Jak sprawdzić swoją kartotekę policyjną?

• Data: 14-02-2024 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Sprawdzenie własnej kartoteki policyjnej to ważny krok dla osób, które w przeszłości miały konflikt z prawem i chcą upewnić się co do stanu swoich spraw karnych, zwłaszcza przed ważnymi życiowymi wydarzeniami, takimi jak wyjazd za granicę. Proces ten pozwala na uzyskanie informacji o ewentualnych niezapłaconych grzywnach, mandatach czy innych zaległościach, które mogą mieć wpływ na możliwość wyjazdu lub inne aspekty życia zawodowego i osobistego. W artykule wyjaśniamy, jak można uzyskać dostęp do swojej kartoteki karnej, zwracając uwagę na kwestie prawne oraz praktyczne aspekty odwiedzenia punktu Krajowego Rejestru Karnego. Jak przykład posłuży nam zapytanie pana Krzysztofa.

Jak sprawdzić swoją kartotekę policyjną?

Pan Krzysztof w przeszłości był karany. Skazano go na karę pozbawienia wolności i odsiedział wyrok kilku lat w zakładzie karnym. Po wyjściu na wolność zmienił swoje życie, założył rodzinę, uczciwie pracuje. Właśnie w związku z pracą został wydelegowany przez szefa za granicę. Pan Krzysztof zastanawia się, czy nie zostały mu niezapłacone mandaty lub grzywny, względnie inne środki karne do wykonania. Pyta, jak może to sprawdzić, czyli uzyskać dostęp do swojej kartoteki karnej.

Krajowy Rejestr Karny

Najprościej byłoby, gdyby pan Krzysztof osobiście udał się do punktu Krajowego Rejestru Karnego, który mieści się w sądzie okręgowym właściwym dla jego miejsce zamieszkania lub każdym innym. Wykaz punktów KRK można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/krajowy-rejestr-karny/materialy. Opłata od wniosku złożonego w formie tradycyjnej wynosi 30 zł.

Gdzie znaleźć informacje o osobach poszukiwanych za popełnienie przestępstw?

Istnieje również możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej, która działa od 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem https://poszukiwani.policja.pl/. Pan Krzysztof mógłby uzyskać informację co do swojej karalności za opłatą 20 zł (poprzez system elektroniczny). Na marginesie dodam, że jestem sceptycznie nastawiony do tego systemu, albowiem budzi obawy, czy organa nie wejdą w posiadanie miejsca pobytu osoby, gdy dokonuje ona przelewu za uzyskanie takiej informacji.

Jakie dane są gromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym?

Informację taką, o ile kartoteka będzie pusta, pan Krzysztof uzyska od ręki. W rejestrze gromadzi się dane o osobach:

  1. prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
  2. przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
  3. przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
  4. prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych, wobec których kara lub środek karny wykonywane są w Rzeczypospolitej Polskiej,
  5. wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
  6. nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1995 r. Nr 89, poz. 443, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 i z 2000 r. Nr 12, poz. 136), zwanej dalej "ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich",
  7. prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu,
  8. poszukiwanych listem gończym,
  9. tymczasowo aresztowanych,
  10. nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.

Podstawa prawna porady: przepisy Kodeksu karnego oraz przepisy ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Anna, projektantka mody

Po latach ciężkiej pracy nad odbudowaniem swojej reputacji, Anna, która w młodości miała problemy z prawem związane z drobnymi kradzieżami, postanowiła rozszerzyć swoją działalność na rynek europejski. Przed finalizacją umów z zagranicznymi dystrybutorami, zdecydowała się sprawdzić swoją kartotekę policyjną, aby upewnić się, że jej przeszłość nie stanie na przeszkodzie w realizacji marzeń o międzynarodowym sukcesie.

Tomasz, kierowca ciężarówki

Pracując jako kierowca międzynarodowy, Tomasz często przekraczał granice państwowe. Pewnego dnia, aplikując o nową pracę, dowiedział się, że firma wymaga czystego rekordu karnego. Pomimo pewności, że wszystkie poprzednie mandaty zostały opłacone, Tomasz postanowił sprawdzić swoją kartotekę w Krajowym Rejestrze Karnym, co pozwoliło mu na spokojne podejście do procesu rekrutacji.

Katarzyna, wolontariuszka

Zobowiązana do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności przed wyjazdem na misję humanitarną do Afryki, Katarzyna, która nigdy nie miała problemów z prawem, postanowiła upewnić się, że jej kartoteka jest czysta. Procedura ta okazała się prostsza niż przypuszczała, a uzyskanie wymaganego dokumentu pozwoliło jej na bezproblemowy wyjazd i realizację pasji pomagania innym.

Podsumowanie

Sprawdzenie własnej kartoteki policyjnej to istotny krok dla każdego, kto chce mieć pewność co do swojego statusu prawnego, szczególnie w obliczu ważnych wydarzeń życiowych czy zawodowych. Dzięki dostępnym procedurom, osoby takie jak Anna, Tomasz czy Katarzyna mogą łatwo uzyskać informacje o swojej przeszłości kryminalnej, co pozwala im na podjęcie odpowiednich kroków w celu uregulowania ewentualnych zaległości lub po prostu na spokojne planowanie przyszłości. Proces ten podkreśla znaczenie przejrzystości i możliwości ponownego rozpoczęcia życia z czystą kartą.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu swojej kartoteki policyjnej lub masz pytania dotyczące Twojej sytuacji prawnej? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism, aby uzyskać szybką i skuteczną pomoc prawną, dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich - Dz.U. 1982 nr 35 poz. 228