Sprawdzenie karalności pracownika

Czy w czasie trwania umowy o pracę pracodawca może sprawdzić, czy dany pracownik był karany? Czy potrzebuje do tego zgody pracownika? Czy żona może w imieniu męża złożyć wniosek o stwierdzenie niekaralności (mąż przebywa za granicą)?

Sprawdzenie karalności pracownika

Komu przysługuje prawo do informacji o osobach których dane zgromadzone zostały w Krajowym Rejestrze Karnym?

Kwestie, o które Pani pyta, reguluje ustawa z dnia 24 maja 2000 roku o Krajowym Rejestrze Karnym.

„Art. 6. 1. Prawo do uzyskania informacji o osobach, których dane osobowe zgromadzone zostały w Rejestrze, przysługuje:

1) Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej;

2) Marszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w odniesieniu do posłów;

3) Marszałkowi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, w odniesieniu do senatorów;

3a) Marszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w odniesieniu do posłów do Parlamentu Europejskiego;

3b) Państwowej Komisji Wyborczej, w odniesieniu do kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;

3c) okręgowym komisjom wyborczym w odniesieniu do kandydatów na posłów i senatorów oraz kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego;

3d) terytorialnym komisjom wyborczym, w odniesieniu do kandydatów na radnych;

3e) gminnym komisjom wyborczym, w odniesieniu do kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta;

4) sądom sprawującym w Rzeczypospolitej Polskiej wymiar sprawiedliwości, w związku z prowadzonym postępowaniem;

5) Trybunałowi Stanu i Trybunałowi Konstytucyjnemu, w związku z prowadzonymi postępowaniami;

6) prokuratorom, Policji i innym organom uprawnionym do prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach karnych i karnych skarbowych oraz czynności sprawdzających w sprawach o wykroczenia, w związku z prowadzonym postępowaniem;

7) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Celnej i Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, w zakresie, w jakim jest to konieczne dla wykonania nałożonych na nie zadań określonych w ustawie;

7a) wywiadowi skarbowemu, w zakresie, w jakim jest to konieczne do wykonania jego ustawowych zadań;

7b) Przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego lub upoważnionemu przez niego przedstawicielowi, w związku z wykonywaniem czynności w ramach nadzoru sprawowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego;

8) organom wykonującym orzeczenia w postępowaniu karnym, w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe, w sprawach o wykroczenia oraz w sprawach nieletnich, w związku z prowadzonym postępowaniem wykonawczym, w zakresie, w jakim jest to konieczne do wykonania orzeczenia;

9) organom administracji rządowej, organom samorządu terytorialnego oraz innym organom wykonującym zadania publiczne, w przypadkach kiedy jest to uzasadnione potrzebą wykonania nałożonych na nie zadań, określonych w ustawie;

10) pracodawcom, w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej;

10a) osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niebędącym osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną – w przypadkach, w których z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności członków ich organów lub wspólników, w odniesieniu do członków lub kandydatów na członków tych organów oraz wspólników;

11) władzom państw obcych, jeżeli wynika to z ratyfikowanej umowy międzynarodowej, a w przypadku braku takiej umowy, pod warunkiem wzajemności;

12) organom centralnym państw członkowskich Unii Europejskiej w terminie nieprzekraczającym 10 dni roboczych od dnia otrzymania zapytania, a w przypadku, gdy zapytanie zostało złożone w celu udzielenia przez te organy informacji osobie fizycznej na jej temat, w terminie nieprzekraczającym 20 dni roboczych od dnia otrzymania zapytania”.

Czy pracodawca może uzyskać dane pracownika zgromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym?

Ponadto, zgodnie z art. 7 ustawy, każdemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane osobowe zgromadzone są w Rejestrze. Osobie, której dane osobowe znajdują się w zbiorach danych zgromadzonych w Rejestrze, na jej wniosek, udostępnia się informację o treści wszystkich zapisów dotyczących tej osoby.

Jak zatem Pani widzi, pracodawca może uzyskać informacje dotyczące danej osoby tylko w określonych sytuacjach (ww. pkt 10). Wydaje się wręcz, że dotyczy to uzyskania informacji jedynie na etapie rekrutacji, a nie w późniejszym okresie, chyba że niekaralność jest wymagana na danym stanowisku (pracownicy ochrony mienia, pracownicy firm ubezpieczeniowych, radni itp.). Zatem w określonych sytuacjach pracodawca może sam dowiedzieć się o statucie karalności swego pracownika.

Jeśli chodzi o kwestię, czy żona może uzyskać informacje o mężu, to nie ma takiej możliwości. Informacji o osobie udziela się na wniosek tej osoby. Wniosek musi zostać złożony osobiście lub za pośrednictwem poczty przez osobę, której dane dotyczą. Jednak odbiór może nastąpić przez osobę upoważnioną. Oznacza to, że żona może odebrać dokument, jeśli wylegitymuje się pełnomocnictwem męża. Można również wnosić o przesłane danych pocztą na wskazany adres. Myślę, że w ten sposób mąż uzyska niezbędne dane.