Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 15.11.2018

Mieszkam w bloku spółdzielczym, mam własnościowe mieszkanie. Niedawno wybiła rura w kuchni i woda zalała całe pomieszczenie, niszcząc nowe meble i sprzęty. Ubezpieczyciel spółdzielni wycenił straty na 2 tys. zł, co stanowi w mojej ocenie ok. 1/3 strat. Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeżeli nie zgadza się Pani z wartością przyznanego Pani przez ubezpieczyciela odszkodowania, istnieje co do zasady możliwość  wniesienia reklamacji – odwołania. To, jak wynika z Pani pytania, już Pani zrobiła i obecnie, jak rozumiem, czeka, Pani na jej rozpoznanie.

 

W odpowiedzi na Pani reklamację będzie znajdowało się pouczenie, czy jest możliwe jeszcze odwołanie się od stanowiska zawartego w odpowiedzi – taka możliwość może być w ramach organizacji danego ubezpieczyciela. Jeżeli nie będzie takiej opcji, to ma Pani możliwość skorzystania z jeszcze dwóch możliwości: wystąpienie z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy do Rzecznika Finansowego, jest to postępowanie nieodpłatne, albo powództwo sądowe.

 

Jeżeli rzecznik dopatrzyłby się jakichś naruszeń Pani praw, to może Pani:

 

  • zwrócić się do podmiotu rynku finansowego, w którego działalności stwierdził naruszenie praw lub interesów klientów, o ponowne rozpatrzenie sprawy albo
  • zwrócić się o zbadanie sprawy do właściwego organu, w szczególności do Komisji Nadzoru Finansowego, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prokuratury albo organów kontroli państwowej, zawodowej lub społecznej.

 

Natomiast jeżeli się Pani zdecyduje od razu na powództwo sądowe, to będzie w zasadzie jedna możliwość dowodzenia, że ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie. W tym celu należy koniecznie w pozwie złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu meblarstwa i budownictwa na okoliczność zakresu i wysokości poniesionej przez Panią szkody, w tym wartości niezbędnych praw naprawczych. Biegli oszacują wartość uszkodzeń w Pani mieniu i na tej podstawie sad ustali wartość należnego odszkodowania. Jest to jedyne rozwiązanie, które może doprowadzić do urealnienia przez sąd Pani odszkodowania.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za zalanie mieszkania?

 

Niestety wygląda to tak, że wartość odszkodowania będzie zależna od tego, co oszacuję biegli, ponieważ sąd nie ma wiadomości specjalnych. Będą się oni sugerować stawkami rynkowymi w zakresie danych prac, czyli np. oszacują ile tynków uległo zniszczeniu i w związku z tym ile trzeba ich odtworzyć.

 

Pani może wystąpić z powództwem bezpośrednio przeciwko ubezpieczycielowi zgodnie z treścią art. 822 § 4 Kodeksu cywilnego, który cytuję: „uprawniony do odszkodowania w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może dochodzić roszczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dziecko pogryzione przez psa sąsiada

Nasze dziecko kilka tygodni temu pogryzł pies sąsiada. Zdarzenie zgłosiliśmy na policję. Zwierzę często ucieka z posesji i stanowi zagrożenie. Mąż schwytał psa i zawiózł go na obserwację weterynaryjną. Właściciel okazał książeczkę zdrowia psa z wpisami o aktualnych szczepieniach

Kradzież w restauracji

Powiesiłem płaszcz na wieszaku w restauracji. Po zjedzeniu obiadu okazało się, że mi go skradziono. Czy mogę żądać zwrotu kosztów zakupu płaszcza od właściciela restauracji?

Ubezpieczenie budynku w dwóch firmach ubezpieczeniowych

Przed dwoma laty ubezpieczyłem w dwóch firmach ubezpieczeniowych mój nowo wybudowany dom na sumę ubezpieczeniową po 500 tys. zł od szkód powstałych w wyniku zdarzeń niszczących. Latem tego roku nad moją miejscowością przeszła nawałnica wyrządzając szkodę w budynku na ok. 80 ty
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »