Możliwość udziału w zebraniach związków zawodowych w czasie L4

• Opublikowano: 24-04-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Przebywam na L4 od 2,5 miesiąca. Miałam operację biodra. Jestem jeszcze w trakcie rehabilitacji. Czy mogę brać udział w zebraniu związków zawodowych i kandydować do komisji zakładowej?

Możliwość udziału w zebraniach związków zawodowych w czasie L4

Udział w zebraniu związkowym a L4

Udział w zebraniu związkowym w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim jest dopuszczalny, ale wyłącznie, jeśli uzyska Pani odpowiednie zaświadczenie od lekarza, w którym lekarz stwierdzi brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych do wzięcia udziału w zebraniu.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w myśl ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zabronione jest wykonywanie pracy zarobkowej lub wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia pod rygorem utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Ten zapis powoduje, że udział w zebraniu może zostać uznany za wykorzystanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem, chyba że – tak jak napisałam wyżej – lekarz wystawi stosowne zaświadczenie, w którym wskaże, że Pani stan zdrowia pozwala na udział w zebraniu. Ponadto wzięcie udziału bez ww. zaświadczenia może spowodować rozwiązanie stosunku pracy z winy pracownika.

Jak Pani widzi, stosowne zaświadczenie ma decydujące znaczenie dla ewentualnych konsekwencji, chociaż pamiętać trzeba, że o tym, czy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem, rozstrzyga właściwa jednostka organizacyjna ZUS, która zwykle zasięga opinii lekarza leczącego i w przypadku sporu wydaje stosowną decyzję, od której oczywiście strony mają prawo się odwołać.

Kandydowanie do komisji zakładowej w czasie zwolnienia lekarskiego

To samo co wskazane wyżej tyczy się kandydowania do komisji w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Jeśli nie ma Pani zwolnienia „leżącego”, tj. może wykonywać czynności niezbędne życiowo, takie jak np. wyjście do apteki, na zakupy, na krótki spacer, to – w sytuacji poszerzenia tych czynności o inne zbędne zajęcia – ma już miejsce niezgodne z celem wykorzystanie zwolnienia lekarskie. Tutaj jednak ratunkiem jest opisane wyżej zaświadczenie lekarza prowadzącego.

Jeśli ma Pani zwolnienie „leżące”, to udanie się na zebranie czy na wybory będzie na pewno wykorzystaniem zwolnienia niezgodnie z jego celem, a zaświadczenia Pani nie otrzyma, bo skoro lekarz zaleca leżeć, to nie wskaże, że nie jest niezgodne ze zwolnieniem wyjście celem wzięcia udziału w komisji czy procedurze wyboru. Ewentualnie, jeśli obie czynności mogłyby być prowadzone w sposób zapewniający Pani zdalny udział, wówczas lekarz mógłby wystawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wzięcia w nich udziału w formule zdalnej.