Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Posiadanie narkotyków przez żołnierza zawodowego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 29.12.2017

Oskarżono mnie o posiadanie narkotyków i poddałem się dobrowolnie karze, która prokurator ustalił na 2000 zł grzywny plus koszty postępowania. Jestem żołnierzem zawodowym – czy taki wymiar kary może skutkować zwolnieniem ze służby?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Posiadanie narkotyków przez żołnierza zawodowego

 

Grzywna stanowi także karę. Fakt, iż nie jest to ograniczenie wolności ani pozbawienie wolności, nie zmienia charakteru tego, iż popełnił Pan przestępstwo i zostanie prawomocnie skazany.

 

Zgodnie z art. 32 pkt. 1 kodeksu karnego grzywna jest jedną z kar przewidzianych przez przepisy Kodeksu karnego (innymi karami są kary ograniczenia wolności, pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności, dożywotniego pozbawienia wolności).

 

Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych w enumeratywny sposób wylicza sytuacje, w których żołnierz zawodowy musi bądź może zostać zwolniony ze służby.

 

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2014 r. w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej (Dz. U. z 2014, poz. 670) określa, iż o popełnieniu przez żołnierza przestępstwa powinien być zawiadomiony dowódca jednostki, który decyduje, czy wszcząć postępowanie dyscyplinarne.

 

Jedną z kar dyscyplinarnych, określonych w art. 24 ustawy o dyscyplinie wojskowej, jest kara odwołania z zajmowanego stanowiska służbowego, bądź usunięcia z zawodowej służby wojskowej.

 

Zaznaczam jednak, że dowódca jednostki – dowiedziawszy się o popełnieniu przez Pana przestępstwa i o prawomocnym Pana skazaniu – może, ale nie musi, skierować wniosek do rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Obligatoryjne jest zwolnienie tylko w momencie skazania na pozbawienie wolności.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - 7 =

»Podobne materiały

Przeniesienie na inne stanowisko pracy w gminie

Czy główny księgowy ośrodka pomocy społecznej spełniający wszystkie wymogi formalne może zostać przeniesiony na inne stanowisko pracy (konkretnie na stanowisko kierownika urzędu stanu cywilnego) w tym samym urzędzie gminy za porozumieniem pracodawców?

 

Status dyrektora sądu

Jaki jest obecnie status dyrektora sądu? Czy w świetle obowiązujących aktów prawnych przysługuje mu dodatek za wieloletnią pracę?

 

Wypełnianie aktu urodzenia, gdy ojciec nie uznaje dziecka

Jeśli panna urodzi dziecko i ojciec go nie uzna – jakie imię ojca wpisuje się w odpowiedniej rubryce (nazwisko dziecko otrzymuje po matce)?

 

Wyjazd dziecka za granicę z jednym z rodziców

Niedawno rozstałam się z ojcem naszej 2-letniej córki (nie mamy ślubu). Początkowo partner nie interesował się dzieckiem, ale ostatnio bierze córkę do siebie, kupuje jej zabawki. Nie pomaga mi jednak w utrzymaniu, mimo że zarabiam tylko 1500 zł, z czego 900 zł płacę za mieszkanie. Chcę wyjechać z dz

 

Pozew o naruszenie dóbr osobistych

Żona mojego kolegi puściła w naszym środowisku plotkę, że świadczę usługi na zasadzie sponsoringu, co jest oczywistym kłamstwem i obrazą. Czy mogę złożyć pozew o naruszenie dóbr osobistych? Na czym się oprzeć? A może przed sprawą w sądzie da się jakoś walczyć o sprawiedliwość?

 

Czy komornik może zająć dotację na założenie firmy?

W 2012 r. firma (sp. z o.o.), w której byłem w zarządzie, popadła w długi i ponieważ nie można było wyegzekwować należności, komornik starał się wyegzekwować należność z mojego osobistego majątku. Ponieważ nie posiadałem majątku, egzekucja była nieskuteczna. W 2015 r. otrzymałem dotację na założenie

 

Wykroczenie i wskazanie kierującego

Dostałem wezwanie na policję dotyczące wykroczenia art. 92 Kodeksu wykroczeń – dotyczyło wjechania pod prąd w ulicę jednokierunkową oraz niezastosowania się do znaku zakazu wjazdu (łącznie). Zapytano mnie, kto w danej chwili prowadził pojazd, którego jestem właścicielem i poproszono mnie o wsk

 

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej

Zlikwidowaliśmy ze wspólnikiem spółkę cywilną. Pozostał do spłaty kredyt odnawialny. Chciałbym jak najszybciej spłacić swoją połowę zobowiązania (mam na ten cel gotówkę), bo cały czas rosną wysokie odsetki. Bank nie wyraził zgody na rozdzielenie kredytu na dwa osobne, ale zaproponował inny kredyt, n

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »