Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co grozi za umówienie się z osobą nieletnią przez internet?

Autor: Łukasz Marciniak • Opublikowane: 11.10.2017

Na komunikatorze internetowym napisałem do kobiety, która według informacji na koncie miała 18 lat, co sama po moim pytaniu potwierdziła. Wymieniliśmy się zdjęciami twarzy. Po rozmowie zasugerowałem wspólne zabawy (dokładnie tak to określiłem), na co się zgodziła. Ustaliliśmy miejsce spotkania. Przyjechałem samochodem, po czym zamiast osoby, z którą się umówiłem, dostałem od niej wiadomość: „mamy Twoje dane, sprawa namawiania do współżycia osoby nieletniej zostaje przekazana do prokuratury”. Do niczego nie doszło, nie było spotkania, namolności, natręctwa, żadnych zdjęć z podtekstem ani prośby o wysłanie takich. Co mi grozi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co grozi za umówienie się z osobą nieletnią przez internet?

Fot. Fotolia

Uwodzenie przez internet małoletniej poniżej 15 lat

W przedmiotowej sytuacji, w mojej ocenie zasadnicze znaczenie mają dwie kwestie:

 

  1. Jak faktycznie wyglądała ta rozmowa, tj. czy padły w niej stwierdzenie, które mogły drugą osobę wprowadzać w błąd, miały wyzyskać jej błąd lub niezdolności do należytego pojmowania sytuacji albo były wobec niej użyte groźby?
  2. Czy dziewczyna, z którą Pan rozmawiał i miał się spotkać, miała ukończone 15 lat? Wskazana granica wieku ma fundamentalne znaczenie, gdyż rozgranicza ona, czy dany czyn miał charakter pedofilski, czy też nie.

 

Jeżeli dziewczyna miała ukończone 15 lat, to w mojej ocenie nic Panu nie grozi.

 

Natomiast w przeciwnym przypadku Pańskie zachowanie można kwalifikować pod czyn określony w art. 200a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. Na podstawie tego przepisu możemy mówić o dwóch sytuacjach:

 

„§ 1. Kto w celu popełnienia przestępstwa (zgwałcenia małoletniego poniżej lat 15 lub seksualnie wykorzystuje małoletniego poniżej lat 15) za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej nawiązuje kontakt z małoletnim poniżej lat 15, zmierzając, za pomocą wprowadzenia go w błąd, wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania sytuacji albo przy użyciu groźby bezprawnej, do spotkania z nim, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 
§ 2. Kto za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej małoletniemu poniżej lat 15 składa propozycję obcowania płciowego, poddania się lub wykonania innej czynności seksualnej lub udziału w produkowaniu lub utrwalaniu treści pornograficznych, i zmierza do jej realizacji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + VI =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki