.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Żądanie zapłaty za zalanie mieszkania bez przedstawienia kosztorysu

Opis Problemu:

Kilka miesięcy temu ciocia zalała mieszkanie sąsiadowi piętro niżej z powodu przelania wanny. Niedawno otrzymała pismo z firmy ubezpieczeniowej o zwrot 6200 zł, którą to kwotę ubezpieczyciel sąsiada wypłacił poszkodowanemu sąsiadowi. W liście nie ma żadnego opisu szkody i kosztorysu, ile wydano na naprawę szkody i z czego wynikła taka suma do zwrotu. Ciocia jest osobą starszą, nie ma ubezpieczenia, nie jest w stanie zapłacić całej kwoty od razu. Czy możemy starać się o uzasadnienie wyceny szkody przez firmę ubezpieczeniową?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Żądanie zapłaty za zalanie mieszkania bez przedstawienia kosztorysu

Kosztorys wydatków

Oczywiście, tak jak Pani intuicja podpowiada, firma ubezpieczeniowa winno do wezwania do zapłaty dołączyć kosztorys poniesionych wydatków bądź rachunek wystawiony na firmę ubezpieczeniową przez firmę, która usuwała skutki zalania. Zatem z cała pewnością należy zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej o przedstawienie któregoś z ww. dokumentów, a jeżeli firma ubezpieczeniowa je przedstawi, porównać z cenami rynkowymi za wyszczególnione prace, obowiązujące w miejscowości, w której zamieszkuje Pani ciocia. 

Regres o pokrycie kosztów odszkodowania

Skoro sąsiad Pani Cioci miał ubezpieczoną nieruchomość zakład ubezpieczeniowy szkody wyrządzone w mieszkaniu ubezpieczonego sąsiada. Niemniej jednak firma ubezpieczeniowa przysługuje regres (regres jest to roszczenie zwrotne przysługujące zakładowi ubezpieczeń, który w określonych przez prawo wypadkach, po dokonaniu wypłaty odszkodowania na rzecz poszkodowanego nabywa prawo wystąpienia o jego zwrot do sprawcy szkody) w stosunku do Pani cioci o pokrycie wyłożonych przez nich środków na usunięcie szkody, a ponieważ Pani ciocia nie posiada własnego ubezpieczenia, to przyjdzie jej zapłacić z własnej kieszeni na zasadzie odpowiedzialności w oparciu o art. 415 Kodeksu cywilnego. 

Ubezpieczenie lub jego brak

Regres uregulowany został w art. 828 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania”. Na przykład, jeżeli zaleje się lokal swojego sąsiada, a sąsiad posiada ubezpieczenie swojego mieszkania, ubezpieczyciel wypłaci sąsiadowi stosowne odszkodowanie, a następnie zwróci się do sprawcy z żądaniem zwrotu wypłaconej kwoty (czyli osoby odpowiedzialnej za szkodę w mieszkaniu sąsiada).

 

Niemniej byłoby dobrze zweryfikować kosztorys odszkodowania, a następnie albo można podjąć polemikę co do jego wysokości, albo zgodzić się z kwotą, jeżeli rzeczywiście w takiej wysokości została ona sąsiadowi wypłacona, i wystąpić o rozłożenia na raty, wskazując na wiek i ograniczone możliwości finansowe cioci.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl