepisów”.

 

W Pani przypadku trudno mówić o tym, że nowe zasady są dla Pani korzystniejsze. Co prawda można uznać, że okres stażu pracy obliczany według nowych zasad nie może upłynąć zanim zostały one wprowadzone i rozumieć w ten sposób, że w dniu wejścia w życie nowych uregulowań „mijają” okresy uprawniające do nabycia nagrody; a po tym dniu mijają okresy uprawniające do nabycia nagrody, choćby w razie ich wyliczenia w myśl starych zasad nagroda była już wypłacona.

 

Reasumując – nie nabywa Pani prawa do nagrody za 35 lat pracy według nowych zasad, bowiem już otrzymała Pan nagrodę za owe 35 lat. A prawa do nagrody jubileuszowej nie nabywa się dwa razy.

 

Należałoby zwrócić uwagę, czy w regulacji zmieniającej nie ma zapisów na ten temat. Np: „osoby, które nabyły prawo do nagrody na za staż pracy wg poprzednich zasad (np. za30 lat), nabywają prawo do nagrody za taki sam staż pracy (za 30 lat) wg zmienionych zasad”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - IV =

»Podobne materiały

Śmierć ojczyma a urlop okolicznościowy

Mam pytanie dotyczące przysługującego urlopu okolicznościowego w razie śmierci ojczyma. Pełnoletniemu pracownikowi zmarł ojczym, jego matka cztery lata temu wzięła ślub. Czy z mocy prawa obecny małżonek matki automatycznie staje się ojczymem i czy w związku z jego śmiercią przysługują pracownikowi 2

 

Prawa osób żyjących w konkubinacie

Żyję w konkubinacie, niedawno kupiłem dom (za kredyt w banku). Wszystkie dokumenty i kredyt są na mnie. Moja partnerka została zameldowana w tym domu. Mamy dwoje dzieci. Jakie są prawa moje i mojej konkubiny oraz dzieci odnośnie tej nieruchomości (i kredytu)? Czy partnerka ma prawo do spadku lub do

 

Zgoda na wyjazd dziecka z Włoch

Mieszkam we Włoszech od kilku lat, tu urodziłam dziecko ze związku z Włochem. Chciałabym wrócić z nim do Polski, ale prawo włoskie nie pozwala mi na wyjazd, ponieważ ojcem dziecka jest Włoch. Jak jest w prawie polskim? Dodam, że dziecko ma podwójne obywatelstwo.

 

Brak kontaktu ubezpieczyciela w celu naprawieniu szkody

Pięć tygodni temu miało miejsce zdarzenie na miejskiej drodze publicznej z moim udziałem. Prowadząc służbowy samochód, wjechałam w dziurę znajdującą się na pasie ruchu. W wyniku tego zdarzenia w samochodzie zostały uszkodzone opony, felgi oraz amortyzator. Całe to zdarzenie obserwowała osoba, która

 

Podejrzany ścigany listem gończym a przedawnienie sprawy

Niecałe 5 lat temu zostałem oskarżony o pobicie (brałem udział w bójce). Nie zostałem przesłuchany, ponieważ wkrótce opuściłem Polskę. Rok później wydano za mną list gończy. Po jakim czasie następuje przedawnienie takiej sprawy?  

 

Co mi grozi za oszustwa internetowe?

Dokonałem oszustw internetowych na 20 osobach w kwotach między 100 a 150 zł. Wpłynęły już 3 pozwy, mam wyrok w zawieszeniu. Co się stanie, jeśli wpłyną kolejne pozwy? Co mi grozi? Jak mogę wpłynąć na wymiar kary?

 

Zmiana nazwiska

Mam dwuczłonowe nazwisko, jednak w pracy (w oficjalnych dokumentach) używam tylko jednego członu, ponieważ drugi jest źle kojarzony. Mój pracodawca nalega, abym używała pełnego brzmienia. Czy ma prawo tego wymagać i czy grożą mi jakieś konsekwencje? Czy konieczna byłaby administracyjna zmi

 

Usługi rehabilitacyjne a PKWiU

Mam gabinet rehabilitacyjny, w którym świadczę usługi rehabilitacyjne dla osób chorych. Korzystam ze zwolnienia z podatku VAT. Zamierzam jednak poszerzyć swoją działalność o usługi profilaktyczne (dla osób zdrowych) – masaże, ćwiczenia fizyczne itp. Czy takie usługi rehabilitacyjne są objęte p

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »