Czy rodzic może bez konsekwencji pozostawić dziecko pod opieką członka rodziny?

• Opublikowano: 21-05-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Jestem ojcem samotnie wychowującym 8-letniego syna. Mam pełnię praw rodzicielskich, a matce dziecka zostały te prawa odebrane. Mieszkam z synem w moim domu rodzinny wspólnie z moją mamą oraz siostrą. Czy z prawnego punktu widzenia mogę bez żadnych konsekwencji zostawić moje dziecko pod ich opieką? Czy potrzebuję jakiejś umowy między mną a mamą i siostrą, aby mogły sprawować nad nim opiekę pod moją nieobecność? Nie ma u nas w rodzinie nałogów, żadnej patologii, przemocy.

Czy rodzic może bez konsekwencji pozostawić dziecko pod opieką członka rodziny?

Małoletni pozostawiony w okolicznościach dla niego niebezpiecznych

Przepisy prawne nie przewidują wprost wieku, od którego dziecko może przebywać samo w domu, bez opieki. W wyniku pozostawienia dziecka samego, bez opieki może dojść do popełnienia przez opiekuna czynów karalnych. Art. 106 Kodeku wykroczeń stanowi: „Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Dziecko może samo zostać w domu, bez opieki osoby dorosłej, gdy skończy 7 lat. Wykroczenie z art. 106 Kodeksu wykroczeń zagrożone jest alternatywnie karą grzywny albo karą nagany. Grzywnę orzeka się w granicach od 20 do 5000 zł.

Narażenie na niebezpieczeństwo, porzucenie małoletniego

Stosowanie do art. 160 Kodeksu karnego – kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zgodnie z art. 210 Kodeksu karnego – kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli następstwem czynu jest śmierć podopiecznego, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przez porzucenie należy rozumieć pozostawienie podopiecznego swojemu losowi, chociażby przez pewien czas; wyraża się ono całkowitym brakiem zainteresowania o los pozostawionego bez opieki [tak: Siwik Zygfryd w: Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2008, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, praca zbiorowa].

Dziecko pod opieką członka rodziny

Co do zasady – o ile nie porzuca Pan dziecka, zostawiając je na pastwę losu, nie ma przestępstwa. Zostawiając dziecko pod opieką dorosłego członka rodziny, nie musi Pan wypełniać żadnych dokumentów, oświadczeń czy pełnomocnictw, które w zakresie władzy rodzicielskiej nie mają żadnego znaczenia. Natomiast nie może Pan przekazać żadnemu członkowi rodziny swoich uprawnień w zakresie władzy rodzicielskiej czy podejmowania decyzji w sprawach istotnych dla dziecka.