Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup repliki miecza samurajskiego za granicą i wysyłka do Polski

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 30.01.2019

Chcę kupić za granicą wysyłkowo ze sklepu w Wielkiej Brytanii replikę miecza samurajskiego. Czy wysłanie takiego miecza do Polski jest legalne? Czy może ten, co wysyła, powinien jakoś specjalnie opisać paczkę z mieczem, aby uniknąć problemów?

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy przypadkiem przywóz oraz posiadanie miecza samurajskiego, a więc w znaczeniu potocznym – broni białej – nie jest zakazane w Polsce oraz czy nie wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń oraz zgłoszeń.

 

Zasady przewozu przez terytorium Polski oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jak również zasady posiadania broni i amunicji zostały uregulowane w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Pojęcie broń biała zostało zdefiniowane w art. 4 ust. 1 pkt. 4) podpunkt a):

 

„Art. 4. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:

 

4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:

a) broń białą w postaci:

– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,

– kastetów i nunczaków,

– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,

– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy, ”.

 

Wobec powyższego replika miecza samurajskiego nie stanowi broni białej w rozumieniu ustawy, nie jest zatem wymagane zezwolenie zarówno na przywóz, jak i posiadanie miecza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawa wyglądałaby inaczej, gdyby ostrze miecza zostało ukryte, np. w lasce. Z treści zadanego przez Pana pytania wynika, że tak jednak nie jest.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zakup repliki miecza samurajskiego za granicą i wysyłka do Polski

 

Pańskie wątpliwości budzi również legalność przesłania miecza z zagranicy przesyłką pocztową. Jako iż ustawa dopuszcza możliwość przesłania broni z zagranicy za pośrednictwem operatorów świadczących usługi pocztowe, o ile świadczą oni tego rodzaju usługi (art. 36 ust. 1), to przesłanie repliki miecza niebędącej bronią nie jest zakazane. Jedynie dla porządku wskażę, iż zakazane jest przesyłanie broni lub amunicji za pośrednictwem innych podmiotów niż określone w art. 36 ust. 1.

 

W takie sytuacji organy celne, a także przewożące przesyłki podmioty, inne niż określone w art. 36 ust. 1, w razie stwierdzenia naruszenia zakazu, o którym mowa w art. 36 ust. 2, zatrzymują przesyłkę, zawiadamiając o tym najbliższy organ Policji, który niezwłocznie protokolarnie przejmuje broń lub amunicję do depozytu.

 

Operator świadczący usługi pocztowe, któremu zlecono przesłanie broni lub amunicji, jest obowiązany posiadać kopie dokumentów potwierdzających legalność posiadania broni lub amunicji przez zbywcę i nabywcę, o ile dokumenty takie są wymagane (art. 36 ust. 5). Pańskiego przypadku to jednak nie dotyczy, gdyż w przesyłka nie będzie zawierała broni. Przesłanie miecza nie powinno zatem przysporzyć problemów.

 

W liście przewozowym sprzedawca powinien jasno wskazać, że przesyłka zawiera współcześnie wykonaną replikę miecza samurajskiego – rekwizytu filmowego, aby uniknąć ewentualnych komplikacji związanych z ochroną zabytków.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nieuzupełnienie braków formalnych w terminie

Otrzymałem nakaz zapłaty, ale w terminie (który wynosił tylko 7 dni) nie uzupełniłem braków formalnych. Czy mogę złożyć zażalenie i co napisać w uzasadnieniu?

Co zrobić, aby odwołać darowiznę?

Parę lat temu dokonałem darowizny gospodarstwa wraz z zabudowaniami. Obecnie jestem osobą schorowaną, zaś obdarowany – mój syn, nie chce się mną opiekować. Co powinienem zrobić, aby móc odwołać darowiznę?

Opłata za złożenie zażalenia do sądu

Czy przy wnoszeniu zażalenia do sądu cywilnego II instancji na postanowienie (nie orzeczenie) sądu cywilnego I instancji w sprawie wynagrodzenia biegłego obowiązuje jakaś opłata (proszę o konkretną podstawę prawną)?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »