Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek chorobowy a posiadanie gospodarstwa rolnego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.01.2017

Jestem właścicielką gospodarstwa rolnego o powierzchni 1,5 ha przeliczeniowego. Mąż ma przyznane prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Zakład pracy rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia. Mąż był pięć miesięcy na zwolnieniu lekarskim, następnie powrócił do pracy, lecz po kilku miesiącach musiał kontynuować leczenie. Dostał zwolnienie lekarskie na 182 dni, a potem świadczenie rehabilitacyjne. Czy posiadanie przez nas gruntów rolnych nie wpłynie na wypłacanie zasiłku chorobowego przez ZUS? Mąż był cały czas ubezpieczony w ZUS, ja jestem w KRUS.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że jeśli mąż przebywa na zwolnieniach lekarskich bez przerwy (choćby jednodniowej) od momentu, gdy był zatrudniony do teraz (mimo że nie jest już pracownikiem) i ma już przyznane prawo do świadczenia rehabilitacyjnego – ZUS nadal będzie wypłacał zasiłek chorobowy.

 

Zgodnie z przepisami każdy pracownik jest obowiązkowo ubezpieczony, a więc opłacane jest za niego ubezpieczenie chorobowe, które daje mu prawo do pobierania zasiłku chorobowego w czasie niezdolności do pracy. Jeśli nawet stosunek pracy zostanie rozwiązany, a pracownik już przebywa na zwolnieniach lekarskich – wypłata zasiłku jest kontynuowana.

 

Zgodnie z tą ustawą zasiłkową zasiłek chorobowy przysługuje byłemu pracownikowi, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.

 

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników odnosi możliwość przystąpienia do rolniczego ubezpieczenia społecznego do osób, które posiadają gospodarstwo rolne obejmujące obszar użytków rolnych przekraczających 1 ha przeliczeniowy lub prowadzą dział specjalny produkcji rolnej, jeżeli nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty.

 

W przypadku Pani męża nie można stwierdzić, że prowadzi on działalność zarobkową w gospodarstwie, ponieważ dotychczas podlegał pod ubezpieczenie w ZUS.

 

Co do zasady osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne większe niż 1 ha przeliczeniowy nie otrzymają zasiłku z ZUS po ustaniu zatrudnienia, chyba że między zatrudnieniem a chorobą nie wystąpi przerwa, choćby jednodniowa.

 

W przypadku Pani męża skoro zostało mu już przyznane świadczenie rehabilitacyjne to należy jedynie pilnować ciągłości zwolnień (i przyznawania kolejnego świadczenia o ile ZUS je przedłuży).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus pięć =

»Podobne materiały

Świadczenie z ZUS przysługujące rodzicom po poronieniu w 8. tygodniu ciąży

Czy po poronieniu w ósmym tygodniu ciąży można otrzymać jakieś świadczenie z ZUS-u? Czy potrzebne jest zaświadczenie ze szpitala (nie otrzymałam go do tej pory)? Czy jeśli poroniłam rok temu, to nie jest jeszcze za późno, żeby starać się o takie świadczenie?

 

Prowadzenie działalności gospodarczej przy pobieraniu świadczenia rehabilitacyjnego

Jednocześnie pracuję i prowadzę działalność gospodarczą. Od pewnego czasu korzystam z zasiłku chorobowego (z tytułu stosunku pracy), teraz przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne. Co powinnam zrobić? Czy muszę zawiesić działalność, którą tak naprawdę prowadzi zaufany pracownik? Czy należy mi s

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »