Pożyczka od rodziców

• Autor: Monika Cieszyńska

Planujemy z mężem budowę domu. Część środków ma pochodzić z kredytu bankowego, a część (100 000 zł) mamy zamiar pożyczyć od moich rodziców. Czy powinnam sporządzić dwie umowy (osobno z matką i ojcem – z każdym na połowę pożyczonej sumy), czy wystarczy jedna? Rodzice nie mają rozdzielności majątkowej. Czy mój mąż również powinien podpisać umowę? W załączniku projekt umowy pożyczki od rodziców – czy jest on poprawny?

Pożyczka od rodziców

Pożyczka od rodziców dla córki i jej męża na budowę domu

Przez zawarcie umowy pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą sumę albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Umowa pożyczki, której wartość przekracza pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.

Umowa pożyczki może być umową darmą (tzn. pożyczkodawca nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z tytułu pożyczonych pieniędzy) albo odpłatną (pożyczkodawca otrzymuje odsetki od pożyczonej sumy). Załączona przez Panią umowa jest umową, która ma zostać zawarta pod tytułem darmym.

Jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki pochodzą z majątku wspólnego Pani rodziców, to nie ma potrzeby zawierać dwóch odrębnych umów. Po prostu należy określić obydwoje rodziców jako stronę dającą pożyczkę. W samej umowie można także zaznaczyć, że pieniądze pochodzą z majątku wspólnego.

Natomiast jeśli chodzi o to, czy Pani mąż ma być wpisany jako strona biorąca pożyczkę od rodziców, to sprawa wygląda następująco.

Zaciąganie zobowiązań bez zgody drugiego małżonka

Rozumiem, że między Państwem również istnieje małżeńska wspólność majątkowa (tj. nie ustanowili Państwo między sobą rozdzielności majątkowej), a dom ma wejść w skład Państwa majątku wspólnego. Z majątku wspólnego będą również spłacane zobowiązania zaciągnięte w związku z zamierzoną budową domu. Skoro tak, to Pani mąż także powinien być stroną umowy pożyczki od rodziców. Jeśli Pani mąż nie byłby stroną umowy, wówczas mogłaby powstać wątpliwość – zwłaszcza jeśli posiadają Państwo inną jeszcze nieruchomość mieszkaniową – czy Pani mąż wyraził zgodę na zaciągnięcie tego zobowiązania, co miałoby z kolei wpływ na to, czy za zwrot pożyczki odpowiada on również swoim wynagrodzeniem za pracę czy dochodami osiąganymi z innej działalności zarobkowej oraz majątkiem odrębnym. Zgodnie bowiem z art. 41 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie: K.r.o.) jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, a także z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich, pokrewnych, własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.

Natomiast jeśli pożyczka lub kredyt mają zostać spłacone z Pani majątku odrębnego, to proszę o ponowny kontakt.

Dla jasności należy wyjaśnić, że w małżeństwie, jeśli nie zawarto umowy o wyłączeniu małżeńskiej wspólności majątkowej (tzw. intercyzy), istnieją trzy masy majątkowe: majątek wspólny małżonków oraz dwa majątki osobiste każdego z małżonków.

Majątek wspólny małżonków a majątki osobiste żony i męża

Wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która powstała z chwilą zawarcia małżeństwa, obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Do majątku wspólnego należą w szczególności:

  1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
  2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
  3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
  4. kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.1).

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

  1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
  2. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
  3. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
  4. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
  5. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
  6. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
  7. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
  8. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
  9. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
  10. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.