Likwidacja działalności a samochód w środkach trwałych

• Autor: Aleksander Słysz

Likwiduję działalność gospodarczą, ale mam jako środek trwały samochód osobowy, przy zakupie którego (2012) skorzystałem z ulgi VAT (6000 zł). Czy mogę przekazać go żonie, która prowadzi odrębną firmę, ale tak, aby nie było konieczności złożenia korekty VAT? Co o wycofaniu samochodu z firmy mówią obowiązujące przepisy?

Nie chcą Państwo dokonywać korekty odliczonego podatku. Jest to możliwe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów (w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego), w przypadku:

1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

2) zaprzestania przez podatnika podatku VAT będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6 ww. ustawy, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Korekty VAT nie będzie w sytuacji, gdy samochód na dzień likwidacji Pańskiej działalności będzie składnikiem majątku – wtedy powinien zostać wykazany w spisie z natury i opodatkowany podatkiem VAT; powoduje to, iż korekty podatku odliczonego przy nabyciu nie dokonuje się. Przyjmuje się, że podstawą opodatkowania będzie tu wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona jako cena nabycia (bez podatku tj. netto) na dzień sporządzania remanentu.

Rodzi się jednak pytanie, czy jest to dla Państwa korzystniejsze rozwiązanie. Przy wycofaniu z działalności samochodu lub jego darowiźnie przed likwidacją mamy do czynienia z dostawą towarów, gdyż przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny,

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Niemniej jednak Minister finansów zwalnia od podatku VAT dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku:

a) określonej w fakturze lub

b) wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy, lub

c) należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub

d) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

– nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 zł lub 6000 zł, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy [§ 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.)]

Zatem takie „wycofanie” przed likwidacją działalności spowoduje konieczność dokonania korekty, lecz z ekonomicznego punktu widzenia, upraszczając, zwrócić trzeba tylko część odliczonego podatku, która dotyczy okresu korekty trwającego 5 lat (roczna korekta dotyczy jednej piątej podatku). Dokładnie mechanizm ten opisuje art. 91 ust. 2 ustawy o VAT. Pamiętać zatem należy, że im później wycofanie następuje, tym mniejsza jest korekta.

Może się zatem okazać, że kwota korekty jest mniejsza niż kwota VAT do zapłaty w przypadku objęcia samochodu spisem z natury (likwidacyjnym).