Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Posiadanie narkotyków przez żołnierza zawodowego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 29.12.2017

Oskarżono mnie o posiadanie narkotyków i poddałem się dobrowolnie karze, która prokurator ustalił na 2000 zł grzywny plus koszty postępowania. Jestem żołnierzem zawodowym – czy taki wymiar kary może skutkować zwolnieniem ze służby?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Posiadanie narkotyków przez żołnierza zawodowego

 

Grzywna stanowi także karę. Fakt, iż nie jest to ograniczenie wolności ani pozbawienie wolności, nie zmienia charakteru tego, iż popełnił Pan przestępstwo i zostanie prawomocnie skazany.

 

Zgodnie z art. 32 pkt. 1 kodeksu karnego grzywna jest jedną z kar przewidzianych przez przepisy Kodeksu karnego (innymi karami są kary ograniczenia wolności, pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności, dożywotniego pozbawienia wolności).

 

Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych w enumeratywny sposób wylicza sytuacje, w których żołnierz zawodowy musi bądź może zostać zwolniony ze służby.

 

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2014 r. w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej (Dz. U. z 2014, poz. 670) określa, iż o popełnieniu przez żołnierza przestępstwa powinien być zawiadomiony dowódca jednostki, który decyduje, czy wszcząć postępowanie dyscyplinarne.

 

Jedną z kar dyscyplinarnych, określonych w art. 24 ustawy o dyscyplinie wojskowej, jest kara odwołania z zajmowanego stanowiska służbowego, bądź usunięcia z zawodowej służby wojskowej.

 

Zaznaczam jednak, że dowódca jednostki – dowiedziawszy się o popełnieniu przez Pana przestępstwa i o prawomocnym Pana skazaniu – może, ale nie musi, skierować wniosek do rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Obligatoryjne jest zwolnienie tylko w momencie skazania na pozbawienie wolności.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + II =

»Podobne materiały

Okres czynnej służby wojskowej

Jestem żołnierzem zawodowym. Służbę rozpocząłem w 1987 r. jako kandydat na żołnierza zawodowego w Wojskowej Akademii Technicznej. Przed rozpoczęciem służby uczyłem się w technikum. Czy do okresu czynnej służby wojskowej, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, mogę zaliczyć ok

 

Status dyrektora sądu

Jaki jest obecnie status dyrektora sądu? Czy w świetle obowiązujących aktów prawnych przysługuje mu dodatek za wieloletnią pracę?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »