Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 15.11.2018

Mieszkam w bloku spółdzielczym, mam własnościowe mieszkanie. Niedawno wybiła rura w kuchni i woda zalała całe pomieszczenie, niszcząc nowe meble i sprzęty. Ubezpieczyciel spółdzielni wycenił straty na 2 tys. zł, co stanowi w mojej ocenie ok. 1/3 strat. Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za zalanie mieszkania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Fot. Fotolia

Jeżeli nie zgadza się Pani z wartością przyznanego Pani przez ubezpieczyciela odszkodowania, istnieje co do zasady możliwość  wniesienia reklamacji – odwołania. To, jak wynika z Pani pytania, już Pani zrobiła i obecnie, jak rozumiem, czeka, Pani na jej rozpoznanie.

 

W odpowiedzi na Pani reklamację będzie znajdowało się pouczenie, czy jest możliwe jeszcze odwołanie się od stanowiska zawartego w odpowiedzi – taka możliwość może być w ramach organizacji danego ubezpieczyciela. Jeżeli nie będzie takiej opcji, to ma Pani możliwość skorzystania z jeszcze dwóch możliwości: wystąpienie z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy do Rzecznika Finansowego, jest to postępowanie nieodpłatne, albo powództwo sądowe.

 

Jeżeli rzecznik dopatrzyłby się jakichś naruszeń Pani praw, to może Pani:

 

  • zwrócić się do podmiotu rynku finansowego, w którego działalności stwierdził naruszenie praw lub interesów klientów, o ponowne rozpatrzenie sprawy albo
  • zwrócić się o zbadanie sprawy do właściwego organu, w szczególności do Komisji Nadzoru Finansowego, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prokuratury albo organów kontroli państwowej, zawodowej lub społecznej.

 

Natomiast jeżeli się Pani zdecyduje od razu na powództwo sądowe, to będzie w zasadzie jedna możliwość dowodzenia, że ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie. W tym celu należy koniecznie w pozwie złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu meblarstwa i budownictwa na okoliczność zakresu i wysokości poniesionej przez Panią szkody, w tym wartości niezbędnych praw naprawczych. Biegli oszacują wartość uszkodzeń w Pani mieniu i na tej podstawie sad ustali wartość należnego odszkodowania. Jest to jedyne rozwiązanie, które może doprowadzić do urealnienia przez sąd Pani odszkodowania.

 

Niestety wygląda to tak, że wartość odszkodowania będzie zależna od tego, co oszacuję biegli, ponieważ sąd nie ma wiadomości specjalnych. Będą się oni sugerować stawkami rynkowymi w zakresie danych prac, czyli np. oszacują ile tynków uległo zniszczeniu i w związku z tym ile trzeba ich odtworzyć.

 

Pani może wystąpić z powództwem bezpośrednio przeciwko ubezpieczycielowi zgodnie z treścią art. 822 § 4 Kodeksu cywilnego, który cytuję: „uprawniony do odszkodowania w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może dochodzić roszczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus V =

»Podobne materiały

Dziecko pogryzione przez psa sąsiada

Nasze dziecko kilka tygodni temu pogryzł pies sąsiada. Zdarzenie zgłosiliśmy na policję. Zwierzę często ucieka z posesji i stanowi zagrożenie. Mąż schwytał psa i zawiózł go na obserwację weterynaryjną. Właściciel okazał książeczkę zdrowia psa z wpisami o aktualnych szczepieniach. Sąsiad nie chce zgo

 

Ubezpieczenie budynku w dwóch firmach ubezpieczeniowych

Przed dwoma laty ubezpieczyłem w dwóch firmach ubezpieczeniowych mój nowo wybudowany dom na sumę ubezpieczeniową po 500 tys. zł od szkód powstałych w wyniku zdarzeń niszczących. Latem tego roku nad moją miejscowością przeszła nawałnica wyrządzając szkodę w budynku na ok. 80 tys. zł według koszt

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »