Posiadanie narkotyków przez żołnierza zawodowego

Oskarżono mnie o posiadanie narkotyków i poddałem się dobrowolnie karze, która prokurator ustalił na 2000 zł grzywny plus koszty postępowania. Jestem żołnierzem zawodowym – czy taki wymiar kary może skutkować zwolnieniem ze służby?

Posiadanie narkotyków przez żołnierza zawodowego

Popełnienie przestępstwa przez żołnierza zawodowego

Grzywna stanowi także karę. Fakt, iż nie jest to ograniczenie wolności ani pozbawienie wolności, nie zmienia charakteru tego, iż popełnił Pan przestępstwo i zostanie prawomocnie skazany.

Zgodnie z art. 32 pkt. 1 kodeksu karnego grzywna jest jedną z kar przewidzianych przez przepisy Kodeksu karnego (innymi karami są kary ograniczenia wolności, pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności, dożywotniego pozbawienia wolności).

Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych w enumeratywny sposób wylicza sytuacje, w których żołnierz zawodowy musi bądź może zostać zwolniony ze służby.

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2014 r. w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej (Dz. U. z 2014, poz. 670) określa, iż o popełnieniu przez żołnierza przestępstwa powinien być zawiadomiony dowódca jednostki, który decyduje, czy wszcząć postępowanie dyscyplinarne.

Jedną z kar dyscyplinarnych, określonych w art. 24 ustawy o dyscyplinie wojskowej, jest kara odwołania z zajmowanego stanowiska służbowego, bądź usunięcia z zawodowej służby wojskowej.

Zaznaczam jednak, że dowódca jednostki – dowiedziawszy się o popełnieniu przez Pana przestępstwa i o prawomocnym Pana skazaniu – może, ale nie musi, skierować wniosek do rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Obligatoryjne jest zwolnienie tylko w momencie skazania na pozbawienie wolności.