Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Mieszkam w bloku spółdzielczym, mam własnościowe mieszkanie. Niedawno wybiła rura w kuchni i woda zalała całe pomieszczenie, niszcząc nowe meble i sprzęty. Ubezpieczyciel spółdzielni wycenił straty na 2 tys. zł, co stanowi w mojej ocenie ok. 1/3 strat. Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Fot. Fotolia

Jak odwołać się od wysokości odszkodowania?

Jeżeli nie zgadza się Pani z wartością przyznanego Pani przez ubezpieczyciela odszkodowania, istnieje co do zasady możliwość  wniesienia reklamacji – odwołania. To, jak wynika z Pani pytania, już Pani zrobiła i obecnie, jak rozumiem, czeka, Pani na jej rozpoznanie.

W odpowiedzi na Pani reklamację będzie znajdowało się pouczenie, czy jest możliwe jeszcze odwołanie się od stanowiska zawartego w odpowiedzi – taka możliwość może być w ramach organizacji danego ubezpieczyciela. Jeżeli nie będzie takiej opcji, to ma Pani możliwość skorzystania z jeszcze dwóch możliwości: wystąpienie z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy do Rzecznika Finansowego, jest to postępowanie nieodpłatne, albo powództwo sądowe.

Zaniżenie odszkodowania przez ubezpieczyciela

Jeżeli rzecznik dopatrzyłby się jakichś naruszeń Pani praw, to może Pani:

  • zwrócić się do podmiotu rynku finansowego, w którego działalności stwierdził naruszenie praw lub interesów klientów, o ponowne rozpatrzenie sprawy albo
  • zwrócić się o zbadanie sprawy do właściwego organu, w szczególności do Komisji Nadzoru Finansowego, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prokuratury albo organów kontroli państwowej, zawodowej lub społecznej.

Pozew o zapłatę wyższego odszkodowania

Natomiast jeżeli się Pani zdecyduje od razu na powództwo sądowe, to będzie w zasadzie jedna możliwość dowodzenia, że ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie. W tym celu należy koniecznie w pozwie złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu meblarstwa i budownictwa na okoliczność zakresu i wysokości poniesionej przez Panią szkody, w tym wartości niezbędnych praw naprawczych. Biegli oszacują wartość uszkodzeń w Pani mieniu i na tej podstawie sad ustali wartość należnego odszkodowania. Jest to jedyne rozwiązanie, które może doprowadzić do urealnienia przez sąd Pani odszkodowania.

Niestety wygląda to tak, że wartość odszkodowania będzie zależna od tego, co oszacuję biegli, ponieważ sąd nie ma wiadomości specjalnych. Będą się oni sugerować stawkami rynkowymi w zakresie danych prac, czyli np. oszacują ile tynków uległo zniszczeniu i w związku z tym ile trzeba ich odtworzyć.

Pani może wystąpić z powództwem bezpośrednio przeciwko ubezpieczycielowi zgodnie z treścią art. 822 § 4 Kodeksu cywilnego, który cytuję: „uprawniony do odszkodowania w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może dochodzić roszczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela”.