Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja z nowej pracy przed jej podjęciem

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 15.07.2019

Jestem specjalistą w wąskiej dziedzinie. Dostałam bardzo atrakcyjną ofertę pracy, będąc zatrudnioną w innej firmie. Przystałam na warunki i podpisałam umowę o pracę na okres próbny (3 miesiące) ze sporym wyprzedzeniem, bo na niecałe 2 miesiące przed rozpoczęciem pracy w nowej firmie (obowiązuje mnie 1-miesięczny okres wypowiedzenia). Natomiast w międzyczasie zmieniły się okoliczności w moim życiu prywatnym i chciałabym jednak pozostać w dotychczasowej firmie. Dotychczasowy pracodawca chciałby mnie zatrzymać w firmie. Jakie konsekwencje mogą się wiązać z wypowiedzeniem nowej umowy przed rozpoczęciem pracy? Jak ich uniknąć? Nie przypominam sobie podpisywania żadnych zobowiązań finansowych, ale jest to możliwe, ze względu na duży odstęp czasu od momentu podpisania oraz fakt, że jest to duża międzynarodowa korporacja. W moim komplecie dokumentów nie znalazłam żadnego takiego oświadczenia (tylko umowę oraz skierowanie na badania). Czy dotychczasowy pracodawca po takiej sytuacji może uznać mnie za pracownika niegodnego zaufania i wypowiedzieć umowę o pracę (na czas nieokreślony, zatrudniona od 2 lat)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rezygnacja z nowej pracy przed jej podjęciem

Fot. Fotolia

Jeśli nie podpisała Pani umowy przedwstępnej, a jedynie umowę o pracę, to właściwie jej wypowiedzenie nie wiąże się dla Pani z żadnymi konsekwencjami. 

 

Zgodnie z art. 34 ustawy Kodeks pracy „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

 

  1. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  2. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  3. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące”.

 

Tak wiec skoro Pani umowa miała trwać 3 miesiące, ma Pani 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

 

Obecny pracodawca nie może za to użyć Pani wypowiedzenia drugiej umowy jako argumentu do Pani zwolnienia. Co więcej – w ogóle nie musi o tej drugiej umowie wiedzieć. Pracodawca może uznać pracownika za niegodnego zaufania tylko na podstawie działań pracownika w danym zakładzie pracy, a nie u innego pracodawcy. A nawet w takim przypadku pracodawca musiałby dobrze uzasadnić, dlaczego utracił do Pani zaufanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - V =

»Podobne materiały

Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Jeżeli pracuję już ponad 3 lata i obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia, to czy istnieje możliwość skrócenia go? Jeżeli tak, to do jakiego minimalnie czasu i od kogo to zależy?

 

Czy mogę odejść z pracy z dnia na dzień?

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracuję już 8 miesięcy, jednak nie jestem w stanie wypełniać swoich obowiązków. Chcę złożyć wypowiedzenie i odejść z pracy z dnia na dzień. Czy jest to możliwe i jakie ewentualne konsekwencje grożą mi jako pracownikowi?

 

Czy mogę rozwiązać umowę o pracę w niedzielę?

Pracodawca wymyślił, żebyśmy sami się zwolnili z jego firmy (która ma rzekome problemy finansowe), rozwiązując z nim umowę o pracę, i zostaniemy przyjęci do jego nowej firmy. Dostaliśmy do podpisania plik dokumentów. W jednym z nich jest wzmianka, że pracę podejmiemy w poniedziałek, natomiast podani

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »