.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wykroczenie i wskazanie kierującego

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 18.04.2018

Dostałem wezwanie na policję dotyczące wykroczenia art. 92 Kodeksu wykroczeń – dotyczyło wjechania pod prąd w ulicę jednokierunkową oraz niezastosowania się do znaku zakazu wjazdu (łącznie). Zapytano mnie, kto w danej chwili prowadził pojazd, którego jestem właścicielem i poproszono mnie o wskazanie kierującego. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że pojazd w danym dniu (a dotyczy to prawie 8 miesięcy wstecz) mogły prowadzić 3 osoby, tzn. ja, moja żona lub syn. Kierowca jest niewidoczny na nagraniu. Identyfikacja kierowcy jest naszym zdaniem niemożliwa, każde z nas potwierdziło, że nie pamięta faktu. Co teraz będzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wykroczenie i wskazanie kierującego

Sytuacja, jaką Pan opisuje, nie należy do rzadkich, gdyż niejednokrotnie ludzie są wzywani do tego, by wskazać osobę, która kierowała pojazdem i kwestia ta nieraz ocierała się o sąd.

 

Trudno jest wprost i jednoznacznie udzielić odpowiedzi na Pana pytanie, gdyż praktyka bywa w tym względzie niejednolita. Nieraz policja czy straż miejska, a także sądy dążą do tego, by wydać wyrok skazujący, a czasem podchodzą do tego nieco bardziej liberalnie. Jednakże ma Pan bardzo poważne argumenty na swoją obronę.

 

Zgodnie z art. 96 § 3 Kodeksu wykroczeń karze grzywny podlega ten, kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie. Tutaj Pan nie odmówił wskazania, wręcz przeciwnie – wymienił Pan osoby, jakie mogą wchodzić w grę. Nie przyznał się Pan do winy, ale też nie miał Pan takiego obowiązku. Możliwe jednak, i nie można tego wykluczyć, że zostałby Pan wezwany do złożenia dodatkowych wyjaśnień na temat tego, czy to na pewno nie był Pan i czy to na pewno są te osoby, które Pan dotychczas wymienił. Po pierwsze, po takim okresie naprawdę może Pan nie pamiętać na pewno, kto to był, a przecież chciał Pan współpracować, nie odmawiał Pan współpracy i podania nazwisk. Nie sposób stwierdzić, że naruszył Pan też przepis, bo przepisy nie nakazują wskazania tylko jednej osoby, w związku z tym jest to jak najbardziej dozwolone.

 

Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, iż nikt nie ma obowiązku samodenunacji, czyli donoszenia na siebie, zgodnie z art. 74 § 1 Kodeksu postępowania karnego w związku z art. 20 § 3 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

 

Zdjęcie z fotoradaru nie może stanowić podstawy do mandatu m.in. w sytuacji, gdy nie widać na nim wyraźnie sprawcy wykroczenia drogowego, a właściciel nie jest w stanie wskazać kierowcy, co ewidentnie ma miejsce w tym przypadku. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z art. 5 oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem, a niedające się usunąć wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego. Tutaj jest miejsce na wiele takich wątpliwości, które powinny być rozpatrywane na Pana korzyść.

 

Mimo wszystko nie można na 100% zagwarantować, że nie zostałby Pan skazany, gdyż w sądzie nigdy nie ma takiej gwarancji, ale są naprawdę duże szanse na to, że zostałby Pan uniewinniony, nie można ukarać, nie wiedząc konkretnie, kogo, jako jedną z kilku osób, które mogły popełnić wykroczenie. W przeciwnym wypadku grozi Panu kara za tamte wykroczenia, a tak naprawdę nie ma też podstaw do tego, by uznać, że odmówił Pan wskazania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl