.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zasiłek rehabilitacyjny po ustaniu zatrudnienia

Pracowałem na umowę na czas określony (wygasła). Jednocześnie prowadzę działalność, odprowadzając tylko składkę zdrowotną. Długo chorowałem, byłem na zasiłku. Co będzie dalej z moim zasiłkiem rehabilitacyjnym po ustaniu zatrudnienia? Czy i ile go dostanę? W załączniku dokumenty.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zasiłek rehabilitacyjny po ustaniu zatrudnienia

Świadczenie rehabilitacyjne

Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „prawo do zasiłków, w tym także świadczenia rehabilitacyjnego oraz i ich wysokość ustalają i wypłacają pracodawcy zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku powyżej 20 ubezpieczonych. Zasiłki te pracodawca wypłaca nie dłużej niż do dnia rozwiązania umowy o pracę.

 

Po otrzymaniu decyzji ZUS pracodawca wypłaci świadczenia rehabilitacyjnego za okres przypadający na czas trwania umowy i skoryguje dokumentację płacową, w tym także raporty imienne i deklaracje ZUS składane za tego pracownika. I przekaże świadczenie do dalszej wypłaty”.

Wypłata zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia

Gdy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu zatrudnienia, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego (świadczenia rehabilitacyjnego) przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia ustalanego co kwartał dla celów emerytalnych.

 

A więc ZUS dostosuje Panu świadczenie do tych granic.

 

Jeśli jednak kontynuuje Pan prowadzenie działalności gospodarczej, z zasiłkiem może być problem.

Na jaki okres przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (360 dni). Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia, osobie która podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników, kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniem chorobowym lub ubezpieczeniem wypadkowym albo dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu