Niestawienie się do pracy na okresie próbnym

Zatrudniam pracownicę na umowę o pracę na okres próbny. Dzisiaj od rana powinna być w pracy, ale niestety nie przyszła i nie uprzedziła, że jej nie będzie. Po moim telefonie powiedziała, że zepsuło się jej auto i nie będzie jej przez kolejne 3 dni. Dodam, że w prowadzonej przeze mnie działalności muszę z wyprzedzeniem wiedzieć, że nie będzie jakiegoś pracownika i taka sytuacja, jak niestawienie się do pracy pracownika bez wcześniejszego uprzedzenia jest niedopuszczalna. Jak najszybciej wypowiedzieć umowę o pracę? Czy można zwolnić dyscyplinarnie takiego pracownika?

Niestawienie się do pracy na okresie próbnym

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika między innymi w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 grudnia 2013 r. (II PK 81/13) przepis art. 52 § 1 pkt 1 K.p. stanowi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Z treści tego przepisu wynika, że naruszenie musi dotyczyć podstawowego obowiązku pracownika. Ocena, czy naruszenie obowiązku jest ciężkie, powinna uwzględniać stopień jego winy oraz zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. W użytym w powołanym przepisie pojęciu „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych” mieszczą się trzy elementy. Są to: bezprawność zachowania pracownika (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego), naruszenie albo zagrożenie interesów pracodawcy, a także zawinienie obejmujące zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo.

Czy notoryczne spóźnianie się pracownika może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego?

Należy podkreślić, że orzecznictwo Sądu Najwyższego jest bardzo rygorystyczne w odniesieniu do znacznego stopnia winy pracownika jako przesłanki rozwiązania z nim umowy bez wypowiedzenia. Pracodawca powinien zatem rozważyć, czy w danej sytuacji lepszym rozwiązaniem nie będzie wręczenie wypowiedzenia, zamiast zwolnienia dyscyplinarnego (i narażania się na pozew sądowy).

Proszę także zauważyć, że w doktrynie spóźnianie się pracownika, nawet notoryczne, nie daje podstaw do zwolnienia dyscyplinarnego, tylko do wręczenia mu wypowiedzenia.

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;

2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;

3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.