Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spotykanie się 21-latka z 16-latką

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.06.2018

Mój syn ma 21 lat, obecnie spotyka się z dziewczyną, która w tym roku kończy 16 lat. Czy ewentualne współżycie z nią będzie miało dla syna konsekwencje prawne? Czy picie z nią alkoholu (choć raczej tego nie robią) jest karalne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spotykanie się 21-latka z 16-latką

Związek dorosłego mężczyzny z szesnastolatką - czy grozi za to kara?

Zgodnie z art. 200 § 1 Kodeksu karnego „kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. W chwili obecnej nie można zatem mówić, nawet gdyby doszło do współżycia, o obcowaniu płciowo z osobą poniżej 15 lat.”

Namawianie do spożywania alkoholu osoby poniżej osiemnastego roku życia

Nie ma zatem powodów do obaw. Problem może dotyczyć „rozpijania małoletniej”, bowiem w tym zakresie podawania alkoholu osobom poniżej 18. roku życia jest karalne. Zgodnie z art. 43 ust 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi „kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie”.

 

Istotne jest zatem, aby syn nigdy nie podawał dziewczynie alkoholu, by nie było takiej sytuacji, że poda jej alkohol i zostanie nakryty przez policję. Z każdej innej sytuacji jest się w stanie wybronić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus osiem =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki