Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty VAT?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.07.2014

Likwiduję działalność gospodarczą, ale mam jako środek trwały samochód osobowy, przy zakupie którego (2012) skorzystałem z ulgi VAT (6000 zł). Czy mogę przekazać go żonie, która prowadzi odrębną firmę, ale tak, aby nie było konieczności złożenia korekty VAT? Co o wycofaniu samochodu z firmy mówią obowiązujące przepisy?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie chcą Państwo dokonywać korekty odliczonego podatku. Jest to możliwe.

 

Zgodnie z art. 14 ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów (w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego), w przypadku:

 

1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

2) zaprzestania przez podatnika podatku VAT będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6 ww. ustawy, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

 

Korekty VAT nie będzie w sytuacji, gdy samochód na dzień likwidacji Pańskiej działalności będzie składnikiem majątku – wtedy powinien zostać wykazany w spisie z natury i opodatkowany podatkiem VAT; powoduje to, iż korekty podatku odliczonego przy nabyciu nie dokonuje się. Przyjmuje się, że podstawą opodatkowania będzie tu wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona jako cena nabycia (bez podatku tj. netto) na dzień sporządzania remanentu.

 

Rodzi się jednak pytanie, czy jest to dla Państwa korzystniejsze rozwiązanie. Przy wycofaniu z działalności samochodu lub jego darowiźnie przed likwidacją mamy do czynienia z dostawą towarów, gdyż przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny,

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

 

Niemniej jednak Minister finansów zwalnia od podatku VAT dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku:

 

a) określonej w fakturze lub

b) wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy, lub

c) należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub

d) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

– nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 zł lub 6000 zł, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy [§ 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.)]

 

Zatem takie „wycofanie” przed likwidacją działalności spowoduje konieczność dokonania korekty, lecz z ekonomicznego punktu widzenia, upraszczając, zwrócić trzeba tylko część odliczonego podatku, która dotyczy okresu korekty trwającego 5 lat (roczna korekta dotyczy jednej piątej podatku). Dokładnie mechanizm ten opisuje art. 91 ust. 2 ustawy o VAT. Pamiętać zatem należy, że im później wycofanie następuje, tym mniejsza jest korekta.

 

Może się zatem okazać, że kwota korekty jest mniejsza niż kwota VAT do zapłaty w przypadku objęcia samochodu spisem z natury (likwidacyjnym).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż lokalu mieszkalnego a VAT

Prowadzę działalność gospodarczą (usługi budowlane). W 2010 r. nabyłem grunt z przeznaczeniem pod działalność gospodarczą. Następnie w ramach działalności wybudowałem na wspomnianym gruncie dom z dwoma lokalami mieszkalnymi z przeznaczeniem do sprzedaży. Lokal na parterze został sprzedany. Na drugi lokal nie mogłem znaleźć nabywcy. W związku z tym lokal wycofałem z mojej firmy z przeznaczeniem na własne potrzeby (nie opodatkowałem tej czynności). Sporządzono kosztorys budowlany wraz z uwzględnieniem kosztu wydzielonej powierzchni gruntu. Wartość ta została wyłączona z moich kosztów podatkowych – koszt netto bez podatku VAT. Czy należało uwzględnić podatek VAT? Potem wynająłem ten lokal. Obecnie pojawił się potencjalny nabywca. W jaki sposób mogę dokonać sprzedaży lokalu mieszkalnego? Jako firma czy prywatnie? Z podatkiem VAT czy bez tego podatku?

Skradziony samochód zakupiony na firmę

Dwa lata temu kupiłem pojazd firmowy. Został rozliczony podatek dochodowy i VAT. Okazało się, że ten samochód zakupiony na firmę był skradziony. Policja ustaliła właściciela i oddała mu skradziony samochód. W mojej firmie pojazd stanowił środek trwały. Jak rozliczyć kwestie podatkowe i „pozbyć się” samochodu z dokumentów zgodnie z przepisami?

 

Długoterminowy wynajem samochodu a VAT

Spółka z o.o. nabyła nowy samochód, który chce przeznaczyć na wynajem długoterminowy innej firmie, osobie prawnej lub fizycznej. W zamian spółka będzie co miesiąc inkasować czynsz za dzierżawę lub wynajem. Czy można w pełni odzyskać zwrot podatku VAT w związku z zakupem nowego środka trwałego, przeznaczając go zgodnie ze statusem spółki na wynajem długoterminowy?

Korekta faktury do zera

Urzędy skarbowe kwestionują zasadność wystawiania faktur korygujących do zera, jeśli chodzi o towary. Czy jednak można stosować tę metodę dla usług hotelarskich? Gdy zmienia się cena usługi, zmienia się jej „zawartość” – mimo że na fakturze to wciąż „usługa noclegowa”. Czy uwzględniając specyfikę branży, można wystawiać korektę faktury do zera, a potem drugą fakturę z nową ceną?

Wycofanie lokali z działalności gospodarczej

Przed kilkoma laty wykupiłem dwa lokale od spółdzielni. Włączyłem je do swojego przedsiębiorstwa, dzięki amortyzacji czynsz stanowił koszt dla zakładu. Czy mogę teraz te pomieszczenia sprzedać, podarować synowi lub przestać amortyzować i zostawić dla siebie (by np. zacząć je wynajmować)? Czy przerwanie amortyzacji spowoduje wyłączenie tych lokali z firmy?

Przekazanie synowi samochodu należącego do majątku firmy – kwestia podatku

Od kilku miesięcy prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem płatnikiem VAT. W majątek firmy wprowadziłem własny używany samochód (złożyłem oświadczenie, które przekazałem księgowej prowadzącej moją księgę przychodów i rozchodów). Obecnie chciałbym ten samochód wycofać ze stanu firmy i sprzedać lub darować mojemu synowi. Jak powinienem to zrobić, by nie ponosić kosztów podatkowych?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »