Licznik poboru energii z nieaktualną legalizacją

Posiadam licznik poboru energii (legalizacja z 1990 r. była ważna przez 15 lat), który od pewnego czasu wadliwie funkcjonuje. Znajomy elektryk powiedział, że licznik zachowuje się tak, jakby użyto magnesu neodymowego (licznik wskazuje zawyżony pomiar) i będą kłopoty z zakładem energetycznym. Wiem, że żaden magnes nie był nigdy stosowany. Boję się, że będę musiała płacić karę. Ktoś mi podpowiedział, aby przy remoncie „przypadkowo” zniszczyć licznik, a wtedy założą mi nowy. Czy mimo braku legalizacji mogą zabrać licznik do ekspertyzy, stwierdzić użycie magnesu i zasądzić karę? Czy „przypadkowe” zniszczenie licznika nie będzie dla mnie ryzykowne?

Licznik poboru energii z nieaktualną legalizacją

Przeprowadzenie ekspertyzy licznika poboru energii po upływie okresu jego legalizacyjnej ważności

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego sprawy należy stwierdzić, iż obowiązujące przepisy nie regulują wprost kwestii zakresu możliwej do przeprowadzenia ekspertyzy liczników poboru energii, jeżeli chodzi o okres ich legalizacyjnej ważności, a co za tym idzie, nie ma przeszkód, aby zakład energetyczny przeprowadził taką ekspertyzę również wobec licznika, którego ważność już upłynęła.

Jednak trzeba wskazać, że licznik poboru energii – co do zasady – jest własnością zakładu energetycznego, a co za tym idzie, to właśnie zakład energetyczny powinien dbać o to, aby licznik ten posiadał aktualną legalizację. Okoliczność ta sprawia zarazem, że użytkownik takiego licznika nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji zaniedbań zakładu energetycznego w powyższym zakresie. Użytkownik licznika odpowiada natomiast za zapewnienie jego bezpieczeństwa i umożliwienie zakładowi energetycznemu dostępu do niego (wynika to z treści § 18 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z dnia 16 sierpnia 1999 r., Dz. U. z 1999 r. Nr 74, poz. 836 z późn. zm.).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego sprawy, należy stwierdzić, iż jest duże prawdopodobieństwo, że wady w funkcjonowaniu zamontowanego u Pani licznika mogą wynikać ze starości tego urządzenia i jego samoczynnego rozregulowania się.

W zaistniałej sytuacji najwłaściwszym wyjściem byłoby zwrócenie się przez Panią do zakładu energetycznego z pytaniem, dlaczego Pani licznik nie jest wciąż wymieniony na taki, który posiada aktualną legalizację, i kto powinien to uczynić.

Należy również wskazać, iż każdorazowa umowa o świadczenie usług w zakresie dostarczania energii elektrycznej może odmiennie regulować ww. sprawy i dlatego też konieczne byłoby przeanalizowanie postanowień wiążącej Panią umowy albo właśnie zasięgnięcie informacji od zakładu energetycznego.

Zniszczenie licznika poboru energii elektrycznej w mieszkaniu

Natomiast zniszczenie licznika nie tylko spowoduje Pani odpowiedzialność za powstałą w ten sposób szkodę, lecz również może budzić wątpliwości co do okoliczności zniszczenia tego urządzenia i prowadzić do szczegółowej analizy Pani sprawy, w tym zbadania funkcjonalności przedmiotowego licznika.

Jeżeli natomiast chodzi o ewentualne obawy odnośnie posądzenia przez zakład energetyczny o kradzież prądu w związku z jego ewentualnymi usterkami w wykonywanych pomiarach, warto w tym miejscu przywołać stanowisko wyrażone przez Sąd Antymonopolowy (obecnie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) w wyroku z 12 stycznia 2000 r. (sygn. akt XVII Ame 48/99).

W uzasadnieniu wspomnianego wyroku Sąd Antymonopolowy stwierdził, że obowiązek udowodnienia (zgodnie z przepisem art. 6 Kodeksu cywilnego) odbiorcy energii, że dokonał on kradzieży prądu, nie sprowadza się tylko do wykazania, że urządzenie pomiarowe (licznik) nosi ślady ingerencji lub wykazuje nieprawidłowe funkcjonowanie. Sąd uznał, że konieczne jest udowodnienie przez zakład energetyczny, że działania te miały rzeczywisty wpływ na działanie licznika, a odbiorca ponosi odpowiedzialność za jego niewłaściwe działanie.

Zarzut poddania licznika poboru energii elektrycznej działaniu magnesu

Mając zatem powyższe na uwadze, jeżeli posiadany przez Panią licznik nie posiada żadnych oznak ingerencji z zewnątrz ani nie był poddawany działaniu na przykład magnesu, co prawdopodobnie dałoby się wykazać w drodze ekspertyzy, to nie powinna Pani obawiać się zarzutów ze strony zakładu energetycznego. Nawet gdyby zarzuty takie były wysuwane pod Pani adresem, zapewne nie ostałyby się przed sądem.

W związku z powyższym w pierwszej kolejności powinna Pani postarać się o sprawdzenie kwestii wymiany licznika na posiadający aktualną legalizację, a następnie ewentualnie zgłosić zakładowi energetycznemu wadliwe jego działanie. Na marginesie warto wskazać, iż w przypadku stwierdzenia, że licznik ten zawyża dokonywane pomiary, miałaby Pani prawo domagania się od zakładu energetycznego korekty uprzednich rachunków i zwrotu nadpłaconych kwot.