.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Umowa dożywocia prawa i obowiązki nabywcy

Mam podpisać z wujkiem umowę dożywocia. Wujek (mąż siostry mojego ojca) jest osobą samotną (żona i córka już umarły). Jego emerytura nie jest mała, jest porównywalna z moją pensją, a oszczędności porównywalne z moim kredytem. Wujek chce podpisać umowę dożywocia, aby zapewnić sobie dożywotnią opiekę i wyzbyć się lęku, co będzie, jak pieniądze się skończą. Wujek wymaga opieki. Po śmierci żony nie radzi sobie z prowadzeniem domu, nie umie sobie ugotować, a po udarze nie wychodzi sam na dwór. Ja pełnię funkcję opiekunki/gosposi – odpłatnie. Mieszkam u niego i traktuję to jako drugą pracę. Oczywiście wszystkie koszty utrzymania ponosi on. Teraz moje pytanie. Jak to się zmieni po podpisaniu umowy dożywocia? Czy nadal będę mu mogła pomagać odpłatnie czy za darmo? Jeśli ja nie będę mogła pracować, kto ponosi koszty opiekunki? Jeśli będzie musiał iść do domu opieki, kto ponosi tego koszty? Kto płaci za zakupy produktów spożywczych? Kto opłaca lekarstwa, prywatną opiekę medyczną, rehabilitację? Kto płaci czynsz, kto płaci media? Czy służebność mieszkania ma na to wpływ? Oczywiście rozumiem, że jak pieniądze na koncie się skończą, to ja mam przejąć finansowanie w 100%, ale te pytania tyczą się stanu, kiedy on jeszcze ma oszczędności. Jakie będą moje obowiązki finansowe zaraz po podpisaniu umowy? Trudno przecież, żeby po jego stronie górka oszczędności rosła (czego on sobie życzy), a ja żebym się zapożyczała. Jego zdaniem wszystkie koszty mam ponosić ja, on może opłacać odzież. Nie na tym polega funkcja alimentacyjna dożywocia. Czy mam rację? Wszędzie piszą, że umowa ma dokładnie określać rodzaj i wielkość świadczeń. Nigdzie nie znalazłam przykładów takich umów. Jak ja mam się zabezpieczyć przed zachłannością staruszka? Jak jest teraz z podatkiem od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat? Coś podobno się zmieniło? Jestem jedynym spadkobiercą testamentowym. Jego najbliższa rodzina żona, córka nie żyją. Żyją i mają ochotę na pieniądze dzieci jego rodzeństwa. Czy należy im się zachowek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Umowa dożywocia prawa i obowiązki nabywcy

Umowa dożywocia a utrzymywanie zbywcy

Zgodnie z treścią art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego „jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.

Koszt i ciężar opieki po umowie dożywocia

Oznacza to, że w umowie dożywocia możecie określić zakres Pani obowiązków, a nawet uregulować kwestie odpłatności opiekunki. W przypadku braku takich regulacji w umowie zastosowanie mają ww. zapisy, a więc bez względu na dochody wujka czy Pani – ma Pani spełniać ww. obowiązki – czy wujek Pani za nie zapłaci, czy nie – to jego dobra wola. Otrzymuje Pani własność nieruchomości, a więc staje się Pani wzbogacona od razu po jej podpisaniu, ale bierze Pani na siebie koszty i ciężar opieki nad wujkiem.

 

To nie są alimenty, gdzie porównuje się status materialny obu osób, ani Pani obowiązki wchodzą w grę dopiero, gdy wujek nie jest w stanie pokryć sam swoich potrzeb. Nie jest to umowa darowizny, która powoduje, że obdarowany jest obciążony obowiązkami dopiero, gdy darczyńca znajduje się niedostatku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Koszty opieki w domu opieki

Gdy wujek znajdzie się w domu opieki, także będzie Pani mogła zostać pociągnięta do odpłatności finansowej, ale tu jest ograniczenie – kryterium dochodowe, więc nie jest tak, że automatycznie staje się Pani zobowiązana do pokrycia całości kosztów. Tu w pierwszej kolejności koszty pokrywa podopieczny, a jeśli jego świadczenie nie wystarczy – zobowiązani w dalszej kolejności.

 

Tu bierze Pani na siebie cały ciężar opieki, pokrywania wszystkich kosztów utrzymania. Chyba, że inaczej ustalicie w umowie dożywocia. Nie ma wzorów umów dożywocia. Wymaga to formy aktu notarialnego. To należy ustalić z wujkiem i notariuszem.

 

W Pani przypadku przy umowie dożywocia – sprzedaż przed upływem 5 lat będzie wiązała się z podatkiem lub koniecznością przeznaczenia kwoty na cele mieszkaniowe. Dalszej rodzinie – osobom wymienionym przez Panią – zachowek się nie należy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu