.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy osoba ubezwłasnowolniona może podjąć pracę po szkole przysposabiającej?

• Data: 12-11-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem opiekunem prawnym osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym. Osoba ta obecnie kończy edukację w szkole przysposabiającej. O ile wiem, może ponownie stanąć na komisji w poradni psychologiczno-pedagogicznej o zmianę orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego do celu podjęcia nauki w szkole branżowej specjalnej. Jeśli się nie mylę, po ukończeniu szkoły przysposabiającej nie można podjąć zatrudnienia, tymczasem podopieczny w ciągu 2 lat znacząco podniósł swoje kompetencje społeczne i poprawiła się zdolność różnicowania zagrożeń z zewnątrz. Lepiej radzi sobie w codziennym funkcjonowaniu. Czy lekarz medycyny pracy wyda zaświadczenie osobie, która jest obecnie ubezwłasnowolniona i pobiera rentę socjalną? Czy będziemy musieli zgłaszać fakt o kontynuowanie edukacji do ZUS?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy osoba ubezwłasnowolniona może podjąć pracę po szkole przysposabiającej?

Warunki pobierania renty socjalnej

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

 

1) przed ukończeniem 18. roku życia;

2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia;

3) w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

 

Takiej osobie przysługuje:

 

1) renta socjalna stała – jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała;

2) renta socjalna okresowa na okres wskazany w decyzji ZUS – jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.

 

Zawieszenie wypłaty renty lub jej zmniejszenie

Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu lub świadczenie to ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, na zasadach określonych w art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych: https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/renta-socjalna

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Obowiązek powiadamiania ZUS, uprawnienia kontrolne organu

Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (gdy ta jest ubezwłasnowolniona) są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę socjalną o okolicznościach powodujących zawieszenie prawa do tego świadczenia albo zmniejszenie jego wysokości. Powiadomienie następuje w formie pisemnego oświadczenia. W przypadku gdy składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane przez płatnika składek, osoba pobierająca rentę socjalną jest obowiązana do przedstawienia zaświadczenia albo oświadczenia określającego kwotę przychodu. Ww. oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

 

 

Organ wypłacający rentę socjalną może wystąpić do urzędu skarbowego o przekazanie informacji o wysokości przychodów objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub informacji o opodatkowaniu działalności na zasadzie karty podatkowej w celu dokonania weryfikacji oświadczenia złożonego przez osobę pobierającą rentę.

Przykłady

Przypadek Mateusza

Mateusz, który od dzieciństwa miał znaczne ograniczenia w funkcjonowaniu poznawczym, ukończył szkołę przysposabiającą do pracy. Dzięki wsparciu rodziny i nauczycieli, jego kompetencje społeczne znacznie się poprawiły. Jego opiekun prawny postanowił wystąpić o zmianę orzeczenia, aby Mateusz mógł kontynuować edukację w szkole branżowej specjalnej. Było to wyzwanie, ponieważ Mateusz nadal pobierał rentę socjalną i istniała potrzeba zgłoszenia tego faktu do ZUS.

 

Historia Anny

Anna, młoda kobieta z umiarkowaną niepełnosprawnością umysłową, ukończyła szkołę przysposabiającą, a jej rodzina zauważyła znaczny postęp w jej samodzielności i radzeniu sobie z codziennymi zadaniami. Rodzice zastanawiali się, czy Anna, która pobiera rentę socjalną, mogłaby pracować na pół etatu. W tym celu musieli skonsultować się z lekarzem medycyny pracy i powiadomić ZUS o zamiarze podjęcia zatrudnienia.

 

Zofia i jej opiekun prawny

Zofia, z ubezwłasnowolnieniem i niepełnosprawnością, postanowiła podjąć dalszą edukację w szkole specjalnej po ukończeniu edukacji przysposabiającej. Jej opiekun prawny, obawiając się o kwestie związane z jej rentą socjalną, skontaktował się z ZUS, aby upewnić się, jakie dokumenty będą potrzebne do kontynuowania edukacji i jakie obowiązki formalne wynikają z tego dla Zofii oraz dla niego jako przedstawiciela.

Podsumowanie

Kontynuowanie edukacji i podjęcie zatrudnienia przez osobę niepełnosprawną, która pobiera rentę socjalną, wymaga dokładnej analizy przepisów i dopełnienia określonych formalności. Kluczowe jest monitorowanie zmian w sytuacji osoby uprawnionej oraz powiadamianie ZUS, aby uniknąć zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia. Zrozumienie procedur i obowiązków może znacząco ułatwić proces integracji społecznej i zawodowej.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne wsparcie prawne w zakresie procedur związanych z rentą socjalną, zatrudnieniem osób niepełnosprawnych oraz formalnościami dotyczącymi ZUS. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu